Pesti Srácok

Páratlan nap van, ma éppen szeretne katonákat küldeni Ukrajnába a brit-francia-tengely

null

A brit és francia katonai erők már jelezték, hogy készek vezető szerepet vállalni egy akár 30 ezer fős nemzetközi békefenntartó misszióban.

Az Egyesült Királyság hamarosan nyilvánosságra kerülő stratégiai védelmi átvilágítása szerint az ország számára Oroszország „azonnali és sürgető” veszélyt jelent – írta meg a Guardian. A 130 oldalas dokumentum hivatalosan is megerősíti Moszkva fenyegető szerepét, elkészítésében neves szakértők vettek részt, köztük George Robertson, a NATO egykori főtitkára is.

Az elemzés az Ukrajna elleni orosz invázió tanulságait veszi alapul, és rámutat, hogy Európában reális félelem él egy kiszélesedő konfliktustól. Ezt a Szumi régióban zajló orosz haderő-összevonás és az elfoglalt ukrán területeken folytatott katonai jelenlét is indokolttá teszi. A dokumentum szerint a feszültség fokozódására reagálva

Mint írják, ennek esélyeit azonban jelentősen csökkentik „Moszkva agresszív lépései és irreális követelései”. A következő tárgyalási fordulót június 2-án tartják Isztambulban, miután az első egyeztetés, amelyen Ukrajna „azonnali fegyvernyugvást és elnöki szintű találkozót” javasolt, nem vezetett eredményre. A felek egyedül egy 1000–1000 fős hadifogolycsere ügyében tudtak megállapodásra jutni. Oroszország a tárgyalásokra mindössze egy alacsony rangú delegációt küldött.

A jelentés nemcsak Oroszországot, hanem Kínát is kiemeli, mint hosszú távú, kifinomult és kitartó kihívást, különösen a Moszkvával egyre szorosabb kapcsolatainak fényében. A dokumentum szerint Peking legalább húsz orosz hadiüzemet látott el speciális vegyi anyagokkal, lőporral és más védelmi célú anyagokkal. Ugyanakkor Kína leállította a drónszállításokat Ukrajna és európai partnerei számára, miközben Oroszország továbbra is hozzájut ezekhez az eszközökhöz.

A brit elemzés arra is figyelmeztet, hogy a globális biztonságot egyre inkább egy „halálos négyes” fenyegeti: Oroszország, Kína, Irán és Észak-Korea több területen összehangoltan működik együtt. Ezzel párhuzamosan a brit hadsereg létszáma történelmi mélypontra, 71 ezer fő alá csökkent. Ezért szakértők egyre gyakrabban hangsúlyozzák, hogy „a modern technológia mellett az élőerő és a felszerelés tömege is döntő tényező”.

(Mandiner / Kiemelt kép: MTI/EPA/AFP pool/Ludovic Marin)
PestiSracok facebook image
Ajánljuk még