Nancy Faeser szövetségi belügyminiszterasszony is megszólalt az új bűnügyi statisztika ügyében, amelyet a napokban adott ki a Bundeskriminalamt, a Szövetségi Bűnügyi Hivatal. Németországban 2023-ban 5,6 millió bűncselekményt követtek el, ez 4,4 százalékos emelkedést mutat az előző évvel. Az elkövetők közül 700.000 migrációs hátterű ez pedig 13,5 százalékos emelkedést mutat egy éven belül. A szám azonban itt csalóka, mivel, ha egy bevándorló már rendelkezik német állampolgársággal is, akkor német bűnelkövetőnek számít.
A szociáldemokrata belügyminiszter most ígéretet tett, hogy zéró tolerancia lesz a jórészt fiatal, húszas éveikben járó külföldi bűnözőkkel. Az erőszakos bűncselekmények tetteseit gyorsított eljárásban fogják elítélni és kihasználják a büntetőtörvénykönyv adta lehetőségeket. Ez azért fontos, mivel ez cselekményforma történelmi magasságot ért el (214.000). A rablások, betörések és zseblopások 50 százalékát külföldiek követik el, mondta a belügyminiszter.
Az USA az elmúlt 3 évben az Irántól lefoglalt fegyvereket most átadja Ukrajnának. Az Iszlám Köztársaság a fegyvereket a jemeni síita húszi hadseregnek küldte tengeri úton, ám az amerikai haditengerészet ezeket a nemzetközi vizeken lefoglalta. Köztük vannak mesterlövész puskák, 5000 darab AK 47 Kalasnyikov gépkarabély és a hozzávaló lőszerek. Németország egy előretolt katonai csoportot küldött Litvániába egy teljes haderővel rendelkező páncélos dandár állandó állomásoztatására vonatkozó tervek részeként az Oroszországgal határos balti államban. Moszkva a missziót fenyegetésnek minősítette, amely válaszul különleges intézkedéseket igényel. A német csapatok egy része mindössze 20 kilométerre lesz az Oroszország egyik legfontosabb szövetségesének számító Fehéroroszországgal közös határtól. Litvánia az orosz kalinyingrádi enklávéval is határos. A német csapatok 2017 óta részei az úgynevezett “megerősített előretolt jelenlétű litván harccsoportnak”, a Ruklában állomásozó 1700 fős multinacionális erőnek. Moszkva azzal vádolja Washingtont, hogy figyelmen kívül hagyja a NATO európai bővítésével kapcsolatos aggodalmait, amely a szovjet vezetésnek tett ígéreteinek megszegésével történt, amikor az 1990-es évek elején beleegyezett a német egyesítésbe.
A német Rheinmetall védelmi vállalat közölte, hogy az év végéig 20 Marder gyalogsági harcjárművet küld Ukrajnába. A megrendelést a német kormány márciusban adta le – áll a cég közleményében. A vállalat nem hozta nyilvánosságra a szerződés pontos értékét. A Rheinmetall eddig már 100 Marder gyalogsági harcjárművet szállított az ukrán fegyveres erőknek. Németország az Egyesült Államok után a második legnagyobb fegyverszállítója Ukrajnának. Összesen mintegy 28 milliárd eurót költött vagy vállalt Kijev katonai támogatására. Oroszország többször kijelentette, hogy a Kijevnek történő fegyverszállítások csak meghosszabbítják az ukrajnai konfliktust.
Egy klasszikus háború lehetősége Európában már nem csak képzelgés – ezt az unió kül– és biztonságpolitikai főképviselője mondta Brüsszelben. Josep Borrell szerint bár Ukrajna még nem tagja az Európai Uniónak, nem lehet elválasztani az ukrán nép sorsát az unió sorsától. Az elmúlt hetekben egyre több nyugati vezető tett háborúpárti nyilatkozatot az Európai Unióban, amire a magyar kormány úgy reagált: háborús készülődés zajlik. A német, a francia és a lengyel külügyminiszter múlt héten a Politicoban egy véleménycikkben buzdította fegyverkezésre Európát.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS