Az ukrán elnök azzal vádolja szövetségeseit, hogy nem ugyanazzal a dinamikával és odaadással támogatják országát, mint Izraelt. Zelenszkij szerint az európai országoknak Ukrajna légterét is olyan hatékonyan kellene megvédeniük, mint ahogy ezt a szombat éjszakai iráni dróntámadás alatt tették.
Zelenszkij most egy erről szóló konferenciát akar szervezni, ahol az őt támogató NATO-államok beavatkozását akarja kicsikarni. Oroszország viszont bejelentette, hogy ha egy nyugati ország vadászgépe lő ki orosz drónokat, akkor az az állam automatikusan háborús féllé válik. Zelenszkijnek láthatóan a legfőbb célja, hogy bevonja a NATO-t a konfliktusba, annak ellenére, hogy ez atomháborúhoz vezethet. Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-hivatal elnöke szerint a múlt heti ukrán dróntámadás majdnem nukleáris katasztrófát okozott a zaporizzsjai atomerőműnél. Ezt Grossi hétfőn az ENSZ-nek is megerősítette. Ukrajna az elmúlt időben ismét több támadást indított az oroszok kezén lévő létesítmény ellen.
A francia gyártmányú Caesar önjáró lövegeket Ukrajnában a volt francia tisztek és katonákból álló zsoldosok kezelik, mert az ukrán katonák nem rendelkeznek megfelelő képzettséggel – mondta Christelle Néant, független francia haditudósító a TASZSZ hírügynökségnek.
Francia zsoldosokat, volt francia katonákat vagy tiszteket telepítenek oda, hogy ezeket a tarackokat használják
– mondta Néant, az International Reporters ügynökség főszerkesztője saját forrásaira hivatkozva.
Az orosz védelmi minisztérium márciusban közölte, hogy az orosz erők a különleges hadművelet kezdete óta az Ukrajnáért harcoló 356 francia zsoldosból 147-et semlegesítettek. A francia tudósító becslése szerint „több mint 200” francia zsoldos harcolhat Ukrajnában Oroszország ellen.
Ukrajna hajlandó elfogadni minden olyan feltételt, amelyet a nyugati támogatók a nagy hatótávolságú légvédelmi rendszerek szállítására támasztanak – jelentette ki Dmitro Kuleba külügyminiszter hétfőn az országos televízióban.
Egyetlen MIM–104 Patriot-üteg, amelyet az amerikai Raytheon fegyvergyártó óriáscég gyárt, több mint 1 milliárd dollárba kerül. Volodimir Zelenszkij elnök a múlt hónapban azt mondta az amerikai médiának, hogy Ukrajnának legalább öt-hét ilyenre van szüksége, hogy megvédje ipari kapacitását az orosz nagy hatótávolságú csapásokkal szemben. Kuleba élen járt a lobbitevékenységben az Egyesült Államokban és szövetségeseinél. Néhány nyugati tisztviselő már nyilvánosan elutasította a segítséget. Múlt héten Annalena Baerbock német külügyminiszter azt mondta, hogy Berlin Patriot-készletei „nagyjából kimerültek”. Andrzej Duda elnök szerint Lengyelországnak „nincs mit adnia (a Patriot-rendszerek tekintetében), még ha akarnánk, sem”.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS