Legalább 21 hívőről lehet tudni, aki megfertőződött a hágai Faizul mecsetben, köztük van a testület elnöke és az imám is. Ráadásul egy személy el is hunyt a fertőzésben, egy 77 éves férfi, aki a hitközösség vezető tagja volt. Hiába hívták fel a hatóságok, de a vallási vezetők is a járvány idején a mecsetek figyelmét a bezárásra, ez nem hatotta meg a szóban forgó intézmény hívőit. Ők saját kulcsaikkal továbbra is bejártak a mecsetbe a karantén ideje alatt.
Az, hogy a mecset mondhatni gócponttá vált, annak tudható be, hogy bár a vezetőség márciusban úgy döntött, bezárja a kapukat, a hívők ezt nem tartották be. A karantén idején is folyamatosan tartottak vallási ceremóniákat, hiszen zajlott a ramadán is, ezeken az eseményeken pedig a beszámolók szerint mindig több, mint 30 ember vett részt, akik a megfelelő távolságra sem figyeltek.
A hívők szerint nagyon sok embernek van saját kulcsa a mecsethez, ezért is tudtak bemenni a lezárás ellenére. Továbbá valószínűleg úgy gondolták, hogy rájuk nem veszélyes a vírus, legalábbis ez tűnik ki az elhunyt idős férfi szavaiból. Ő ugyanis mindvégig járt a szertartásokra a koronavírus idején is, mert szerinte rá nem jelentett veszélyt a járvány, mivel muszlim vallású. Az első koronavírussal fertőzöttet május 22-én regisztrálták, ekkor a mecset vezetősége bezárta az intézményt, és június 10-ig így is akarják hagyni, amíg kifertőtlenítik. A jelentések szerint azonban még a bezárás után is voltak szertartások a mecsetben, az elhunyt férfit is itt ravatalozták fel. Számos hívő aggodalmát fejezte már ki a jelenséggel kapcsolatban és kérték a holland hatóságoktól, hogy tegyenek valamit az ügyben. Az ő kezük azonban némileg meg van kötve, mert a korlátozások alól kivételt jelentenek a vallási helyek, ha ott harmincnál kevesebb hívő van. Ennek értelmében csak akkor intézkedhetnének a hatóságok, ha sikerülne elcsípniük egy olyan ceremóniát a mecsetben, ahol ténylegesen harmincnál többen vannak.
Forrás: V4 Agency/Fotó: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS