Pesti Srácok

Az ingyen színházjegy és az "újfrancia" forradalom esete

Az ingyen színházjegy és az "újfrancia" forradalom esete

A kultúra fontos, akkor is ha eltérő. Valószínűleg erre gondolhattak a párizsi Gaîté Lyrique színház tulajdnosai, akik még december elején ingyen jegyet adtak az egyik előadásukra 250 illegális bevándorlónak, akik viszont úgy gondolták, hogy jó a kultúra, de az ingyen lakás még jobb ezért inkább beköltöztek az épületbe, ahonnan azóta sem hajlandóak elmenni.

A Gaîté Lyrique önbevallása alapján egy haladó, progresszív és baloldali színház Párizsban, melynek üzemeltetői több mint egy hónapja úgy gondolták, hogy az egyik nagyon liberális darabjuk érdekelni fogja az illegális bevándorlókat, ezért 250 ingyen jegyet adtak az előadásra, kizárólag migránsoknak.

Ők pedig természetesen köszönték szépen, bár a színművet már nem nézték meg, hanem balhézni kezdtek az épületben, amit azóta is megszállva tartanak:

PestiSracok facebook image

A (szín)házfoglalók ugyanis jobban örültek annak, hogy nem a francia főváros melletti sátorvárosokban kell élniük, hanem egy történelmi épületben, és nemes egyszerűséggel beköltöztek. A hatóságok természetesen ismét tehetetlenek, a Daily Mail szerint ugyan többször is felszólították a megszállókat a távozásra, ők azonban egyszerűen kidobták a "betolakodókat" új otthonukból.

A színházban a köztisztasági körülmények a hírek szerint már járványveszéllyel fenyegetnek, a színház pedig csődközeli állapotba jutott, hiszen több mint egy hónapja nem tudnak előadásokat tartani, a felújítási költségek pedig már most csillagászati összeget tesznek ki. A jóENberkedés tehát a jelek szerint nem térült meg, de legalább megmutatták, hogy mennyire befogadók és inklúzívak a francia művészek.

Fotó: Képernyőfotó;

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!