Pesti Srácok

Kína figyelmeztette a NATO-t, hogy maradjon távol az ázsiai csendes-óceáni térségtől, és ne provokáljon konfliktust

Kína figyelmeztette a NATO-t, hogy maradjon távol az ázsiai csendes-óceáni térségtől, és ne provokáljon konfliktust

Oroszország és Irán után a nemzetközi rend legfontosabb kihívójaként jelöli meg Kínát a 32 NATO-tagország által aláírt dokumentum: Kína nukleáris fegyverkezése miatt, és azért, mert nélkülözhetetlen támogatást nyújt Oroszország Ukrajna elleni agressziójához - írja az Euronews. Kína válaszként közölte: a katonai szövetség maradjon távolt az ázsiai csendes-óceáni térségtől és ne provokálják őket.

Határozottan elítéli Kínát a a NATO-csúcs mind a harminckét tagország által aláírt hivatalos zárónyilatkozata. A dokumentum szerint Kína a nukleáris és űrkapacitásai fejlesztésével, Oroszország támogatásával hibrid és kiberműveleteivel kihívást támaszt a szabályalapú világrenddel szemben. Bár a dokumentum az elsődleges veszélyforrásként Oroszországot, másodikként pedig Iránt jelöli meg, ez az első alkalom, hogy a NATO ilyen határozottan riválisként jelöli meg Kínát.

- mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár.

Kína támogatása növeli az Oroszország jelentette fenyegetést az euro-atlanti biztonságra. A szövetségesek világosan leszögezték, hogy Kína nem nyújthat támogatást a legnagyobb európai fegyveres konfliktus fenntartásához anélkül, hogy ez negatívan hatna a reputációjára és az érdekeire. Holnap a NATO-szövetségesek találkoznak négy fontos partnerükkel az India-Csendes-óceáni térségből és az Európai Unió képviselőivel, és a közös kihívások tekintetében tovább mélyítjük az együttműködésünket.

A kínai külügyminisztérium válaszközleményében azt írta, hogy a hidegháborús retorikát felelevenítő zárónyilatkozat egyértelmű hazugságokat tartalmaz, és figyelmeztette a katonai szövetséget, hogy maradjon távol az ázsiai csendes-óceáni térségtől, és ne provokáljon konfliktust.

Forrás: Euronews.com
PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!