A Mol Nyrt. minden szerződéses partnerét határidőre kiszolgálja, a magyarországi benzinkutak ellátása folyamatos, zavartalan, és az is marad – jelentette ki Orosz András, a Mol kiskereskedelmi üzletágának vezetője egy online háttérbeszélgetésen, szerdán, amelyet a Független Benzinkutak Szövetsége (FBSZ) csütörtöki performanszának bejelentése apropóján tartottak. A Mol-töltőállomásokon a márciusi forgalom várhatóan több mint másfélszerese lesz az ilyenkor megszokottnak. Március 9-én, 10-én kiugró, közel háromszoros volt a kiskereskedelmi igény, mivel a nagykereskedelmi vásárlók is a benzinkutakra mentek.
Hazuga Károly, nagykereskedelmi értékesítési igazgató arról tájékoztatott, hogy a teljes magyar nagykereskedelmi piacot érintette a megnövekedett üzemanyag-kereslet márciusban. Korábban a teljes országos értékesítés 480–490 millió liter üzemanyag volt a teljes piacon, és ez várhatóan körülbelül 15 százalékkal nő márciusban. Ezt a növekedést az üzemanyag-turizmus, a pánikvásárlás és a nemzetközi tranzitforgalom adta a 480 forintos, maximált nagykereskedelmi ár február végi bevezetése óta. Ez azt jelenti, hogy minden nagykereskedőnek 480 forintos áron kell a kiskereskedőknek, a töltőállomásoknak értékesíteni a benzint és a gázolajat. A rendelet minden magyarországi nagykereskedőre vonatkozik, a Mol maradéktalanul teljesíti a rendelet előírásait, miközben “szinte egyedül maradt a piacon”.
Hangsúlyozta: jelenleg a Mol az egyetlen szereplő, amely teljesíti a kötelezettségét, mindenkinek biztosítva a folyamatos üzemanyag-ellátást, hiszen stratégiai vállalatként szolidaritást vállal minden magyar fogyasztóval és első számú célja a hazai ellátásbiztonság. Az elmúlt 15 napban több mint 50 új szerződött partnerük lett. Versenyjogilag transzparensen, május 31-ig kötnek mindenkivel szerződést, a kiszolgálás folyamatos. Minden megrendelőt azonosan kezelnek a rendszerükben – mondta, a szakembereik által visszaigazolt mennyiséget pedig megfelelőnek nevezte az érintett régió ellátásához. Az új vevői szerződéseket a lehető legrövidebb időn belül megkötik, pedig a Ptk. szerint erre 30 napjuk lenne.
November óta van a 480 forintos hatósági ár a kiskereskedelemben; a nagykereskedelmi ár eközben “erősen volatilis” volt, előfordult ennél jóval olcsóbb. Közölte azt is, hogy a kiskereskedelmi oldalról minden Mol-benzinkút megerősített létszámmal szolgál ki. Arra készülnek, hogy május 15-ig marad az üzemanyagok hatósági ára. Információik szerint több olyan új partnerük lett, aki nem érte el a korábbi nagykereskedő partnerét, nem kapnak választ sem telefonon, sem a szokásos megrendelési csatornákon keresztül. Gyakorlatilag szinte egyedül maradt a Mol az üzemanyag-nagykereskedelmi piacon.
Kérdésre közölte: adataik szerint mintegy kétezer benzinkút működik Magyarországon, ebből ezer úgynevezett fehér kút, vagyis családi vállalkozásban működő, kis benzinkút. A felvetésre, miszerint már 11 benzinkút üzemeltetésére kérte fel az ITM a Molt, de nem vették át azokat, azt közölte: minden esetben megvizsgálják, hogy 20 kilométeres körzeten belül mennyi töltőállomás működik. Mivel az érintett térségekben több Mol-, illetve más szolgáltató által működtetett töltőállomás is üzemel, így jelenleg az ellátásbiztonság megoldott. Nem törvényi kötelességük az ellátás, viszont stratégiai kérdésnek tekintik az ellátásbiztonságot – mondta Hazuga Károly.
A mintegy 350 kis benzinkutat tömörítő FBSZ március 24-én csütörtökön délre performanszt hirdetett a Mol székháza elé. A szövetségnek több követelése is van, többek között parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kérték a benzinárstopra vonatkozó rendeletek szakmai megalapozottságának és hatásainak vizsgálatára.
Forrás: MTI; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS