Uniós bővítési biztos: ti, ukránok elképesztő munkát végeztek

Az Európai Unió bővítési biztosa, Marta Kos szerint már nem is kell tovább várnia az ukránoknak: itt az ideje, hogy minden klasztert megnyissanak az EU-csatlakozás kapcsán. Vagyis, ami pár hónapja csak álom volt a keleti országnak, az most lassan - ha még érdemtelenül is -, de valósággá érik. A magyar vétót pedig majd valahogy kijátsszák, mert mindig van megoldás.
Marta Kos az ukrán RBC-nek adott interjújában magabiztosan kijelentette, hogy "az EU-csatlakozás érdemeken alapul, vagyis, ha egy ország megfelel a kritériumoknak, akkor továbbléphet". Majd hozzátette:
Ukrajna elvégezte a házi feladatát.
Mármint Marta Kos, valamint a legtöbb bizottsági tag szerint. Méghozzá milyen gyorsan elvégezte! Ugyanis Kos még áprilisban egy tábla előtt mutatta meg Alex Sorosnak, hogy Ukrajna semmilyen objektív szempontból nem felel meg az EU-tagságnak.

Az uniós bővítési biztos a "csodálatra méltó" történetet így szemléltette:
Elmesélek egy történetet. Amikor Ukrajnában voltam az első munkanapomon, december 1-jén, Volodimir Zelenszkij elnök azt mondta nekem, hogy szeretné megnyitni az összes klasztert. Én nem közvetlenül, hanem mondjuk úgy, diplomáciai úton, megpróbáltam elmondani neki, hogy ez lehetetlen, mert túl gyors lenne, és nem tudnánk megcsinálni. Most ki kell javítanom magam, mert ti, ukránok elképesztő munkát végeztek, így ősszel készen állunk majd az összes klaszter megnyitására.
Magyar vétó? Biztos megoldjuk!
Marta Kost emlékeztették a magyar vétóra, vagyis arra, hogy Magyarország nem fog hozzájárulni a klaszter megnyitásához, így Ukrajna csatlakozásához. A bővítési biztos ezzel kapcsolatban úgy reagált, hogy az Európai Bizottság álláspontja teljesen világos, és bár alapvetően a 27 tagállam egységes döntésére lenne szükség, a múltban is megtalálták a megoldást az ilyen helyzetekre. Ráadásul még azt is elárulta az uniós biztos, hogy ezt a problémát még a jövő évi magyar választások előtt megoldják.
Kos arról is beszélt, hogy Észak-Macedónia például 2005-ben kapott tagjelölti státuszt, és ha Ukrajnának is ennyit kellene várnia, akkor legkorábban 2045-ben lehetne tag, de Kos szerint emiatt nem kell aggódniuk Kijevben. Naná, hogy nem!
És, mint kiderül, valójában nem Zelenszkijéket kell csodálni, hanem - ahogy azt Kos mondta - azt a "több mint ezer ember, aki azért dolgozik Brüsszelben, hogy Ukrajna mielőbb az Európai Unió tagja legyen", ez a projekt állítása szerint az EU egyik legfőbb prioritása, nem véletlenül mondta azt Kijevben Ursula von der Leyen, hogy Ukrajna 2030-ig csatlakozhat a közösséghez.
A biztos persze azt elfelejtette hozzátenni, hogy a teljesítmény az ukránok esetében nem számít, mert náluk már önmagában az elég, hogy a "demokráciáért" harcolnak.
Az ukránoknak pedig az anyagiak miatt sem kell aggódnia: a háború kirobbanása óta az Európai Unió tagállamai összesen 160 milliárd euróval támogatták Ukrajnát, idén és a következő években pedig az Brüsszel célja, hogy Ukrajna külső finanszírozási igényének legalább 80 százalékát fedezze.