Semmi meglepő nem történt. Volt már ilyen, csak más volt a neve. Kevesen emlékeznek rá, így érdemes felidézni. Két hónappal a 2018-as parlamenti választások előtt Andor László egy, a – független, objektív és igen kritikus – 24.hu-nak adott interjújában felsorolta Karácsony Gergely akkori tanácsadó testületét, akik ma is ott vannak a 99 Mozgalomban. Ismét összefújta a tavaszi szél a megkopott balliberális elitet, a hitehagyott egykori SZDSZ-tandemet, a késő Kádár-korszak kegyeltjeit, az életvitelszerűen petíciózókat, a demokráciarettegőket, a Gyurcsányra haragudó gyurcsányistákat és az önmagukat egyre nyomorultabban érző „Fidesz-árvákat”. Újra összeállt a „bölcsek tanácsa”, annyi változott csupán, hogy adtak maguknak egy meglehetősen hülye nevet, ami ráadásul olyan nemzetközi mozgalomra utal, ami annyira baloldali, hogy még az európai szociáldemokratáknak is szélsőséges. De az amerikai demokraták közül is vannak, akik csak kommunistáknak nevezik az efféléket. Vajon kinek üzennek – az irigység kultuszát felébresztve – a Karácsony mögött felsorakozó mozgalmárok?
2018 januárjában nem sikerült a teljes összefogás. Gyurcsány megsértődött, hogy nem lehet első; Botka Szegedig futott, mert csúnyán megviccelték; Mesterházyt pedig bezárták a pártszékház pincéjébe. Vona hitt abban, hogy győzhet (máig érthetetlen módon!), így maradt Karácsony, aki mögött ugyan a mérhetetlen Párbeszéd és az akkora már padlót fogott MSZP állt össze. Gyurcsány rehabilitációja még folyamatban volt, Vona gárdista hőzöngését még nem bocsátották meg, Szél Bernadett pedig…
Szél Bernadett volt már akkor is, így a nagybetűs balliberális értelmiség jobb híján Karácsonyt választotta. Ha nincs ló, jó lesz a szamár is – vélekedtek.
Bölcsek Tanácsa 2018-ban = 99 Mozgalom 2022-ben
Így jött létre Karácsony Gergely akkori tanácsadó csapata, amelyet a 24.hu nemes egyszerűséggel azzal a szófordulattal írt körbe, hogy „ennyi okos ember”. Lássuk csak kik voltak ott 2018-ban:
Andor László (elnök), Ács Sándorné, Ámon Ada, Banai Károly, Bardóczi Sándor, Berki Erzsébet, Bojár Gábor, Bozóki András, Büttl Ferenc, Daróczi Gábor, Fleck Zoltán, Hegyesiné Orsós Éva, Holoda Attila, Kaltenbach Jenő, Kincses Gyula, Komáromi Zoltán, Kukorelly Endre, L. Ritók Nóra, Mellár Tamás, Nahalka István, Polyák Gábor, Vértes András, Wittinghoff Tamás.
Ha valaki némi hasonlóságot lát a 99 Százalék Mozgalom alapítóival és ez megzavarná gondolatait, akkor nyugodjon meg: a hiba a készülékben van!
A 99 Mozgalom nem más, mint a 2018-as Bölcsek Tanácsának horizontálisan számszerűen növekvő, ám vertikálisan – minőség szerint – csökkenő fejlődéstörténetének végállomása.
Azaz, minél nagyobb a merítés, annál nagyobb a hülyeség.
Kommunista, liberális és sértődött fideszes Karácsony mögött
A bölcsek tanácsa ismét összeállt, a régiekhez csatlakozott a Gyurcsány-kormányok kedvelt színészóriása, Alföldi Róbert és az a másik sztár is, aki mindig ott van, nagyon baloldali, még ha Gyurcsányt nem is szereti: Hajós András. (Aki annak idején eladta magát az RTL-n futó Heti Hetes rémségnek.) A listára feliratkozott még a már tucatnyi komcsi mellé még egy komcsi, Bánfalvi István, aki 1988-ban volt államtitkár; vagy a Gyurcsány-és Bajnai-kormány egykori tagjai közül Bozóki András (kulturális miniszter), és a kései kádárizmus állambiztonsági ügyeivel kapcsolatban – impexesként – gyanúba keveredett Balázs Péter (külügyminiszter). Mintha nem lett volna elég kommunista és gyurcsányista 2018-ban!
De megjelentek ismét azok a „Fidesz-árvák”, akik – mikor nem kaptak pénzt, paripát és pozíciót – megsértődtek. A mellőzöttség olyan erős érzelmi állapotot váltott ki náluk (olyan „idegállapotba” kerültek), hogy baloldalibbak lettek a baloldalibbaknál. A baloldaliak pedig díszjobboldaliként tudnak velük bábozni. Ángyán József, Bod Péter Ákos, Elek István (MDF, LMP, PM…) és az óriási politikai íveket bejáró Mellár Tamás vagy Pusztai Erzsébet. De előbújtak még élő chartások is: Haraszti Miklós, Kenedi János, Kis János, ahogy az az ifj. Bibó István művészettörténész, aki minő meglepetés, de már a Párbeszéd alakuló gyűlésén is felszólalt. (Érdemes utánanézni, hogy a megnevezett személyek hogy és miként árulták el a rendszerváltoztatást azzal, hogy már 1991-ben összeálltak a volt kommunista diktatúra fenntartóival!)
A Soros-hálózathoz tartozó Mérték Médiaelemző Műhely vezetője, Polyák Gábor szerepét még értjük, de hogy a közgazdász Pogátsa Zoltán mit keres a hatalom lehetőségén kívül egy olyan mozgalomban, amelynek célja minimum szocialista, de inkább marxista igényekből kelt világra – az nagy kérdés.
Ja, és Kukorelly Endre, a költő, aki mindig ott van, ha valami új mozgalom indul azon az oldalon és akit nem lehet nem szeretni éppen ezért.
We are 99 percent – márpedig új dolgot nem tudnak kitalálni
A külföldi minták másolása ugyanolyan baloldali attitűd lett mára, mint a múlttagadás. A kommunisták is tagadták a múltat; ők Moszkvát, az örököseik pedig Amerikát vagy Brüsszelt tekintik követendő birodalmi központnak. Így nem meglepő, hogy a 99 Mozgalom jelmondata egy az egyben az elmúlt években már a világ több pártjának és mozgalmának üzenetei közt megtalálhatóak voltak. Egyszerűen lekoppintották.
A legismertebb a 2011-ben, az USA-ban megjelent Occupy Wall Street nevű antikapitalista és progresszív mozgalom volt, aminek a „Mi vagyunk a 99%” mottója szinte teljes mértékben megegyezik a Karácsony mögött létrejött társaság nevével. Az amerikai mozgalom elfoglalta a Wall Street számos épületét, miközben felerősödtek az antiszemita (gazdag ember = zsidó) és anarchista (minden politikus gonosz) gondolatok. Majd – ahogy az a szélsőbalosoknál lenni szokott – zavargásokba csapott át a tiltakozás, amely során az „arab tavasz”, valamint a spanyol Indignados mozgalom jelszavát átvéve a „Mi vagyunk a 99%” zászlaja alatt dobálták meg kövekkel és üvegekkel a rendfenntartókat.
Ennek az úgynevezett „elfoglaló mozgalomnak” a mintája lenne a követendő? Vagy ostoba módon választottak nevet, vagy tudatosan üzentek az amerikai progresszív baloldalnak. Ne felejtsük el, Joe Biden „szimpátiával” tekint a mozgalomra, Obama pedig több gesztust is mutatott, illetve adott számukra. Annak ellenére, hogy az amerikai republikánusok mellett több demokrata párti politikus is csak „kommunistáknak” nevezi őket, kezdenek ismét divatba jönni.
Érdekes, hogy Európa számos nagyvárosában tartottak már hasonló megmozdulást, sőt – ahogy arra a XXI. Század Intézet tanulmánya is felhívja a figyelmet – még Szlovákiában is volt rá példa:
a 2011-ben alapított szlovák 99% – občiansky hlas (99% – polgári hang) nevű párt. A populista ígéretekkel próbálkozó szlovák formáció kezdetben még 4–5 százalékos támogatottsággal bírt, 2021-re azonban mérhetetlenné vált a támogatottsága: a 2020-as parlamenti választásokat mindössze 991 szavazattal zárta, ami a leadott voksok mindössze 0,03 százalékának felelt meg.
Szóval a spanyol Podemoshoz hasonlóan ők is pofára estek.
Ám nálunk még ez hiányzott. Már akinek ez hiányzott!
A 99 százalék mozgalmak, ahol pártokká váltak, ott jó nagyot buktak. Ám ahol „civil” köntösben formális, közvetett hatalomhoz jutottak, ahol a háttérből tudták befolyásolni a politikát, ott komoly eredményekre voltak képesek.
Ami pedig mindennél fontosabb, hogy
hatékonyan lehet vele az irigység kultuszát erősíteni.
Mi lesz ebből? 99 százalék Gyurcsány, 99 százalék komcsi vagy 99 balliberális?
Nincs kezünkben a bűvös jósgömb, ám a 99 százalék ostobasága mellett legbiztosabb az látszik, hogy 99,99 százalék gyűlölet és irigység lett most újratöltve.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS