
Nagyjából 400 millió dollárnyi (120 milliárd forint) 2021-ben lejáró devizakötvényt vásárolt vissza nyár óta az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) – derül ki a Reuters adataiból. Ezzel egyrészt jövő évi terhei egy részétől szabadult meg Magyarország, ráadásul egy magas kamatozású papírból sikerült visszavásárolnia, bár ennek komoly ára lehetett.
A portfolio.hu felidézte, hogy utoljára január végén hallottunk arról, hogy Magyarország egymilliárd dollár értékben vásárolt vissza magas kamatozású dollárkötvényeket a piacon. Akkor Varga Mihály pénzügyminiszter azzal büszkélkedett, hogy 2024-ig összesen 42,7 milliárd forintnyi kamatkiadást spórol meg az ország a lépéssel. Azóta az ÁKK nem verte nagydobra, hogy további hasonló lépéseket tettek. A Reuters adatai szerint a jövő márciusban lejáró 10 éves dollárkötvényünk állománya az alábbiak szerint alakult: idén nyár óta mintegy 400 millió dollárnyi devizakötvényt vásárolt vissza Magyarország.
A portál grafikonok segítségével mutatja be, hogy július és október között több mint 300 millió dollárnyi papír került vissza az államhoz, ezzel csökkent a piaci állomány, majd november első napjaiban további 80 millió dollár értékben vásárolt vissza kötvényeket az ÁKK. Ezzel az eredetileg 3 milliárd dollár értékben kibocsátott papír alig fele van már csak a befektetők tulajdonában.
Hatalmas megtakarítás
A fenti kötvény éves kamata 6,375%, vagyis a jelenlegi kamatok mellett valóban megéri megvásárolni ezeket és megszabadulni a kamatfizetéstől. A jövő március 29-i lejáratkor még lesz egy utolsó kamatfizetési kötelezettsége Magyarországnak, vagyis a 400 millió dollárnyi visszavásárlás mintegy 25 millió dolláros, 7.5 milliárd forintos megtakarítást jelenthet.
Sokkal könnyebb lesz a 2021-es év
Az ÁKK a múlt héten bocsátott ki 2,5 milliárd eurónyi devizakötvényt, akkor azt írtuk, hogy azzal a teljes 2021-es devizaszükségletet bevonta Magyarország. A visszavásárlásokkal együtt még ennél is jobb a helyzet. Jövőre egyáltalán nincs szüksége devizabevonásra az országnak, sőt még 2022-ben is csak minimális új devizaforrásra lesz szükségünk. Ez persze nem jelenti azt, hogy két évig nem bocsátunk ki új devizakötvényt, ha továbbra is olcsón tudunk forráshoz jutni, akkor folytatódhat a drága dollárkötvények visszavásárlása, ezzel tehermentesítve a költségvetést a jövőbeli kamatkiadások alól. Viszont, ha romlanak a piaci körülmények, akkor nem leszünk ráutalva arra, hogy mindenképp kilépjünk a devizapiacra.
Még van mit visszavásárolni
Visszavásárolni bőven van még mit, hiszen a 2021-es lejáraton kívül is 6,7 milliárd dollárnyi magyar kötvény van a piacon, melyek kamatozása ma kifejezetten magasnak számít 5,375 százalék és 7,625 százalék között van. Csak összehasonlításképpen: a múlt héten 0,5%-os éves kamat mellett tudtunk eladni tízéves eurókötvényt. Vagyis mindenképpen érdemes kiváltani a korábbi magas kamatozású papírokat a jelenlegi kamatok mellett.
Megspórolt kamat, magasabb ár
A portál cikke szerint az alacsonyabb jövőbeli kamattehernek természetesen megvan az ára, hiszen a papírokat a mai alacsonyabb kamatkörnyezethez árazva, tehát magasabb árfolyamon tudta visszavásárolni az ÁKK. A forgalomban lévő dollárkötvények piaci árfolyama jelenleg 110% felett van, a 2041-es kötvényeké pedig egészen kiemelkedő, 180%. Vagyis meghatározott névérték visszavásárlásakor a névértéknél többet kell fizetni. Így a forrás biztosítása mellett folyamatosan érdemes mérlegelni, milyen áron érdemes kilépni a piacra, a megspórolt kamat ellensúlyozza-e a magasabb árat- részletezte a portál.
Forrás: portfolio.hu; Fotó: illusztráció
zsuzsa.kis
2020-11-18 at 07:19
Mikor is kezdődött ez az “eladósítás”? Nem volt elég Trianon,jött Szálasi-(ki tette a nyakunkba-soha nem választottuk meg államfőnek), a II. világháború után még a cseheknek is háborús jóvátételt kellett fizetnünk.Mi még negyvennégy órás munkahétben kezdtük el a szocializmust építeni,mi lett a vége?Borvendég Zsuzsanna :Az “impexesek” kora című könyvében szépen leírja a feltárt eseteket,miért is kell a mai napig törleszteni az államadósságot.Önmagukat megbízott vezetőknek kikiáltott emberkék halmozták fel ezt a hatalmas mínuszokat.Az a baj,hogy önmagukat demokratáknak tartó utódaik ott akarják folytatni,ahol ezek abbahagyták.A sok hülye meg gázszerelőzik,meg vejkózik,meg tolvajt kiált,holott kilóra el akarják adni a lába alól a földet, magával együtt több nemzedékre.
oshon
2020-11-17 at 20:04
Ez biza , szakertok es felelossegvallalo emberek … nemzetszolgak , igazi vezrek ! Hajra Orban Viktor es csapatja , hajra Magyar Nemzet , Isten aldjon !
obsitos
2020-11-17 at 16:01
Na, mennyi pénzügyesünk van szabadlábon! 🙂
Én csak ámulok és bámulok, hogy Varga Mihály milyen remekül vezeti a pénzügyeket országosan, zsonglőrködik, mint artista a drótkötélen, remélem annak rizikója nélkül ! 🙂
GRATULÁLOK !
hozzaszolo
2020-11-17 at 15:12
Az is nagy baj, hogy nem vagyunk az euro zónába. Nem vonatkozik ránk a vele járó kötöttség. De azért próbálnak ránk erőltetni dolgokat. Azt azért tudjuk, hogy csak úgy nem lesz devizakrízis. Aki amiatt veszít egy csomó pénzt, az nem a kemencébe kerül tüzelőnek, hanem másnak a zsebébe. És minden csődnél, bukásnál, tönkremenésnél hasonlóan.
bl
2020-11-17 at 10:39
A legnagyobb hiba a külföldi fizetőeszközben való eladósodás. Mert sose lehet tudni mi jön, semmilyen módon nincs ráhatásunk. Csak addig alacsony a kamata amíg jó állapotban vagy és nincs rá szükséged. Abban a pillanatban, hogy szükséged van rá megdrágul és minél jobban szükséged van rá annál drágább, tehát fogságba ejt. Adósságcsapdába. A svájci frankkal ez az ország kétszer is befürdött mégis megpróbálta harmadszor is. Mert idióták vezették az országot. Vagy gonoszak. Abban reménykedtek, hogy majd kinövi a költségvetés a hiányt és a lesz euró tehát a svájci frank se lehet olyan nagy probléma. Ezek a jövőre vonatkozó feltevések ott buknak meg, hogy feltevések. Nem szabad feltevésekre alapozni, hanem csak abszolút szabályokra. Abszolút szabály: ha nincs rá szükséged olcsón megkaphatod, ha szükséged van rá akkor csak nagyon drágán. TEHÁT NINCS RÁ SZÜKSÉGÜNK!!! Szép lassan vissza kell fizetni minden devizaadósságot. Éljen a forint!
hozzaszolo
2020-11-17 at 09:23
Az államkötvényt veszik-viszik mint a cukrot. 3% kamattal. És magyarok, gondolom. Egyre többet van bent a macska, nincs akkora KITETTSÉGE. Mint Japán. Az a jó nagy adósságát belülről finanszírozza.
SpaceBug
2020-11-17 at 09:02
Ez a baloldalnak rossz, mint az IMF kitessékelése….
Magd@
2020-11-17 at 08:55
Majd a vigyorgó, esetlen, ostoba, pénzéhes főpolgi és a 41 rabló gondoskodni fog, hogy a Budapestnek ne legyen oka örülni!
Egy ilyen figurát nem lehet gyámság alá helyezni?