Pesti Srácok

ENSZ-főtitkár: széttöredezés fenyegeti a nemzetközi kereskedelmi rendszert

ENSZ-főtitkár: széttöredezés fenyegeti a nemzetközi kereskedelmi rendszert

A nemzetközi kereskedelmet széttöredezés, blokkosodás fenyegeti a fokozódó geopolitikai feszültségek miatt – jelentette ki az ENSZ főtitkára szerdán, Genfben, a világszervezet Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciájának (UNCTAD) 60 éves fennállása alkalmából tartott ünnepségen.

António Guterres a beszédében kiemelte, hogy "a feszültségek miatt a többoldalú együttműködések gyengülnek; így a világkereskedelmi rendszert minden oldalról egyre több támadás éri, miközben a világ nem engedheti meg magának azt, hogy egymással szemben álló blokkokra szakadjon szét". A főtitkár arra is kitért, hogy az országok által évente életbe léptetett kereskedelmi korlátozások száma 2019 óta csaknem megháromszorozódott, és e folyamat hátterében is leginkább a geopolitikai vetélkedés húzódik meg. Guterres szerint a béke és a biztonság garantálására egységes világpiacra és egységes világgazdaságra van szükség, olyanra, amelyben nincs szegénység és éhezés.

A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) már hónapok óta óva int attól, hogy a korlátozás nélküli, sokoldalú nemzetközi kereskedelem helyett az a széttagolódás váljon általánossá, amelyben gazdasági együttműködés és kereskedelem csak a blokkosodott országcsoportok tömbjein belül folyhat akadálytalanul. Krisztalina Georgieva, az IMF vezérigazgatója tavaly arra figyelmeztetett, hogy a széttöredezés egy "második hidegháborúba" sodorhatja a világgazdaságot. Ngozi Okonjo-Iweala, a WTO főtitkára az ukrajnai háború kezdete óta több alkalommal is arra figyelmeztetett, hogy a világgazdaság különálló tömbökre szakadása reális veszéllyé vált.

Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Craig Ruttle

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!