Pesti Srácok

A szejm jóváhagyta Lengyelország kilépését a gyalogsági aknák használatát tiltó nemzetközi egyezményből

A szejm jóváhagyta Lengyelország kilépését a gyalogsági aknák használatát tiltó nemzetközi egyezményből

Szinte egyhangúlag hagyta jóvá szerda éjjeli szavazásán a lengyel parlamenti alsóház (szejm) azt a törvénytervezetet, melynek értelmében Lengyelország kilépne a 1997-es Ottawai Egyezményből, amely tiltja a gyalogsági aknák alkalmazását, tárolását, gyártását és forgalmazását - írja az MTI. Az egyezményből való kilépés lehetővé tenné Lengyelországnak, hogy újrakezdje a taposóaknák felhalmozását. Ugyanakkor a jogszabálytervezetet a felsőháznak (szenátus) is jóvá kell hagynia.

A tervezet mellett a 460 fős szejmben 413 képviselő szavazott, 15-en ellenezték, három honatya tartózkodott.

A vita során Wladyslaw Kosiniak-Kamysz kormányfőhelyettes, nemzetvédelmi miniszter emlékeztetett: a lépés Lengyelország, a három balti állam (Litvánia, Lettország, Észtország), valamint Finnország közös kezdeményezése.

"Lengyelországot nem szabad alávetni semmilyen, hazánk megvédését akadályozó korlátozásnak" - hangsúlyozta Kosiniak-Kamysz. A kormányfőhelyettes azzal is érvelt, hogy az egyezmény felmondása kulcsfontosságú a térség biztonsága szempontjából.

Lengyelország a Keleti Pajzs nevű terv keretében 2028-ig a lengyel-fehérorosz és a lengyel-orosz határ 800 kilométeres szakaszán korszerű térfigyelő és drónrendszereket telepítene, és terepakadályokat létesítene. Ennek kapcsán a lengyel hadsereg aknamezők létesítésének lehetőségét is teszteli a védelmi tárca tavaly októberi közleménye szerint.

A gyalogsági aknákat úgy tervezték, hogy a talajban elrejtve automatikusan felrobbanjanak, ha valaki a közelükbe kerül vagy rájuk lép. A fel nem robbant aknák a fegyveres konfliktusok után is a földben maradnak, ami tartós veszélyt jelent a civilekre.

A finn parlament múlt héten döntött az Ottawai Egyezményből történő kilépésről. Finnországnak van a leghosszabb, 1300 kilométer hosszú szárazföldi határa Oroszországgal az EU- és NATO-tagállamok közül.

 

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!