Pesti Srácok

Pulaiék szerint megint zárul az olló – A Závecz megint megmérte, hogy az ellenzék utolérte a Fideszt

Pulaiék szerint megint zárul az olló – A Závecz megint megmérte, hogy az ellenzék utolérte a Fideszt

A magyar közvélemény-kutatók egyik nagyágyúja a Závecz Research, ami arról híres, hogy évek óta minden választás előtt megméri, hogy a jelenlegi ellenzéki párt most aztán biztosan megveri a Fideszt. A Pulai András nevével fémjelzett elemző-központ utoljára 2022-ben jelentette ki éppen a választás előtt, hogy "zárul az olló", vagyis csökken a különbség az ellenzéki összefogás és a kormánypártok támogatottsága között. Emlékszünk mi lett a vége, nos ennek a zseniális társaságnak most sikerült megmérnie, hogy a "Tisza szavazótábora megközelítette a Fideszét".

A Závecz Research szeptember végi kutatása alapján közelebb került egymáshoz a Fidesz és a Tisza Párt támogatottsága, az augusztus végi – szintén szerintük mért – 6 százalékpontos különbség mostanra 4 százalékpontra szűkült. A teljes népesség körében a kormánypártnak 26-ról 25 százalékra csökkent, míg az ellenzéki pártnak 20-ról 21 százalékra emelkedett a tábora – idézte a kutatást a Mandiner.

Az elemzéssel kapcsolatban Magyar Péter azonnal megszólalt a közösségi oldalán. Sajátosan, nyomdafestéket nem tűrő kifejezéssel örömködött a számok láttán:

PestiSracok facebook image

A Závecz Research kutatásait azonban érdemes mindig óvatosan kezelni. Az intézet ugyanis az elmúlt években többször is hatalmasat „tévedett” a baloldal előnyére. Ismert, hogy a 2022-es választások előtt közvetlenül azt állították, hogy az ellenzéki összefogás utolérte a Fidesz–KDNP-pártszövetséget, majd mégis kétharmados történelmi győzelmet arattak a kormánypártok. De ugyanígy „hibázott” az intézet a 2024-es EP-választások előtt is.

Összességében tehát az a Závecz Research méri most a teljes népesség körében 21, a biztos szavazó pártválasztók körében 35 százalékra a Tiszát, illetve 25/39 százalékra a Fideszt, amelyik az EP-választások előtt két hónappal a Fidesz-listát 33, a DK-listát 26 százalékra mérte, ám a valóság 45, illetve 8 százalék lett.

Mint ismert a Závecz Research mellett 2022-ben a legnagyobbat a Pulai András által vezetett Publicus Intézet „hibázott”, amely 45–45 százalékot mért a választások előtt közvetlenül – miközben Pulai nyilvánosan arról beszélt, hogy „záródik az olló” az ellenzék és a kormánypárt között. Ez se jött be. Érdemes még ehelyütt, az úgynevezett „tévedésekkel” kapcsolatban felidézni Hann Endre, a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet ügyvezető igazgatójának szavait:

Forrás: Mandiner; Fotó: Képernyőkép

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!