Augusztusban a vártnál nagyobb mértékben csökkent a német ipari termelés és emelkedtek az importárak a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteki jelentése szerint. A változás különösen az energiaárak drágulása terén drámai.
Az előző havihoz képest augusztusban szezonális és naptári kiigazítással 0,8 százalékkal csökkent az ipari termelés a várt 0,5 százalékos csökkenés helyet, a havi bázison stagnáló júliusi termelés után. Hozzá kell tenni, hogy az egy évvel ezelőtti adathoz képest, naptári kiigazítással 2,1 százalékos volt a növekedés augusztusban. A német ipari termelés a feldolgozóipar, a bányák és közüzemi szolgáltatók inflációval kiigazított termelési értékének változását méri. Az építőipar 2,1 százalékkal, az energiatermelés viszont sokkal meredekebben, 6,1 százalékkal esett vissza, és az energiaigényes iparágakban is 2,1 százalékos csökkenés volt a nyár utolsó hónapjában.
A termelésre továbbra is hatással van az elsődleges termékek nagyfokú hiánya; az augusztusban megkérdezett ipari vállalatok csaknem kétharmada mondta azt, hogy szűk szállítási keresztmetszet miatt nehézséget okoz számukra a köztes termékek és nyersanyagok beszerzése.
Mindezekkel szorosan összefügg az importárak rekordnövekedése. 1974 márciusa óta nem volt rá példa, hogy éves bázison ekkora, 32,7 százalékos drágulás legyen, felülmúlva az egyébként sem derűlátó piaci előrejelzéseket. Az áremelkedés már júniusban és júliusban is csaknem elérte a 30 százalékot. A tendenciában jelentős szerepe van az energiaimport földgázár-növekedés miatti iszonyú drágulásának: augusztusban 162,4 százalékkal volt drágább, mint egy évvel korábban, azaz több, mint két és félszeresébe került az energia, és júliushoz képest is 18,9 százalékos drágulás volt augusztusban. Németországban több, mint négyszer annyiba került már a jelzett időszakban a földgáz, mint egy évvel korábban, és az előző hónaphoz képest is majdnem felével drágult. A villamosenergia ára ezzel párhuzamosan csaknem ötszörösére nőtt egy év alatt, és ugyancsak majdnem felével drágult mindössze egy hónapon belül. Az energiaárakat nem figyelembe véve 13,2 százalékos volt az importárak növekedése.
Forrás: MTI; Fotó: n-tv.de
Facebook
Twitter
YouTube
RSS