Példa nélküli eset történt a felvidéki Észak-Komáromban: az önkormányzati választáson tudta meg Pallér Péter komáromi történelemtanár, hogy megfosztották szlovák állampolgárságától, sőt, a lakcímnyilvántartásból is törölték még április 8-án, a magyarországi országgyűlési választások napján. A férfi a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, “ilyen még nem történt a Felvidéken, hogy valakit önfeljelentés és önbeismerés nélkül, önkényesen fosszanak meg szlovák állampolgárságától”. Az a kérdés is felmerül, hogy jogszerűen honnan, milyen módon szereztek tudomást arról, hogy Pallér Péter felvette a magyar állampolgárságot. Szerinte a szálak Nyitráig, sőt Pozsonyig, a belügyminisztériumig vezethetnek.
“Ha velem megtehették, több száz felvidéki magyarral megtehetik ugyanezt”
Pallér Péter felvidéki magyar, Észak-Komáromban él, történelemtanár. A férfi a hétvégén élni kívánt állampolgári jogával és részt kívánt venni az önkormányzati választáson. Szavazatát azonban nem adhatta le. Amikor átadta okmányait, közölték vele, hogy nem találják a jegyzékben. Hosszas telefonálgatás után kiderült, hogy Pétert fél évvel ezelőtt megfosztották szlovák állampolgárságától, sőt, a komáromi lakcím-nyilvántartásból is törölték, annak ellenére, hogy ráadásul saját tulajdonú ingatlanában él a városban. Erről egy kézzel írt jegyzőkönyvet is kiállítottak.
Azért volt előzménye a történteknek. Már a nyár folyamán érdeklődni kezdtek a hivatalok arról, hogy felvette-e a magyar állampolgárságot és rá akarták venni, hogy mutassa be annak dokumentumait. Ügyvédjével közösen válaszoltak, miszerint rossz a megközelítés, és semmilyen iratot nem fognak bemutatni. Ezután nem érkezett több megkeresés, de tájékoztatás sem.
Az elmúlt hónapokban zavartanul éltem a mindennapokat, hivatalos ügyeket intéztem, azokkal a papírokkal, iratokkal, amelyeket most az önkormányzati választáson nem fogadtak el, mondván, érvénytelenek. Az alkotmány szerint az állampolgárságot nem lehet elveszíteni. Ennek ellenére 2010 óta alkotmánybírósági elbírálásra vár az a törvény, amely szerint aki felveszi egy másik ország állampolgárságát, elveszít a szlovákot. Azt gondolom, hogy az időhúzás is csak azt a cél szolgálja, hogy addig is önkényesen járhassanak el
– fogalmazott a történelemtanár. Hozzátette, szerinte annak is üzenetértéke van, hogy éppen április 8-án, a magyarországi országgyűlési választás napján fosztották meg állampolgárságától. Ez a dátum abban a kézzel írt jegyzőkönyvben szerepel, amelyet a szavazókörben állítottak ki, ahol Pallér Péter végül nem adhatta le voksát. A szavazóköri biztosok először az önkormányzathoz, majd a járási hivatalhoz, végül a bevándorlási hivatalhoz telefonáltak, ezután közölték a férfival, hogy visszamenőleges hatállyal megfosztották szlovák állampolgárságától, április 8-a óta nem szlovák állampolgár.
Az pedig, hogy a lakcím-nyilvántartásból is törölték, azt jelenti, hogy bár saját ingatlana van, hivatalosan lakcím nélkülinek, azaz hajléktalannak számít Komáromban.
Biztos, hogy nem fogom annyiban hagyni, mert a legdurvább jogsértés, ami velem történt. Nemcsak saját magam, hanem a felvidéki magyarság érdekében is, ha kell, az Emberi Jogi Bíróságig elmegyek az ügyben
– jelentette ki Pallér Péter.
Nyolc éve él az alkotmányellenes törvény Szlovákiában
2010. július 17-én lépett hatályba az úgynevezett állampolgársági törvény Szlovákiában. Az első Fico-kormány idején így válaszoltak a magyar kormánynak, amely megkönnyítette a határon túli magyaroknak a kettős állampolgárságot, azaz a magyar állampolgárság felvételét. A kimutatások szerint 2017 márciusáig 1707 kettős állampolgárt fosztottak meg a szlovák állampolgárságtól. Közülük 88-an felvidéki magyarok.
2017 márciusában három szlovák képviselő módosító indítványt nyújtott be, amely visszaállította volna a 2010 előtti állapotokat az állampolgárság elvesztésének szabályozása kapcsán. Eszerint az állampolgárság elvesztése csak saját kérelemre történt volna. A szlovák parlament elutasította az indítványt. 146 képviselőből csak 66 szavazott igennel – írta akkor a helyi sajtó.
A jelenlegi törvény alapján minden polgár elveszti az állampolgárságát, aki felveszi egy másik országét. Az utóbbi egy évben jelentősen nőtt azok száma, akiktől – alkotmányellenes módon – önkényesen elvették a szlovák állampolgárságot. A 2017-es 1707-es szám 2546-ra emelkedett a szlovák belügyminisztérium legfrissebb, októberi statisztikai adatai alapján. A szlovák állampolgárságtól megfosztott felvidéki magyarok száma is jelentősen nőtt, egy év alatt 88-ról 111-re.
A mostani eset attól egyedi, hogy ezidáig csak saját magát “jelenthette fel” valaki. Ha önként beismerte, hogy felvette a magyar állampolgárságot, akkor veszítette el a szlovákot. Arra még nem volt precedens, hogy egyéb úton-módon szerezzen hivatalos információt a szlovák kormány arról, hogy egy szlovák állampolgár kettős állampolgár lett. A történtek joggal vetik fel, vajon törvényes eszközöket alkalmaztak-e a szlovák hatóságok Pallér Péter esetében, és vajon ő-e az egyetlen, akiről információkat gyűjtöttek.
A Via Nova ifjúsági szervezet elnöke, aki az állampolgársági törvénnyel szembenállás szimbóluma lett
A kettős állampolgárságot elutasító törvény ellen több ország, köztük Magyarország is felszólalt. 2015-ben, a második Fico-kormány idején a tiltakozások hatására új passzussal egészült ki az állampolgársági törvény, mely lehetővé tette, hogy amennyiben a belügyminisztérium indokoltnak ítéli meg, úgy vissza is szerezhető a már elvett szlovák állampolgárság, de a kérvényt komolyabb indoklás nélkül el is utasíthatják. Érdekesség, hogy míg más országok állampolgárságát felvettek százával, addig a szlovák állampolgárságuktól megfosztott felvidéki magyarok közül csak néhányan kaphatták vissza szlovák útlevelüket.
Gubík László, a Via Nova ifjúsági szervezet elnöke egyike volt azoknak, akiket az első között hátrányosan érintett a 2010-ben elfogadott állampolgársági törvény. A fiatal felvidéki magyar politikus fellázadt az állampolgársági törvény ellen és az első volt, aki nyilvánosan vette fel a magyar állampolgárságot. Nem sokkal később a nyitrai kerületi hivatal arra szólította fel, hogy önként mondjon le szlovák állampolgárságáról, igazolja, hogy más ország állampolgára, valamint adja le személyazonossági igazolványát és útlevelét. Gubík László erre nem volt hajlandó. Ettől függetlenül őt is megfosztották szlovák állampolgárságától, és ugyancsak nem értesítették. Úgy tudta meg, hogy már nem szlovák állampolgár, hogy rendőrök kopogtak az ajtaján, hogy adja le a papírjait.
A Via Nova elnöke megkeresésünkre a mostani eset kapcsán azt mondta, a Pallér-ügy új fejezetet nyit az állampolgársági harcban. Eddig csak önfeljelentőket fosztottak meg szlovák állampolgárságuktól, függetlenül attól, hogy az elvesztésébe beletörődtek-e vagy küzdöttek ellene.
Most a hatóságok mentek a dolgok elébe, így a központi kérdés az, hogy törvényes vagy törvénytelen módon szerzett-e tudomást a belügyminisztérium Péter magyar állampolgársága felvételének körülményeiről. A részletekre valószínű csak egy per deríthet fényt, ami egy megfelelő jogi képviselet feladata lesz. A mi feladatunk pedig egy közösségi ellenállás a hatalom túlkapásaival szemben
– fogalmazott Gubík László.
Elküldtük megkeresésünket a szlovák belügyminisztériumnak is. Arra voltunk kíváncsiak, ha valaki nem önfeljelentő, milyen módon szereztek, szereznek információt arról, hogy valaki felvette a magyar állampolgárságot. Azt is megkérdeztük, hogy Pallér Péteren kívül más felvidéki magyarok után is vizsgálódnak-e állampolgárságuk kapcsán, továbbá milyen jogcímen törölnek valakit a lakcím-nyilvántartásból, a 2010-es állampolgársági törvény mely pontja ad erre lehetőséget a kettős állampolgárok esetében.
Megkerestük a magyar Külkereskedelmi- és Külügyminisztériumot is, hogy megtudjuk, van-e tudomásuk az egyedi, sajátos esetről, ahogyan egy felvidéki magyart megfosztottak szlovák állampolgárságától, ráadásul visszamenőleges hatállyal, miután nem önfeljelentés, hanem valamilyen más módon információt szereztek arról, hogy felvette a magyart. Megkérdeztük, hogy felvetnek-e aggályokat a történtek és tehet-e valamit a magyar diplomácia a konkrét ügyben, illetve elejét lehet-e venni annak, hogy ugyanez más felvidéki magyarokkal is, akár tömegesen megtörténjen.
Vezető kép: Pallér Péter, Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS