Ukrajna egyik legelőtétezettebb támogatójánál, a briteknél eldőlt, hogy a Munkáspárt adja az új kormányfőt. Kérdés természetesen, hogy London folytatja-e az eddigi Ukrajna-politikát fegyverszállításokkal és katonák kiképzését?
A brit parlamenti választásokon aratott egyértelmű győzelmét követően Keir Starmer munkáspárti vezető lesz valószínűleg az új miniszterelnök. Első beszédében változást ígér, legfőképpen gazdasági téren. A Munkáspárt választási győzelme után Keir Starmer brit miniszterelnök új kezdetet ígért az országnak. „A változás most kezdődik” – kiáltotta az éljenző támogatóinak.
Az emberek országszerte arra a hírre fognak ébredni, hogy megkönnyebbültek, hogy egy súlyt vettek le a vállukról. 14 év konzervatív kormányzás után az Egyesült Királyság ismét a jövőbe tekinthet. Az országnak esélye van arra, hogy visszaszerezze a jövőjét.
„A kormányzati megbízatás nagy felelősséggel jár” – mondta a munkáspárti vezető. „A politikában semmi sincs előre eldöntve. A választási győzelmek nem potyognak az égből – azokat keményen kell kivívni”. A siker csak azért volt lehetséges, mert megváltoztatta a pártot. „A britek belátták, hogy a Munkáspárt az ő érdekeiket szolgálja”. Most már egyértelmű, hogy pártja abszolút többséget szerzett. Az ehhez szükséges 326 mandátumot már a választások másnapján, kora reggel elérték. Az előrejelzések szerint a Munkáspárt valószínűleg 410 mandátummal fog végezni. Rishi Sunak miniszterelnök szerint a konzervatív toryk súlyos vereséget szenvedtek, mindössze 144 mandátumra számíthatnak, több mint 200-al kevesebbre, mint az előző választáson.
Sunak elismerte vereségét, és pénteken, kora reggel kijelentette, hogy vállalja a felelősséget a gyenge eredményért.
A Munkáspárt nyerte meg választást, és felhívtam Sir Keir Starmert, hogy gratuláljak neki a győzelemhez
– mondta a miniszterelnök. „A britek kijózanító ítéletet hoztak. Ma a hatalom átadása békés és rendezett módon, minden oldalról jóakarattal történik. Ez mindannyiunknak bizalmat kell adjon országunk stabilitása és jövője iránt” – fejezte be Sunak. A kormányváltás gyorsan fog lezajlani az Egyesült Királyságban. A hatalom átadására a hivatalos eredmény véglegesítése után azonnal sor kerül. Pénteken Starmer III. Károly királytól kormányalakítási megbízást kapott, majd a Downing Streeten tartott beszédében ismerettette az Egyesült Királyságra vonatkozó elképzeléseit.
Nem a Munkáspárt volt az egyetlen párt, amely mandátumokat vett el a konzervatívoktól ezen a választáson. Úgy tűnik, hogy a Liberális Demokraták is jelentős nyereséget értek el a „toryk” rovására. Az előrejelzés szerint 58 mandátumuk van – korábban csak tizenegy volt. Pártja az elmúlt évszázad legjobb eredményére tart – mondta Ed Davey, a Liberális Demokraták vezetője. A Skót Függetlenségi Párt (SNP) szintén megsemmisítő vereségre készül. Az előrejelzés szerint csak nyolc mandátumot nyerhet. A legutóbbi választáson még 48 mandátummal rendelkezett.
Ez nem volt egy jó este az SNP számára
– mondta Nicola Sturgeon volt skót miniszterelnök a PA brit hírügynökség szerint. Ezzel szemben a Brexit-kampányt folytató Nigel Farage vezette jobboldali populista „Reform UK” párt valószínűleg elégedett lehet. Az előrejelzés szerint négy mandátumot szerez álló helyzetből. Farage meglepetésszerű indulása vélhetően jelentősen hozzájárult a konzervatívok gyenge eredményéhez, mivel elidegenítette a szélsőjobboldali szavazókat.
Az eredmény nem meglepő: a felmérések már régóta a szociáldemokraták egyértelmű győzelmét jósolták. A választási kampányban Sunak, akinek pártja a választások időpontjára vonatkozó balhékkal és egy illegális fogadási botránnyal is meg kellett küzdenie, alig tudott felzárkózni. John Curtice, a glasgow-i Strathclyde Egyetem közvélemény-kutatója szerint a választás egyértelmű eredménye nem elsősorban a Munkáspárt iránti lelkesedésnek, hanem az előző kormánypárttal szembeni elégedetlenségnek köszönhető. Sunak kormányzását a gazdasági stagnálás és a megélhetési költségek meredek emelkedése jellemezte.
***
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár azt szeretné, ha Ukrajna a következő évtizedben csatlakozna a védelmi szövetséghez.
Nagyon remélem, hogy Ukrajna szövetséges lesz
– mondta a norvég politikus a dpa hírügynökségnek adott interjújában arra a kérdésre válaszolva, hogy a szövetség a következő tíz évben esetleg bővülhet-e. Stoltenberg a NATO-nál töltött hivatali ideje alatt is ennek érdekében dolgozott. A főtitkár a NATO washingtoni csúcstalálkozója előtt nem sokkal még több katonai segítséget is kért Kijev számára.
Minél erősebben a támogatjuk Ukrajnát, annál gyorsabban véget érhet ez a háború. Minél jobban elkötelezzük magunkat hosszú távon, annál gyorsabban véget érhet ez a háború
– fejezte ki óhaját Stoltenberg. Láthatóan a NATO és Kijev szövetségesei nem néznek szembe a realitással, hogy az elmúlt két évben a legmodernebb fegyverek szállítása és 27 ország támogatása sem volt elég Ukrajna győzelméhez. Stoltenberg nem veszi figyelembe a hatalmas ukrán veszteségeket sem, amelyek napi szinten 500 és 2000 között mozognak. Ukrán oldalon nagyjából félmillió katona vesztette életét a két éve dúló háborúban.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS