Tim Walz, Minesota állam kormányzója lett Kamala Harris és a Demokrata párt alelnökjelöltje. A földrajztanár végzettségű politikus szolgált a seregben, ami fontos mutatója a hazafiságnak az Egyesült Államokban. Elkötelezett a demokraták „értékrendje” mellett és gyűlöli Donald Trumpot valamint Vance alelnök-jelöltet.
Walzzal megpróbálják Amerika szívében (Heartland) Közép-Nyugaton a konzervatív szavazókat megszólítani. A kormányzó a nép egyszerű gyermekekeként adja elő magát. Egy mezőgazdasági kiállításon a karjába vett egy malackát, de beáll baseballozni is gyermekek közé. Ám ezzel ki is fújt a történet, hiszen ahogy mi itt Magyarországon, úgy az USA-ban sem hallott még senki Minnesotán kívül Tim Walzról. Nem lesz egyszerű felépíteni a hátramaradó időben.
A Hamász (Harakat al-Mukávama al-Iszlámijja=Iszlám Ellenállási Front) megválasztotta új politikai vezetőjét miután az előző, Iszmail Haniyeh, eddig nem tisztázott körülmények között életét vesztette Teheránban. Jahia Szinvart nevezték ki a posztra, aki maga is a tavaly október 7-én történt támadás kitervelői közé sorolható. Izrael természetesen ezt provokációnak tekinti és a kormány kijelentette, hogy a kinevezés nem fogja megmenteni Szinvart a haláltól. A hadművelet egyik célja az ő likvidálása. Szinvar október óta rejtőzködik a Gázai-övezetben és más Hamász parancsnokokkal ellentétben őt még nem sikerült lokalizálnia az izraeli hírszerzésnek.
Szinvár helyettese Mohammed Deif már életét vesztette egy izraeli rakétatámadásban. Az izraeli külügyminiszter, Israel Katz, ősellenségnek és terroristának titulálta Szinvart, akit a lehető leggyorsabban ki kell iktatni. Szinvar 1962-ben született a Gázai-övezetben. A családja Askelonból származik, ami ma Izrael területén fekszik. Szinvár egész életében a palesztin ügyért harcolt és ezért életéből 20 évet börtönökben töltött. A Hamászban a kezdeti időkben ő felelt az Izraellel kollaborálók felkutatásáért és kivégzéséért. Ezért a Khan Yunis mészárosa nevet akasztottak rá.
Magas rangú amerikai tisztségviselők és politikusok ellen tervezett merénylet miatt emeltek vádat egy pakisztáni férfi ellen az amerikai hatóságok – derül ki a kedden bemutatott bírósági iratokból. Az ügyészség bírósági vádbeadványa szerint Asif Merchant, aki a feltételezés szerint az iráni kormányzattal állt kapcsolatban, abból a célból utazott áprilisban Texas államból New Yorkba, hogy ott megbízást adjon politikai gyilkosságokra, amelyeknek késő augusztusban, kora szeptemberben kellett volna megtörténniük. A vádiratban az is olvasható, hogy a merényletek célpontjai magas rangú amerikai tisztségviselők lettek volna, köztük potenciálisan Donald Trump. A nyomozás a republikánus elnökjelölt ellen elkövetett sikertelen merénylettel nem hozta összefüggésbe a pakisztáni férfit. A férfit úgy leplezték le, hogy az általa megbízott állítólagos bérgyilkosok a Szövetségi Nyomozó Iroda fedett ügynökei voltak.
A nyomozásról nyilatkozó hatósági személyek szerint a pakisztáni férfi kiszemelt célpontjai között a politikai térfél mindkét oldaláról voltak személyiségek, nem csak Donald Trump, további neveket ugyanakkor nem említettek. Irán ENSZ-képviselete a vádemelésre azzal reagált, hogy nem kaptak tájékoztatást az ügyről az amerikai kormányzattól, és a diplomaták hozzátették, hogy Irán érintettségének felvetése ellentmond a teheráni kormány hivatalos politikájának, miszerint jogi úton szeretné elérni Kászem Szolejmáni tábornok gyilkosainak felelősségre vonását. A Forradalmi Gárda tábornokával 2020 január 3-án végzett egy amerikai drón Bagdad nemzetközi repülőterén. Vele együtt életét vesztette Abu Mahdi al-Muhandisz iraki tábornok és a síita Népi Mozgósítási Front milícia három másik vezetője.
Fotó: MTI/EPA/Michael Reynolds
Facebook
Twitter
YouTube
RSS