Pesti Srácok

Négy büntetés-végrehajtási alkalmazott életét vesztett a szurovikinói túszdrámában

Négy büntetés-végrehajtási alkalmazott életét vesztett a szurovikinói túszdrámában

Az orosz büntetés-végrehajtás négy alkalmazottja életét vesztette abban a túszdrámában, amely pénteken zajlott le a volgográdi régióbeli Szurovikinóban lévő börtöntelepen.

Az orosz Szövetségi Büntetés-végrehajtási Szolgálat (FSZIN) által kiadott tájékoztatás szerint az incidens során négy elítélt 12 embert ejtett túszul a telep fegyelmi bizottságának ülése során: a fegyintézmény nyolc alkalmazottját négy őrizetessel együtt. A fegyőrök közül négyen belehaltak szúrt és vágott sebeikbe, a többieket kórházban ápolják Szurovikinóban. Kettejük állapota súlyos. A négy túszul ejtett rab is sérüléseket szenvedett. Az orosz nemzeti gárda korábban azt közölte, hogy mesterlövészei "semlegesítették" a négy túszejtőt, a foglyaikat pedig kiszabadították. Egybehangzó sajtóértesülések szerint az elkövetők az Iszlám Állam terrorszervezet követői voltak.

A kommandóakciót megelőzően a világhálón megosztott videofelvételeiken a túszejtők azt hangoztatták, hogy a krasznogorszki Crocus City Hall kulturális központ elleni március 22-i terrortámadás ügyében őrizetbe vett "muszlim testvérekért" állnak bosszút, akiknek a szabadon bocsátását követelték, valamint azt, hogy kapjanak négy gépkarabélyt és egy gépkocsit az elvonuláshoz. A képsorokon késsel felfegyverkezett közép-ázsiai kinézetű, oroszul akcentussal beszélő őrizetesek és vérben fekvő, illetve térdre kényszerített egyenruhás fegyőrök voltak láthatók. Az egyik elítélt kezében a terrorszervezet egy rögtönözve elkészített zászlaját tartotta.

A RIA Novosztyi állami hírügynökség közlése szerint a négy feltételezett elkövető, Ramzidin Tosev (1995-ben született), Nizircson Toshov (1996), Rusztamcson Navruzi (2001) és az 1995-ben született Temur Huszinov (1995) Üzbegisztánból és Tádzsikisztánból származik. Hármukat bírósági feljegyzések szerint kábítószer értékesítése miatt, a negyediket előre megfontolt szándékkal elkövetett emberölésért ítélték el. Az orosz Nyomozó Bizottság (SZK) a Szurovikinóban történtek miatt büntetőeljárást indított. Hasonló túszejtés idén június 16-án történt Rosztov-na-Donu városban, egy előzetes letartóztatási központban. Akkor hat, terrorizmusért elítélt, késsel, tűzoltószekercével és gumibottal felfegyverkezett rab a büntetés-végrehajtás két munkatársát ejtette foglyul, és járművet követelt.

PestiSracok facebook image

A túszejtőkkel előbb tárgyalásokat folytattak, majd bevetették ellenük a különleges rendeltetésű rendőri egységet (OMON). A FSZIN szerint a túszejtőket likvidálták, a túszok sértetlenek maradtak. A FSZIN szerint az elkövetők közül többen az Iszlám Állam nemzetközi terrorszervezet követői voltak. Hármukat, az Ingusföldön élő Samil Akijevet, Tamerlan Girejevet és Azamat Cickijevet tavaly decemberben több terrorcselekményben találta bűnösnek a bíróság, egyebek között abban, hogy Karacsáj- és Cserkeszföld legfelsőbb bíróságának felrobbantására készültek. Girejev és Akijev egyaránt 18, Cickijev pedig 18 és fél évi szabadságvesztést kapott.

A Moszkvával határos Krasznogorszkban lévő Crocus City Hallban március 22-én este követték el a modern Oroszország történetének egyik legsúlyosabb terrortámadását. A merénylettel kapcsolatban, amelyben 145 ember vesztette életét, és több mint 550-en megsebesültek, eddig 12 embert tartóztattak le, köztük a négy elkövetőt – Dalerzson Mirzojevet, Szaidakram Racsabalizodát, Samszidin Faridunit és Muhammadszobir Fajzovovot –, akik mind tádzsik állampolgárok. A támadásért a Horaszán Tartomány csoport vállalta a felelősséget, amely kapcsolatban áll az Iszlám Állam terrorszervezettel. Az orosz hatóságok többször is azt állították, hogy Ukrajnának köze van a támadáshoz. Kijev ezt tagadja.

Forrás: MTI; Fotó: Telegram

Ajánljuk még

Mivel szólíthatja meg a konzervatív oldal a klímahisztiző fiatalokat? – Palányi Nóra és Kroó Zita a Polbeatben (PS-videó!)

Magyar ugar 2019 december 7.
A klímaváltozás témája köré gerjesztett mozgalom egy tudományos tényeket nélkülöző liberális kampány, amelynek szinte csak a fiatalokra van hatása – vélekedett a keddi Polbeatben Palányi Nóra. Az országgyűlési szakértő szerint a hisztéria keltői, haszonélvezői egyértelműen a nemzeti szuverenitást előtérbe helyező jobboldali kormányok ellenében határozzák meg magukat és törnek politikai hatalomra. A PestiSrácok.hu interaktív műsorának egyik témája az volt, hogy a fiatalokat behálózó globális klímagépezet működésére lehet-e válasza a konzervatív értékeket hirdető Fidesznek, illetve a hazai jobboldalnak kell-e egyáltalán foglalkoznia a nemzetközi habveréssel. Dezse Balázs műsorvezető szerint a fiatalok a klímaváltozás ügyében nyilvánvalóan a kisebb ellenállás felé mennek, hiszen lényegesen könnyebb egyszerű jelszavak hívására tüntetésekre járni, mint következetesen betartani a keresztény-konzervatív értékrendet, életmódot. Kroó Zita műsorunkban úgy vélekedett, hogy a kormánynak jó esélye van a fiatalok megszólítására, hiszen a Fidesz ifjúsági szervezetének, a Fidelitasnak immár tízezer tagja van, ami komoly társadalmi bázist jelent. Az Origo újságírója szerint helytelen az a megközelítés, hogy ami konzervatív, az egyúttal unalmas is. Kolléganőnk ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy nem szabad alábecsülni a közösségi média elképesztő erejét, amelyet a baloldali politikusok – például Gyurcsány Ferenc és Karácsony Gergely – már hatékonyan használnak, és ebben a jobboldalnak is komolyabb erőket kell befektetnie. Szarvas Szilveszter a műsorban kiemelte: a közösségi média terén a felzárkózás azért is nehéz eset, mert a leginkább érintettek, a mai korai huszonévesek számára például menő, vicces dolognak számít Gyurcsánnyal szelfizni, de szinte semmilyen tapasztalatuk nincs arról, hogy mi történt 2006 őszén a budapesti utcákon, amikor ugyanez a Gyurcsány miniszterelnökként a tömegbe lövetett. Portálunk főszerkesztő-helyettese úgy vélekedett, hogy a jobboldali véleményformálóknak is tanulniuk kell ebből, és a fiatalokat a legegyszerűbb üzenetek szintjén kell megszólítani. Nézzék meg összeállításunkat a legutóbbi Polbeat műsoráról!

Jobba Gabi színésznő tragikus élete és öngyilkossága – Kik „vették el tőle a levegőt”?

Magyar ugar 2021 január 9.
Jobba Gabi hatalmas csillaga volt a Kádár-rendszernek, Aczél egyik kedvenc írója, Gyurkó László is támogatta, valamint az az Erdős Péter, akinek az egyik kedvese volt. Mégis öngyilkos lett, tragikusan fiatalon, mindössze harminchat évesen. „Nincs több erőm ezzel a lelki nyomorúsággal élni és nem akarok tovább senkinek a terhére lenni” – írta utolsó levelében, míg Gyurkó arra célzott, valakik tönkretették, elvették tőle a levegőt. Mi történhetett? Tóth Eszter Zsófia történész tragikus életének és halálának járt utána.