Gyakorlatilag eldőlt, hogy az ellenzéki pártok önállóan indulnak az európai parlamenti választásokon. Ezeket a döntéseket megelőzően majd mindegyik kijelentette, világgá kürtölte, felírta az égre, hogy egyébként hajlandó együttműködni a Jobbikkal. A Jobbik meg – gondolom, cserébe – nyilvánvalóvá tette, hogy Gyurcsány Ferencig bezárólag hasonlóan nyitott az összeborulásra.
Ezt ők persze taktikai együttműködésnek hívják, de valójában ez azt jelenti, hogy ezentúl mindig együtt mennek ki majd pisilni az országgyűlésben és minden képviselő-testületben is. Ehhez képest viszont mindegyik külön indul a választásokon, pont, mint tavaly áprilisban. Ehhez – mint áprilisban is – alapvetően szükséges az összebútorozás a Jobbikkal és Gyurcsány Ferenccel, illetve Dobrev Klárával, hiszen a külön induló pártoknak biztos használ, hogy halálos ellenségeikkel történő együttműködéseikről szólnak a hírek lassan évek óta. Ez a mondat nem azért nehezen érthető, mert rosszul van megírva, hanem azért, mert az nem érthető, amit az ellenzék csinál.
Tehát elindulnak külön, de a következő két hónapban is az önkormányzati választásokon való együttműködésről fognak beszélgetni, veszekedni. Budapesten pedig megmérkőznek egy többfordulós előválasztás keretében a főpolgármester-jelöltjeik Puzsér Róberttel. Azzal a Puzsérrel, aki egymaga karizmatikusabb, erőteljesebb, mint az egész ellenzék együtt, viszont annyira nem elviselhetetlen, mint a Gyurcsány.
Tehát lesz egy MSZP-Párbeszéd lista, aminek második helyére valószínűleg bezsarolja magát a Párbeszéd. Lesz egy Jobbikos lista, meg egy Mi Hazánk lista. Külön indul az LMP és a Momentum. És persze a csúcspoén: a Dobrev Klára által vezetett DK-s lista. Ez hat ellenzéki lista.
Az MSZP-P legjobb esetben két mandátumot szerezhet, de simán benne van az is a pakliban, hogy a haldokló párt utoljára már csak egy képviselőt küldhet az EP-be; a listavezető személye teljesen lényegtelen.
A Jobbik szereplése kiszámíthatatlan; két képviselőre jó eséllyel számíthatnak, a harmadikat valószínűleg akkor is elbukják, ha a Mi Hazánk nem szerez mandátumot, de jól szerepel. A Jobbiknál sem valószínű olyan listavezető, akinek a személye javítana a válságban lévő párt esélyein. A Mi Hazánk szereplése nagy hatással lesz a Jobbik jövőjére; ha az új párt 4 százalék közelébe kerül, szavazóvonzó képessége jelentősen megnőhet, és virtuális pártból pillanatok alatt a Jobbik tényleges riválisává válhat.
Az LMP a bejutás határán mozog; Vágó Gábor listavezetése jól is elsülhet, ha a látványosan excentrikus és önjáró politikust úgy el tudják dugni a kampányban, hogy nem nyírja ki magát és a pártot is. A párt egykori különutassága már a múlté. A Jobbikhoz való közeledéssel, Demeter Márta botrányaival és látványos alkalmatlanságával megspékelve a párt az eredeti törzsszavazóit riasztja el magától, úgy, hogy nehéz elképzelni olyan szavazót, akit ez az új mixtúra vonz.
A Momentum most nem tűnik mandátumszerzésre esélyesnek, de az a 3-4 százaléknyi szavazat nagyon fog hiányozni a többi liberális ellenzéki pártnak, leginkább talán az LMP-nek.
Sosem fogjuk megtudni, hogy a Fidesz kézivezérli-e Gyurcsány Ferencet, de a Demokratikus Koalíció listája Dobrev Klárával mindenkinek jó, csak az ellenzéknek nem. Dobrev elsősorban a Fidesz-szavazók mozgósítására alkalmas, miközben képes szavazatokat elszívni az MSZP-től is valószínűleg. Dobrev jelölése alkalmat teremt a gyurcsányozásra és arra, hogy az Európai Egyesült Államokkal, tehát a magyar nemzeti szuverenitás teljes feladásával és a migrációnak való teljes behódolással kampányoló DK szélsőséges hülyeségeit a teljes ellenzékre rányomhassa a kormánypártok és a jobboldal kampánya.
Nem mintha ezeket a baromságokat fennen hangoztató baloldali sajtó ezt nem tenné meg helyettük. Hála az ellenzéki értelmiség, az ultraliberális sajtó és Soros teljesen ostoba megrendeléseinek, a Fidesz számára minden adott ahhoz, hogy egy újabb migráció elleni népszavazássá változtattassa ezt a választást. Az ellenzéki hadak a lehető legrosszabb felállásban sorakoztak fel a csatához, több párt is elvérezhet végleg közülük. Isten tudja, miféle szervezetek állítanak még listát; a Liberálisok, a MOMA, és egyéb érdekességek is felbukkanhatnak még. És nem szabad elfelejtkeznünk az MLM MMM (Mindenki Magyarországa Mozgalom) nevű szervezetről sem, amelyet a magyar politikai élet két, becsapódás felé zuhanó meteoritja, Márki-Zay Péter és Hadházy Ákos fémjelez. Ahogy őket ismerjük, ők is szeretnének majd valahová befurakodni.
Ha a Magyar Kétfarkú Kutya Párt is elindul, akkor szinte biztosra vehető, hogy az ellenzék elveszít egy mandátumot, hiszen az MKKP bejutása valószínűtlen, de egyszerre gyengíti az LMP-t és a Momentumot is. A külön indulás hiába teszi lehetővé, hogy az ellenzék szavazói a „kedvenc” pártjukra szavazzanak, ha mindegyik összegyurcsányozza és összejobbikozza magát. Vagyis a közös indulás legnagyobb hátrányát szinte mindenkinek sikerült magára húznia. Előnyei viszont a közvélemény-kutatások szerint nincsenek – legfeljebb talán néhány olyan önkormányzatban, ahol a fideszes többség halványabban teljesített az elmúlt években.
Arra azonban láthatólag nem gondoltak az észtúltengésben szenvedő ellenzéki agytrösztök, hogy egy katasztrofális EP-választás után pótolni kell majd a megbukott pártvezetéseket, és olyan közepes és nagy városokban kell majd együttműködéseket tető alá hozni, ahol jó néhány ellenzéki pártnak legfeljebb egy-két tagja van. Mindezt nyáron, a politikai holtidényben, miközben a kormánypártoknak megvannak a gazdasági növekedésből következő forrásaik arra, hogy újabb társadalompolitikai intézkedéseket hajtsanak végre.
Arról nem is beszélve, hogy az EP-választásnak olyan végkimenetele is lehet, ami szétrobbantja az MSZP-t, vele együtt az újbóli jelentéktelenségbe taszítja a Párbeszédet, az LMP-t öt százalék alá löki és bebizonyítja a Momentumról, hogy egy Fegyőr András típusú vezetővel még ekkora hátszéllel sem lehet politikai pártot csinálni. A DK-ból meg egész könnyen a legerősebb ellenzéki párt lehet, ha a Jobbikot sikeresen lerabolja a Mi Hazánk. Én még az MKKP mandátumszerzésében is reménykedem, mert annyira megérdemelnék ők is, meg a többi hülye is.
Az ellenzék sikeresen tágította tehát a Fidesz mozgásterét: szorgos szakmunkájuk hatására a Fidesz akár 16 mandátumot is szerezhet, vagy szinte bizonyosan teljesen átalakul az ellenzéki pártok erősorrendje.
Fotó: Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS