Azbej Tristan: eljött az ideje egy orosz-európai csúcstalálkozónak

Európa nem engedheti meg magának, hogy saját jövőjének alakításából kimaradjon - közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium üldözött keresztényeket segítő programokért felelős államtitkára kedden Facebook-oldalán. Mint kiemelte, eljött az ideje az orosz-európai csúcstalálkozónak.
Azbej Tristan azt írta: hétfőn a Külügyek Tanácsának rendkívüli videókonferenciáján képviselte Magyarországot, amelyet Kaja Kallas főképviselő hívott össze a legfrissebb világpolitikai fejleményekre reagálva. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy Magyarország érdekelt az orosz-amerikai csúcstalálkozó sikerében, és a kormány ehhez minden szükséges támogatást megad. Ugyanakkor Európa érdeke egy orosz-európai csúcstalálkozó megtartása is.

Az orosz-európai csúcstalálkozónak is a béketörekvést kell követnie
Magyarország álláspontja egyedülállóan következetes: három éve kiállunk a béke mellett - akkor is, amikor ezért éles kritikát kaptunk. Üdvözöljük a Donald Trump által kezdeményezett béketörekvéseket, és úgy véljük, az EU-nak minden eszközzel támogatnia kell a tárgyalásos megoldást
- fogalmazott.
A másik téma a közel-keleti helyzet volt, amely kapcsán a magyar álláspont világos: növelni kell a humanitárius segélyek eljuttatását a Gázai övezetbe
- írta Azbej Tristan. Úgy folytatta, hogy az összes túszt - köztük a magyar túszt is - azonnal és feltétel nélkül szabadon kell engedni; biztosítani kell mindenki számára a terror- és rakétatámadásoktól mentes, biztonságos élethez való jogot; a Hamász terrorszervezetnek a jövőben semmilyen szerepe nem lehet a térségben.
Emellett beszámoltam arról is, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter izraeli partnerénél sikeresen közbenjárt annak érdekében, hogy engedélyezzék a Jeruzsálemi Latin Patriarchátus humanitárius szállítmányainak bejuttatását a Gázai övezetbe
- közölte az államtitkár.