Berendelte a Külügyminisztérium az ukrán nagykövetet a palágykomoróci templom felgyújtása miatt

Ismét berendelték Ukrajna magyarországi nagykövetét a Külgazdasági és Külügyminisztériumba, ezúttal a palágykomoróci templom felgyújtásának ügyében - jelentette be a tárca közlése szerint Szijjártó Péter csütörtökön Budapesten.
Mint arról beszámoltunk, szerdán este ismeretlenek felgyújtották a kárpátaljai Palágykomoróc görögkatolikus templomát. Az elkövetők motivációja egyértelmű. A templom falára azt írták: “Magyarok, takarodjatok!” Az ukrán szélsőségesek egyre bátrabbak és agresszívabbak.

Palágykomoróc esete nem egyedülálló
A külgazdasági és külügyminiszter arról tájékoztatott a magyar-üzbég gazdasági vegyes bizottság ülését követően, hogy a felgyújtott palágykomoróci görög katolikus templom falára magyarellenes feliratokat fújtak fel az elkövetők.
Ez elfogadhatatlan és felháborító, megdöbbentő és kiábrándító, hogy egy, állítólag az Európai Unióba igyekvő országban ilyen durva támadások mehetnek végbe egy nemzeti közösséggel szemben
- húzta alá. Majd kiemelte, hogy ezen magyarellenes támadások tíz évvel ezelőtt törvények formájában kezdődtek, akkor kezdték szisztematikusan elvenni a közösség nyelvhasználati jogait.
Tíz éve, hogy szisztematikusan, törvényekkel elkezdték visszaszorítani a magyar anyanyelvhez való hozzáférés lehetőségét tíz éve, hogy szisztematikusan elkezdték elvenni a magyaroktól az anyanyelven való tanulás lehetőségét, így kezdődtek ezek a támadások
- sorolta.
Az ukrán állam felelős mindezért. Tíz éve kérjük, hogy fejezzék be. Tíz éve minden létező nemzetközi fórumon jelezzük, hogy a kárpátaljai magyarokat súlyos támadások érik. Kezdődött ez a törvényekkel, folytatódott kényszersorozással, fizikai bántalmazással, templomgyújtogatással
- mondta el a miniszter. Illetve elítélte, hogy az európai politikai vezetők félrefordítják a fejüket, nem hajlandók tudomást venni arról, hogy Ukrajnában, amelyet gyorsítósávon be akarnának nyomni az Európai Unióba, "durva, nyílt, fizikai megfélemlítéssel ötvözött támadások zajlanak a magyar nemzeti közösséggel szemben".
Költői kérdés az, hogy hol vannak ilyenkor az NGO-k, hol vannak az emberi jogi aktivisták, hol vannak a Soros-szervezetek, s hol vannak azok, akik nagyítóval nézegetik az összes magyar törvénymódosítást? Ilyenkor miért van csöndben Brüsszel?
- tette fel a kérdést.
Szijjártó Péter tudatta, utasítást adott arra, hogy még a nap folyamán utalják át az érintett egyházközségnek a helyreállításhoz szükséges összeget.