Ha sikerül elérni az 5,5 százalékos növekedést, akkor az átlagjövedelemből élő szülők 2022 januárjában visszakaphatják az előző évben befizetett személyi jövedelemadójukat – jelentette be a miniszterelnök a Világgazdaság által szervezett, Magyarország újraindul! című gazdaságpolitikai csúcskonferencián, amit a Budapesti Kongresszusi Központban tartottak. A rendezvényen a pénzügyminiszter is tartott előadást és biztató adatokat ismertetett, majd kiemelte az is: már biztosan mondhatjuk, jó esélyünk van arra, hogy az idei év második felében elérhetjük gazdaságilag azt, amit a járvány előtt életünket jellemezte. Kövesse velünk élőben!
A konferenciát a Világgazdaság főszerkesztője nyitotta meg. Deák Bálint köszöntőjében elmondta: az ország egy sikeres oltási programon van túl, ezért elsőként tudunk Európában újra indulni. A mai konferencián sok kérdésre választ kapunk az újraindítást illetően – jegyezte meg.
Az újraindítás napjait, heteit, hónapjait éljük
– ezt már a jegybankelnök mondta. Matolcsy György szerint érdemes kipillantani a világra, ugyanis a globális gazdaság helyreáll. Mi a harmadik negyedik negyedévben állítjuk helyre a hazai termék adatait, a foglalkoztatás adatait stb.
A világ ezt a nagy összetett válságot hamar helyrehozza
– mondta. Érdemes a jegybankelnök szerint visszagondolni a 2008-as világválságra, amiről elmondta, hogy nekünk hat év kellett, mire helyreállt a gazdaság. A válságkezelésünk eredményes volt, a fogalkoztatásnál és a béreknél kiemelkedőek voltunk, de a magánszektor, a hitelezési szektor területén értük el a legnagyobb sikert. Az első helyen vagyunk 2021-ben az üzleti szektor és a háztartások hitelbővítése területén. A régiós és feltörekvő országok között a magyar válságkezelés mozgósította a legtöbb forrást. A hiteltörlesztési moratórium hatalmas segítséget nyújtott – jegyezte meg, hozzátéve: összetett eszközrendszert alkalmaztunk a válságnál. Sehol a globális térben nem volt pénzügyi válság, hiszen mindenki tanult az előző válságból. Magyarország központi bankja képes volt használni azokat az eredményeket, amiket 2013 óta elértünk.
A poszt-covid szindrómát szeretnék elkerülni, ezért a reálgazdaságot, a munkavilágát és a pénzügyek egyensúlyát is helyre kell állítani. Matolcsy György elmondta: az maradjon a moratóriumban, akinek ez tényleg szükséges, aki nem tudja fizetni a hitelét, viszont, aki nem vesztette el a munkáját és képes a törlesztésre, az kezdje újra fizetni. A piaci egyensúly helyreállítása is szükséges.
AZ MNB növekedési kötvényprogramja folytatódik és a növekedési hitelprogram is. Egy zöld otthonprogramot is indít a következő hónapokban az MNB. Indítani kell egy Széll Kálmán-terv 3-at, hiszen azért lehetünk mi a leggyorsabban kilábalók ebből a válságból, mert tíz év reformjai beértek. Az első három évben 56 reform közül 43-at vagy elindítottak és végrehajtottak, vagy legalább elindítottak.
A 2020-as évek elején egy újabb reformprogramra van szükség, hogy megnyerjük a 2020-as éveket
– sürgette Matolcsy György. A fenntarthatóság felé kell lépni a jegybank elnöke szerint. A digitális pénz felé vesszük az irányt a következő időszakban. A sikeres felzárkózáshoz növelni kell az okosberuházások arányát. Ez innovációt jelent. Adatreformra van szükség, mint mondta:
Az adat az új olaj.
Minden adattal élünk, ami zöld és egy hosszú fenntarthatóság felé visz minket.
Az év második felében már visszaáll a régi rend
Oltás nélkül nincs nyitás, nyitás nélkül nincs újraindítás
– mondta a pénzügyminiszter. Varga Mihály hozzátette: az átoltottság Magyarországon kiemelkedő. Már nem vakcina, hanem elhatározás kérdése az oltás.
A gazdaságra rátérve elmondta: a válságot megszenvedtük, de nem egyformán. A kormány intézkedései segítettek, hogy gyorsan térjünk vissza a növekedési pályára. A kilábalás tekintetében közel vagyunk a korábbi eredményeink visszanyeréséhez. Ma már biztosan mondhatjuk, hogy jó esélyünk van arra, hogy az idei év második felében elérhetjük gazdaságilag azt, amit a járvány előtt életünket jellemezte. A vendéglátásra kitérve elmondta: az újraindítás óta a szektor a 2019-es eredményeket érte el a nyugták adatai alapján. Az ágazat visszanyerte azt teljesítményszintjét, amit 2019-ben szerzett. A külföldi turizmus lassabban fog beindulni, az uniós kereslet is visszafogottabb lehet, és a hitelmoratórium kivezetése is. Az adóság csökkentését és a munkaerőpiac erősítését ígérte a kormány tíz éve.
Az egyik vitatott pont a hitelmoratórium kivezetése. Az óvatos kivezetésnek vagyunk a hívei. Az inflációs veszélyekről elmondta a pénzügyminiszter: bíznak benne, hogy a kiugró inflációs szint visszaugrik a korábbi szintre. Idén hatezer milliárdot, jövőre több mint hétezer milliárdot költünk a helyreállításra. A magyar gazdaság maga tudta kezelni a pandémia okozta nehézségeket – jegyezte meg. Az államadóság tekintetében változott a helyzet. Olyan országok előztek meg minket, akik eddig mögöttünk voltak. A legkedvezőbb társasági adószintet tudjuk felmutatni. Azzal számolunk, hogy 2–3 ezer olyan vállalkozásunk lehet, amit a globális adórendszer érint. A kormány mindent megtesz, hogy megmaradjon az az adórendszer, ami ilyen szintre tudta felhúzni hazánkat.
Lehagytuk Németországot
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke tartotta meg ezután előadását. Németországot előztük meg teljesítmény tekintetében – mondta.
A kamara javaslatokkal élt a válság idején. Az iparűzési adó felére csökkentése ilyen volt például, a helyi adókat befagyasztották a javaslatukra, és a vendéglátásnak sokat segített az öt százalékosra csökkentett áfa a házhozszállítás esetén. Az egyéni vállalkozások esetében is voltak javaslatok az adócsökkentés tekintetében. A közjegyzői díjak csökkentését is szeretnék elérni – tette hozzá Parragh. A Széchenyi-kártya szerepe fontos volt, hiszen kormány- és válságálló eszköz az elnök szerint. A vállalkozói bizalom erős a kártya iránt. Elindítanak a kártya keretén belül egy újraindítási programot július 1-től. Folyószámlahitel, turisztikai kártya, likviditási hitel és beruházási hitel is lesz. A részleteket felteszik a kamara honlapjára. Szeptember 1-től a lízingkonstrukció indul, illetve az önerő-kiegészítő hitel. A kamattámogatás, kezelési költségtámogatás fennmarad. Külföldről sokan hazatértek az elmúlt időszakban és jó lenne, ha nem mennének vissza – jegyezte meg. A minimálbérről is beszélt, ami csak Bulgáriában alacsonyabb, mint nálunk.
Ilyen helyzetben nem lehet választási költségvetést csinálni, mert akkor nem lesz újraindítás
A magyar kormány nem szenved gondolatszegénységben
– ezt már Orbán Viktor mondta. A miniszterelnök elmondta, hogy a sok ötletet kell neki egy jó rendszerré alakítania. A teljes foglalkoztatottság egy olyan eszköz, ami a poszt-covid ellen hat, valamint a moratórium kérdése, amiből nem lehet kiugrani. Megjegyezte: ezt szeptemberig meghosszabbították, hogy addig tárgyalhassanak a bankszektorral. 2020-ban 8,1% volt a költségvetési hiány, a tervek szerint ezt 7,5%-ra visszük le idén, majd jövőre 5,9%-ra. A háromszázalékos hiány nem megoldható, hiszen azt nem bírnák ki a háztartások. Óvatos kamatemelési ciklus indul meg – utalt vissza a jegybank elnökére –, és az NHP Hajrá! is kifut, hiszen az is egy válságkezelő eszköz volt. A költségvetésnek forrásokat kell biztosítani a kkv-k támogatásához. Jelentős költségvetési forrásokat akarnak adni a kamarának arra, hogy a KKV-kat segítsék. Ennek nincs felső határa – tette hozzá Orbán Viktor.
A következő négy év legfontosabb feladata, hogy optimálisabb módon jelöltjük ki az informatika, az adatgazdálkodás helyét
– mondta a miniszterelnök. A minimálbérről pedig úgy vélekedett a miniszterelnök, hogy a mi horizontunkon kétszázezer forintnak kell lennie a minimálbérnek, de ezt a kkv-k nem tudják megadni a dolgozóknak, ezért tönkremennek. Ahhoz, hogy ezt fizetni tudják, segíteni kell a kkv-kat, amihez járulékelengedés és adócsökkentés kell, amiről tárgyalni fognak.
A kihívás nem kormányzati természetű
– mondta a jelenlegi helyzetre a kormányfő, hozzátéve: teljeskörű összefogás kell ilyenkor.
Gazdaságpolitikát pártalapon nem lehet csinálni
– szögezte le. Ilyen helyzetben nem lehet választási költségvetést csinálni, mert akkor nem lesz újraindítás.
Változni fog a világgazdaság és ehhez alkalmazkodnunk kell
– mondta Orbán Viktor. Lesz két operatív törzs: az egyik a gazdasági élet újraindításáért felel, amit Szijjártó Péter külügyminiszter fog vezetni, Novák Katalin családügyi miniszter pedig a társadalmi újraindításért felelős operatív törzs élére kerül. A nemzetpolitikai keretet úgy lehet kijelölni, hogy megnézzük, milyen lesz a világ, az európai és a magyar gazdaság képe a pandémia után. Egy dolgot tudunk: hogy változások lesznek. Azt már tudjuk, hogy az európai gazdaság törékeny.
Biztonságosabb gazdaságot akarunk, amit nem rengethet meg egy járvány sem
– szögezte le a miniszterelnök.
A járványok elleni védekezésben nem függhetünk egymástól
– mondta. Önellátónak kell lennünk kórházi felszerelésből, védekezési felszerelésből, vakcinából. Ki kell építeni a magyar kórházi eszközgyártást, lélegeztetőgép-gyártást és vakcinagyártást. Olyan vakcinafejlesztési kapacitásra van szükség, hogy gyorsabban tudjuk kifejleszteni a saját vakcinánkat. Gyorsabban kell tudnunk reagálni.
Nem lehet, hogy Magyarország csak a nyugati lábán álljon, a keleti lábán is kell állnia. Ez gazdaságpolitikai kérdés, nem ideológiai
– tette hozzá. Japán, Dél-Korea, Vietnám – erre kell orientálódni. Budapest számára fontos feladat, hogy ne 90 százalékban a külföldi turistákra támaszkodjanak, és csak 10 százalékban a belföldire.
A tizenharmadik havi nyugdíj visszaépítését végigvisszük
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a teljes foglalkoztatottság kell a biztos gazdasághoz, ugyanakkor hozzátette: nem a szocializmusba akarunk visszamenni. Tehát lehet, hogy nem egy helyen fogja az ember végigvinni a karrierjét, de több munkahely kell, mint amennyi munkavállaló van. A migráció rossz dolog, hiszen arról szól, hogy az embernek mennie kell ahhoz, hogy boldogulni tudjon. Ha most jön forrás az unióból, akkor azokra a településekre költjük ezeket a forrásokat, amelyek elmaradtak eddig. Mindenki ott élje az életét, ahol a legjobban érzi magát. A következő hét évben a mezőgazdaság 3-4-szer több támogatást kap. A nyugdíjasokat sem hagyjuk ki: a 13. havi nyugdíj folyamatát végig kell vinni.
A gyerekes családok visszakaphatják az adójukat
A gyereket nevelő családokat is nagyon megviselte a válság, sokaknak a tartalékokhoz kellett nyúlniuk
– mondta a kormányfő. Ha lesz GDP-növekedés, akkor Orbán javasolni fogja a kormánynak, hogy ha sikerül elérni az 5,5 százalékos növekedést, akkor az átlagjövedelemből élő szülőknek 2022 januárjában visszaadják a személyi jövedelemadót, amit 2021-ben befizettek. Persze kell egy felső határ; az átlagjövedelemből élő családok kaphatják meg ezt. 550–580 milliárd forint, amiről a kormány hamarosan dönt.
Fotó: videókivágás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS