Az Európai Bizottság javaslata megszüntetné a nagyobb gazdaságok területalapú támogatását

Az Európai Bizottság holnap nyilvánosságra hozandó javaslata gyökeresen átalakítaná az agrártámogatási rendszert, megszüntetve a nagyobb gazdaságok területalapú támogatását, és előnyben részesítve a kisebb, fiatal és családi gazdálkodókat - számolt be a kiszivárgott dokumentumot megszerző Agrárszektor nyomán a Portfolio. Az anyag szigorúbb, mint eddig bármilyen javaslat: 450 hektár felett lényegében megszűnne a területalapú támogatás, de már 90 hektár körül elkezdene lépcsőzetesen és nagymértékben csökkenni.
Az Agrárszektor által megszerzett, Brüsszelben keringő bizottsági dokumentum szerint a jövőben a területalapú támogatási rendszer helyett jövedelemalapú megközelítés lépne életbe, amely jelentősen korlátozná a nagyobb mezőgazdasági vállalkozások támogatását. A javaslatcsomag értelmében a területalapú támogatás már 20 ezer euró felett fokozatosan csökkenne:
- 20-50 ezer euró között 25 százalékos,
- 50-75 ezer euró között 50 százalékos,
- 75-100 ezer euró között pedig 75 százalékos elvonást alkalmaznának,
- a 100 ezer eurós felső plafon felett pedig egyáltalán nem járna területalapú támogatás.
Mindez azt jelentené, hogy nagyjából 450 hektáros birtokméret felett a területalapú támogatás teljesen megszűnne.
A dokumentum szerint a tagállamoknak differenciálniuk kellene a kifizetéseket a mezőgazdasági termelők csoportjai vagy földrajzi elhelyezkedésük szerint, objektív és diszkriminációmentes kritériumok alapján. A javaslat előnyben részesítené a leginkább rászorulókat, különösen a fiatal és új gazdálkodókat, a női termelőket, a családi vagy kistermelőket, a növénytermesztést és állattenyésztést kombináló gazdálkodókat, illetve a természeti károkkal sújtott területeken működő mezőgazdasági termelőket.
"A támogatható hektáronkénti kifizetést a mezőgazdasági termelők csoportjai vagy földrajzi elhelyezkedése szerint differenciálni kell objektív és megkülönböztetéstől mentes kritériumok alapján" – fogalmaz a dokumentum. A javaslat szerint a támogatásokat kizárólag azok kaphatnák meg, akik ténylegesen mezőgazdasági termékeket állítanak elő.
A nyugdíjkorhatárt elérő és öregségi nyugdíjban részesülő kérelmezők 2032-től már nem lennének jogosultak ilyen támogatásra.
A tervezet külön kitér a kistermelői támogatásra is, amely választható lenne, és éves szinten nem haladhatná meg a 3 ezer eurót gazdálkodónként. A tagállamok differenciálhatnák ezt a támogatási formát a mezőgazdasági termelők különböző csoportjai számára.
Egyelőre nem világos, hogy a Bizottság a teljes támogatási volumen esetében kívánja-e alkalmazni a szigorú korlátozásokat, vagy csak az alaptámogatásra vonatkozna, és az Agro-ökológiai Program (AÖP) kivételt jelentene. Egy brüsszeli döntéshozatalra rálátó forrás az Agrárszektornak elmondta, elképzelhető, hogy a dokumentum kiszivárogtatása szándékos volt a hatások előzetes felmérése érdekében. Mint fogalmazott:
abból a szempontból mindenképpen komolyan kell venni a most napvilágot látott javaslatot, hogy teljes mértékben egybevág azzal, amit az előző anyagokból ki lehetett olvasni.
Emlékeztetett: már 2021-ben nyilvánossá vált az a jelentés, amelyben a területalapú támogatások megszüntetését helyezte kilátásba a német kormány, akkoriban már felbukkant a célzott támogatás hangsúlyozása, vagyis az, hogy az agrártámogatás ne minden termelőknek, hanem a Bizottság szerint arra rászorulóknak jusson. Ezt a gondolatot egyébként 2023 szeptemberében egy NGO már összekötötte Ukrajna tagként való felvételével is. Mint fogalmazott:
Ennyiben tehát összeáll a kép, aki tud a sorok között olvasni, annak így már visszamenőleg is logikussá válik az egész eddigi folyamat - írja a lap.