“A lengyel jobboldal által német ügynöknek nevezett egykor konzervatív, majd baloldali, mára gyakorlatilag szélsőbaloldali Donald Tusk miniszterelnökké választása óta felfüggesztették a jogállamot Lengyelországban. Egyik legelső intézkedéseként az Alkotmánybíróság határozatával szembe menve verőemberekkel elfoglalta a köztévét. Az egyik névtelen verőember bántalmazta a Jog és Igazságosság egyik képviselőjét. Tusk szándékaira jellemző, hogy kulturális miniszternek az állambiztonság egyik ezredesét nevezte ki. A Nyugat és Brüsszel hallgat, Vera Jourová a nyilvánvaló jogsértések ügyében annak ellenére nem szólalt meg, hogy éppen Lengyelországban tartózkodott” – így foglalta össze a Varsóban zajló drámai eseményeket az Origo és ezzel az idézettel indította a beszélgetését Huth Gergely és Stefka István a PestiSrácok videóműsorában.
Stefka István rávilágított: most látszik, mekkora hibát követett el a lengyel nemzeti oldal, amikor – néhány kisebb orgánumot, például a Gazeta Polskát leszámítva – nem gondoskodott a médiája kiépítéséről. Eddig Lengyelországban mindkét oldal szóhoz jutott. Most, hogy győztek Tuskék, egyből kiűzték a jobboldalt a nyilvánosságból. Huth Gergely hozzátette: most legalább láthatják Közép-Európa országai, hogy miként veszik a szabadságunkat egy csapásra, ha csak egy pillanatra is kiengedjük a kezünkből az ügyeink irányítását.
Stefka István felidézte: Magyarországon nem ismeretlen a közmédia megszállása és az ellenzéki hangok elhallgattatása, hiszen 1994, június 21-én, a kommunista restaurációt, azaz a Horn-Kuncze-kormány hatalomba lépését követően a kádári diktatúra kegyencét, Horváth Ádám rendezőt állították a köztévé élére, aki rögtön 200 nemzeti gondolkodású televízióst rúgott ki, vagy függesztett fel egy csapásra. Mint emlékezetes, köztük volt az akkor a Híradó és a Hét megbízott főszerkesztői posztját betöltő Stefka István, illetve Császár Attila, Liebmann Katalin, Mátyássy Andrea és sokan mások.
Huth Gergely előzőleg a Kossuth rádió reggeli műsorában, a Magyar Nemzeti Médiaszövetség témafelelősekét úgy vélekedett:
Kommunista időket idéznek Donald Tuskék módszerei.
Hangsúlyozta: az ügy súlyossága ellenére a lengyel, a brüsszeli és a magyar baloldal is „falaz” a lengyel kormánynak. – Próbálják úgy beállítani Brüsszelben és Magyarországon is a balliberális véleményformálók, mintha valamiféle, a kormány által a közmédiába ejtőernyőztetett komisszárokat távolított volna el Donald Tusk újdonsült kormánya, holott húsz-harminc éve ott dolgozó szakemberek kirúgása és az ellenzéki hangok teljes elhallgattatása történt, a karhatalom bevetésével – érvelt.
Tak Jaruzele od Tuska traktują posłów RP. pic.twitter.com/R13bsRrtcz
— Przemysław Czarnek (@CzarnekP) December 20, 2023
EZ NEKTEK RENDBEN VAN, KOLLÉGÁK?
A Magyar Nemzeti Médiaszövetség állásfoglalását csonkítatlanul közöljük:
EZ NEKTEK RENDBEN VAN, KOLLÉGÁK? – OBJEKTIVITÁS ÉS KOLLEGIALITÁS BALOLDALI SAJTÓMUNKÁS MÓDRA
A Magyar Nemzeti Médiaszövetség felháborítónak és visszataszítónak tartja azt a kárörvendő, gúnyos közönyt, amellyel a hazai baloldali média a lengyel közszolgálati televízióban zajló eseményeket tálalja. Megdöbbentő, hogy miközben nap mint nap a sajtó szabadságáért aggódnak, most összekacsintva örömködnek afelett, hogy Lengyelországban a hatalomra került baloldal jogilag kifogásolható eljárásokkal, erőszakosan foglalja és hallgattatja el a lengyel közmédia műsorait.
Szövetségünk mindig is kiállt a véleménynyilvánítás és a sajtó szabadsága mellett és támogatásunkról biztosítottunk minden, a hivatása gyakorlása miatt megtámadott kollégát. Felemeltük a szavunkat, amikor az ATV szerkesztőségét érte durva támadás egy budapesti polgármester részéről. Tiltakoztunk, amikor politikai nyomásra bontottak szerződést a ferencvárosi önkormányzati havilap szerkesztőjével. Elítéltük, amikor baloldali véleményvezérek egy nekik nem tetsző frekvenciadöntés miatt munkájuk feladására szólították fel az ATV-médiacsoport újságíróit. Nem hallgattunk akkor sem, amikor egy ellenzéki pártvezető eltiltotta volna hivatásuk gyakorlásától azokat az újságírókat, akiket ő propagandistának ítélt. Kiálltunk a Bild Zeitung vezető újságírója mellett, aki a liberális véleményterror miatt volt kénytelen távozni a lapjától, felemeltük a szavunkat a német közmédia súlyos torzításai miatt és élesen elítéltük a telex és a 444.hu blogokat ért terheléses támadásokat.
Felszólítjuk a baloldali médiamunkásokat, hogy legalább a minimális szakmai kollegialitás jegyében szemléljék a lengyel közmédia beszántását és ne hallgassák el, ha úgy látják, hogy bármiben sérül a jogállamiság vagy a sajtó szabadsága a mai Lengyelországban.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS