Pesti Srácok

„A futball azért olyan népszerű, mert a legélethűbben modellezi az életet magát” – Szöllősi György a XX. Század Intézet legújabb videójában (VIDEÓ)

A futball azért annyira népszerű és azért rezonál ilyen könnyen és jól rá a néplélek mindenütt a világon, mert talán a legélethűbben vagy a legjobban modellezi az életet magát – fogalmazott Szöllősi György, a Nemzeti Sport főszerkesztője, a Magyar Sportújságírók Szövetségének elnöke a XX. Század Intézet legújabb videójában, amelyben a futball identitásformáló erejéről, a labdarúgás és a politika viszonyáról, a magyar labdarúgás sikerkorszakairól esett szó.

Mint Szöllősi György kifejtette, a focit szokták úgy jellemezni, mint egy mindenki által könnyen érthető nemzetközi nyelvet; egy társadalmi rangtól, származástól, vallástól, mindentől független közös nevezőt; egy olyan sportformát, amely nagyon könnyen eltalál mindenkinek a szívéhez. Ugyanakkor kiemelte, a futball különlegessége abban is tetten érhető, hogy

Az újságíró kifejtette, a futballban minden megvan, ami az életben megvan: az erőfeszítésnek megvan a gyümölcse, de mégis megjelenik benne olykor az igazságtalanság; olykor egyfajta transzcendencia; bajtársiasság; közös élmény.

PestiSracok facebook image

– fogalmazott. Mint felidézte, 2016-ban, amikor Magyarország 44 év után kijutott az Európa-bajnokságra és nyert egy meccset, az emberek spontán módon kitódultak az utcára, ünnepeltek a körúton, mert ilyen érzelmeket váltott ki belőlük a labdarúgás anélkül, hogy ezt bárki előre modellezni tudta volna, vagy bárki elvárta volna tőlük.

A beszélgetésből kiderül, a futball miatt még háború is robbant ki; de volt olyan világbajnoki döntő, ahol elkeseredésükben a vereség miatt levetették magukat a stadion tetejéről az emberek; illetve, hogy milyen szerepet játszottak a közép-európai országok a futball népszerűsítésében, és hogyan segítettek a Közép-Európából kirajzó, nagyrészt magyar zsidó szakemberek a focit Észak- és Dél-Amerikába elvinni.

Forrás: XX. Század Intézet

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!