Franciaország az Európai Tanács soros elnökségét tölti be és választásra is készülnek, így Macron elnök már részben kampányüzemmódban dolgozik. Németország már új kormánnyal vágott neki az újévnek. A két nagy ország az energiaügyekben került szembe egymással – hangzott el a Kossuth Rádió Európai idő című műsorában.
Halkó Petra, a Századvég vezető külpolitikai elemzője elmondta: 2021-ben újabb válság érte el Európát, az energiaválság. Az atomenergia kérdése is terítékre került és ebben ellentét feszül az unió két nagy állama, Franciaország és Németország között. Ez a nézeteltérés az egész unió jövőjére hatással lehet. De a vitában nemcsak ez a két ország érintett; hazánk a V4-ekkel és több más országgal a francia állásponttal rokonszenvez, ami az atomenergia mellett teszi le a garast. Az uniós tagállamok már célként meghatározták a klímasemlegességet és az atompárti országok úgy vélik, hogy a nukleáris energia jó lehet az átállási időszakban. Németország ezzel szemben atomenergia-ellenes és nem ért egyet az Európai Bizottság megállapításaival: nem akarják tiszta energiaként elismerni a nukleáris energiát. A tagállamoknál és különösen Németországnál felmerülnek az ideológiai kérdések, hiszen náluk évek óta hangsúlyos az atomellenesség.
A helyzetet bonyolítja, hogy az új német kormányzat a föderális Európa mellett áll és nagyon komolyan szembenáll például a V4-ek véleményével. Az, hogy egy vezető tagállam ennyire határozottan kiáll a föderális Európa mellett, biztosan el fogja mélyíteni a már eddig is meglévő törésvonalakat. A német–francia együttműködés ebben a tekintetben átalakult, mert habár Németország továbbra is vezető hatalomnak számít, de saját soros elnöksége idején saját céljait sem tudta megvalósítani, így érdeke, hogy a francia–német tengely erős maradjon. Franciaországban elnökválasztás jön, így egyáltalán nem mindegy, hogy Emmanuel Macron francia elnök kikkel köt európai szövetségeket.
A cikk az Euranet Plus szervezettel, az Európai Unióról szóló hírek legfontosabb rádiós hálózatával együttműködésben készült. Értsük meg jobban Európát!
Forrás: hirado.hu; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS