Pesti Srácok

A német államfő a török vendégmunkások hozzájárulását méltatta Németország jólétéhez

A német államfő a török vendégmunkások hozzájárulását méltatta Németország jólétéhez

Frank-Walter Steinmeier német államfő a török vendégmunkások hozzájárulását méltatta Németország gazdasági jólétéhez hétfőn, Isztambulban, háromnapos törökországi látogatása kezdőnapján.

– hívta fel a figyelmet a német államfő.

PestiSracok facebook image

– fogalmazott Steinmeier, aki a Sirkeci pályaudvaron beszélt, ahonnan számos török indult egykor Németországba. Emlékeztetett arra, hogy a német–török migrációs folyam "visszafelé is megtörtént", amikor még a XIX. században a szegénység és munkanélküliség elől sok német kézműves ment Anatóliába. Felidézte azt is, hogy a nemzeti szocializmus idején Törökország biztosított menedéket számos német művésznek és értelmiséginek.

– mondta Steinmeier.

Az akkori Német Szövetségi Köztársaság és Törökország 1961-ben írt alá megállapodást vendégmunkásokról, amely alapján – a német külügyminisztérium adatai szerint – mintegy 876 ezer ember érkezett Törökországból Németországba. Sokan közülük végleg ott telepedtek le, és később családjukat is átvitték.

– hangsúlyozta Steinmeier, hozzátéve, hogy

Steinmeiert a pályaudvaron Ekrem İmamoğlu, Isztambul újraválasztott ellenzéki polgármestere fogadta. Az eseményt megzavarta egy nagyjából 50 fős palesztinpárti tüntetőcsoport. A német államfő Recep Tayyip Erdoğan elnökkel is találkozik törökországi látogatásának harmadik napján, Ankarában.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/ANSA/Riccardo Antimiani

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!