Még az idén kidolgozhatja az új nyugdíj-előtakarékossági lehetőséget a kormányzat – mondta a Magyar Időknek a pénzügyekért felelős államtitkár. Gion Gábor kifejtette: az új módozattal azt szeretnék elősegíteni, hogy a magánszemélyek pénzt tegyenek félre nyugdíjaséveikre, s hogy az ilyen megtakarításaikat biztonságos és költségkímélő állampapírban tartsák.
Már zajlanak a munkálatok az úgynevezett nyugdíj-előtakarékossági kötvény bevezetésének előkészítéséhez, az új lehetőség jövőre életbe is léphet – közölte a Magyar Időkkel a Pénzügyminisztérium nemrégiben kinevezett államtitkára. Gion Gábor – aki pozíciója szerint a pénzügyekért felel – néhány fontosabb részletet is elárult. Mint elmondta, az új megoldással az állam az érdeklődőknek hosszú távú megtakarítási formát kínálna. Akinek fontos, hogy nyugdíjasként is minél szélesebb anyagi lehetőségek álljanak a rendelkezésére, aktív évei alatt speciális állampapírba fektethetne – magyarázta a szakember, és hozzátette: a jelenlegi elképzelések alapján az új konstrukcióban a magánszemélyek kamatprémiumhoz juthatnának, a nyugdíj-előtakarékossági kötvény pedig akkor járna le, amikor tulajdonosa elérné a nyugdíjkorhatárt. A felhalmozott összeg kifizetését lehetne kérni egyben, de adott esetben szóba jöhetne az is, hogy az érintett részletekben jusson hozzá az ilyen megtakarításához. A bevezetés indokaként az államtitkár arról beszélt, hogy Magyarországon egyre nagyobb jelentőségre tesz szert az öngondoskodás, vagyis az, hogy az állampolgárok bizonyos fontos célokra rendszeresen félretegyenek kisebb-nagyobb összegeket. Az öngondoskodás mellett ugyanakkor lényeges a lakosság állampapír-vásárlásainak ösztönzése is – jegyezte meg Gion Gábor. Nem véletlen – folytatta –, hogy a kormány e célkitűzés eléréséért az elmúlt években számos intézkedést hozott meg. Létrejött például hat új állampapírtípus, emelkedett az úgynevezett kincstári értékesítési pontok száma, ahol a lakosság állampapírt vehet, a legfontosabb pedig az, hogy az állam vonzó kamatot kínál a biztonságos papírok után. Jelenleg talán csak egy olyan, kifejezetten hosszú futamidejű lakossági állampapír hiányzik a kínálatból, amely a nyugdíjcélú előtakarékosságot is támogatja. Ezt a hiányt pótolná a most készülő új konstrukció – emelte ki az államtitkár.
A pénzügyekért felelős minisztériumi vezető az állampapírok kapcsán megemlítette, hogy a leghosszabb futamidejű, általánosan elérhető lakossági papír ma tízéves megtakarítást kínál. Ennél hosszabb futamidő – legfeljebb tizenkilenc év – a babakötvénynél szerepel. Utóbbi esetében szintén lényeges szempont az öngondoskodás, ahogy a konstrukció arra is ösztönzi a magánszemélyeket, hogy megtakarításaikat magyar állampapírban helyezzék el – mondta Gion Gábor, aki bemutatta a babakötvény lényeges elemeit. A kiindulópont az, hogy az állam minden 2005. december 31. után született gyermeknek automatikusan adott és ad 42 500 forint életkezdési támogatást. Ezt az összeget a Magyar Államkincstár írja jóvá a gyermek születésének napján, babakötvény azonban csak akkor válhat ebből a pénzből, ha valamelyik hozzátartozó kincstári start-értékpapírszámlát nyit a gyereknek. Az idők folyamán a családtagok tetszés szerinti summával, akármikor növelhetik az állam által garantált összeget, a kincstár ezeket a tételeket is a babakötvénybe fekteti. Az állam által garantált és a családtagok által esetleg befizetett összegek kamatoznak: az adott évi kamat az előző évi inflációhoz igazodik, amelyet háromszázalékos kamatprémium egészít ki. A babakötvényben lévő megtakarításhoz a start-számlatulajdonos fiatal a nagykorúvá váláskor juthat hozzá. Gion Gábor a Magyar Időknek arról is beszámolt, hogy a babakötvény bevezetése óta a hozzátartozók már százhatvannyolcezer start-értékpapírszámlát nyitottak a kincstárnál, jelenleg több, mint ötvenegymilliárd forint kamatozik így az érintett fiatalok számára.
Forrás: Magyar Idők; Fotó: retroradio.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS