Az a gondolkodásmód, amely eluralkodott az Európai Parlamenten, Magyarország pellengérre állításán túlmutatóan is egy súlyos probléma Európa, az európai integráció számára, hiszen lényegében minden korlát nékül hozhatnak teljesen súlytalan, nevetséges határozatokat – erről beszélt a Kormányinfón portálunk érdeklődésére Gulyás Gergely. A kancelláriaminiszter elmondta, hogy bár hatáskör hiányában nem véleményezné az Ursula von der Leyen körül egyre dagadó botrányt, azt ugyanakkor hozzátette: amiért most az Európai Bizottság elnökének hátán csattanhat az ostor, az az egész EU működését átható tendencia, azaz a brüsszeli vezetők bármit követelnek, azt magukkal szemben a legcsekélyebb mértékben sem érvényesítik.
A kormánynak nincs véleménye az Ursula von der Leyennel kapcsolatos egyre dagadó botrányról, mert nem tartozik a hatáskörébe
– hangsúlyozta portálunk érdeklődésére Gulyás Gergely a Kormányinfón azzal kapcsolatban, hogy az Európai Bizottság elnöke a gyanú szerint hosszas SMS-üzenetekben egyeztetett a Pfizer vezetőjével az uniós vakcinabeszerzésről. A kancelláriaminiszter ugyanakkor hozzátette: bár most csak az Európai Bizottság elnökén csattan az ostor, Brüsszel általános problémája, hogy úgy fogalmaz meg elvárásokat, hogy rögtön hiteltelteleníti is azokat, mert magára nézve nem tartja kötelezőnek. Gulyás Gergely példaként említette a magyar vagyonnyilatkozati rendszert ért uniós kritikát, amelyre válaszul a magyar kormány bevezette az Európai Parlamentben is alkalmazott szisztémát.
Erre a lépésre Brüsszel úgy reagált, hogy ez mégsem jó, Magyarország inkább vezesse vissza az eredeti magyar, vagy az eredetihez kísértetiesen hasonlító szabályozást, ezzel lényegében elismerve, hogy a magyar a szigorúbb. Brüsszelt az tette végül teljesen hiteltelenné, hogy ezek után nem változtatták meg a saját maguk által is gyengének tartott európai parlamenti vagyonnyilatkozati rendszert, azaz magukra nézve nem tartják kötelezőnek azt, amit Magyarországtól elvárnak
– vélte Gulyás Gergely. Hozzátette, az tehát a tényleges probléma, hogy számtalan más területen, az átláthatóság, a döntéshozatali folyamatok, a lobbisták, a szerződések, a bürokrácia működése tekintetében, ideértve az EP-t is megfigyelhető: az uniós vezetés azt üzeni, bármit is követelnek, azt saját magukkal szemben a legcsekélyebb mértékben sem érvényesítik. A kancelláriaminiszter megjegyezte: létezik ugyan egy teljesen semleges lisszaboni szerződés, az Európai Bizottság tisztségviselői mégis megengedik maguknak, hogy minősítgessenek szabad és demokratikus választásokon születő döntéseket egyes tagállamokban.
Ez botrány egyébként, csak miután az európai közvélemény is olyan, amilyen, ezért egy ideig túl lehet élni, de ennek jó vége nem tud lenni
– fogalmazott Gulyás Gergely. Mint kérdésünkre reagálva hozzátette, ennek a brüsszeli gyakorlatnak is köze lehet ahhoz, hogy bár Magyarországon nemzetbiztonsági botrány lett volna abból, ha Szijjártó Péter vagy Orbán Viktor SMS-ekben tárgyalja le a Pfizer vezetőjével a magyar vakcinabeszerzést, az EU-n belül ebből nem lett ilyen méretű botrány.
Az európai integráció egyik akadálya éppen az Európai Parlament
Mint arról korábbi cikkünkben beszámoltunk, a Delbos-Corfield-jelentés általános vitájában két frakció is kiállt Magyarország mellett, így a kancelláriaminisztertől a Kormányinfón arról érdeklődtünk, időszerű-e elővenni az európai reneszánsz gondolatában egységesülő konzervatív platform létrehozásának ötletét. Gulyás Gergely úgy reagált: ha nem is lényegtelenné, de legalábbis másodlagossá vált az európai szintű pártpolitika a háború árnyékában. Hozzátette, egyértelmű, hogy az Európai Parlamentben Magyarországnak kevés szövetségese van, de ha túllépünk a magyar-ügyön, az is látható:
az a gondolkodásmód, amely az Európai Parlamentet jellemzi, az ma az európai integrációnak egy komoly problémája.
Mint kifejtette, az Európai Parlament egy olyan testületté vált, amely semmilyen jogszabályra, hatásköri szabályra, szerződésben rögzített jogosítványára nincs tekintettel, és mivel ezek nem akadályozzák, nyugodtan hozhat akár olyan teljesen súlytalan és nevetséges határozatokat, amelyben például elítélik a texasi képviselőház egyik döntését. Gulyás Gergely úgy vélte, jó lenne, ha az Európai Parlament visszatérne az 1979 előtti állapotokhoz, amikor az Európa Tanács Parlamenti Közgyűléséhez hasonlóan az Európai Parlamentbe is a nemzeti parlamentek delegáltak.
De Európának az Európai Parlament a magyar ügytől teljesen függetlenül egy komoly problémája
– erősítette meg.
Portálunk végezetül a Török Áramlat-gázvezetékkel kapcsolatban arra is rákérdezett, előfordulhat-e, hogy egyes nyugati tagállamok Magyarországra fognak szorulni a gázbeszerzések kapcsán. Gulyás Gergely úgy vélte, a mai helyzetben bármi előfordulhat, de az az uniós és az a magyar érdek is, hogy ez ne következzen be. Hozzátette: Magyarország akkor tud gázt adni, hogyha a saját gázellátásunk biztosított.
Vezetőkép: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS