Pesti Srácok

Szijjártó Péter: Magyarország és Szerbia megerősítette stratégiai energetikai együttműködését

null

Magyarország és Szerbia megerősítette stratégiai együttműködését az energia területén, hiszen mind a két ország célja az ellátás további biztosítása, mégpedig versenyképes áron, hazánkban a rezsicsökkentés vívmányainak megőrzésével – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be a belgrádi magyar-szerb csúcstalálkozót követően, hogy a felek között több egyéb fontos téma mellett a közép-európai energiabiztonság kérdése is napirenden volt, ugyanis az utóbbi időben számos olyan döntés született a világban, amelyek nehézségek elé állították a térség egyes országainak ellátását. Példaként említette a "bukott amerikai demokrata adminisztráció" újabb szankciós intézkedéseit, az ukrajnai földgáztranzit leállítását, illetve arra is kitért, hogy a Török Áramlatot is több támadás érte.

– mondta. Majd hozzátette, hogy a magyar kormány az elmúlt időszakban sok lépést tett az emberek, a családok, a háztartások, a vállalkozások energiaellátásának biztosítása érdekében.

PestiSracok facebook image

– emelte ki. Majd aláhúzta, hogy ezen az útvonalon keresztül tavaly 7,6 milliárd köbméter földgáz érkezett hazánkba, ami abszolút rekordot jelent.

– fogalmazott. Szijjártó Péter ezután részletesebben is érintette a Török Áramlatot érő fizikai és politikai támadásokat. Emlékeztetett az ukrajnai háború keretében bekövetkezett dróntámadásokra, valamint arra is, hogy a bolgár ellenzék nemrég indítványt nyújtott be a parlamentben a tranzitdíjak emelésére vonatkozóan.

– tette hozzá. Kifejtette, hogy megállapodás született a közös energiaberuházások felgyorsításáról is. Ennek kapcsán pedig közölte, hogy jól halad a villamosenergia-hálózatok közötti kapcsolat kapacitásának megduplázását célzó fejlesztés, amelyen a munka 2027-28-ban fog lezárulni a tervek szerint. Emellett tájékoztatása szerint elkészült a megvalósíthatósági tanulmánya annak a kőolajvezetéknek, amely a magyar és a szerb hálózatokat fogja összekötni, amely beruházáshoz körülbelül három évre van szükség. A miniszter üdvözölte azt is, hogy megkezdte működését a magyar-szerb-szlovén közös villamosenergia-tőzsde, illetve a magyar-szerb közös földgázkereskedő vállalat is egyre komolyabb megbízásokat kap.

– összegzett.

Forrás, fotó: MTI;

Ajánljuk még