Igenis létezik helyi szinten is innováció Magyarországon − fogalmazott a Településfejlesztési Díj átadóünnepségén Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter. A díjátadást idén harmadik éve rendezték meg. A miniszter kifejtette: egy éve, amikor a kormány megalakult, olyan struktúra épült ki, amely többről szól, mint hogy egy ciklusra terveznének. Hozzátette, most folynak az előkészületei annak a területi politikának, ami uralkodóvá válik 2026 után is. Szentgyörgyvölgyi Péter, az V. kerület polgármestere úgy fogalmazott, a belváros megállíthatatlanul fejlődik, ennek keretében folyamatosan fejlesztik a kerület közterületeit is. Azonban a a belvárosi és a fővárosi önkormányzat kapcsolatát meglehetősen hektikusnak írta le. Részletek a videóban.
Navracsics Tibor kifejtette, az egyes térségek, települések fejlettségbeli, kulturális profilja alapján az ország rendkívül heterogén. Hozzátette, a település kifejezés értelmezése a közigazgatási, közösségi egység mellett egyre inkább térségi jellegűvé válik, ahol az egyes települések nem szigetelődnek el. Hangsúlyozta, hogy a térségi jelleg erősítése a kormány célja, ezért készítik elő a funkcionális város térségek és a funkcionális térségek bevezetését a fejlesztéspolitikai gondolkodásba. A funkcionális térségek azokat a nagy tájegységeket – például Közép-Dunántúl, Tisza-tó, Balaton – fedik le, amelyek már önálló fejlesztési tanáccsal rendelkeznek.
Navracsics Tibor kiemelte,
a túlélés lehetőségét határozza meg a településeknek a szolgáltatások színvonala, a környezet állapota és az, hogy milyen életminőséget tudnak garantálni.
Az idén harmadik alkalommal kiosztott Településfejlesztési Díjat azok az önkormányzatok, önkormányzati cégek nyerhetik el, amelyek az előző időszakban befejezett projektjükkel kiemelkedő sikert értek el. A rendezvényen elhangzott, hogy az idén csaknem 100 pályázatot bíráltak el. A Településfejlesztési Díjat a községek közül Jakabszállás, Lakitelek és Sükösd önkormányzata nyerte el. A városok közül az elismerésben Tata és Dunakeszi részesült. A főváros és a megyei jogú városok közül a díjat Budapest V. és XVII. kerületi önkormányzata és a Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. érdemelte ki. Mindezek mellett hét település különdíjban részesült.
Szentgyörgyvölgyi: A belváros megállíthatatlanul fejlődik
Díjat kapott többek között az V. kerületben kiépült Belvárosi Közösségi Tér szolgáltatásfejlesztés kategóriában és a Bástya park felújítása infrastruktúra-fejlesztés kategóriában. Szentgyörgyvölgyi Péter, a kerület polgármestere lapunk kérdésére kifejtette: a belváros megállíthatatlanul fejlődik, ehhez hozzátartozik, hogy folyamatosan fejlesztik a kerület közterületeit is.
A polgármester kiemelte, nem véletlen, hogy a Településfejlesztési Díjátadón két díjat is átvehet a belvárosi önkormányzat.
Az egyiket a Bástya park fejlesztéséért kapjuk. Azt gondolom, hogy tényleg egy olyan innovatív fejlesztést hajtottunk itt végre, ami egyedülálló Magyarországon is, hiszen nem csak a parkot fejlesztettük, hanem zöld falat hoztunk létre, sportpályát, közösségi teret.
-fogalmazott Szentgyörgyvölgyi Péter. Hozzátette, akkor igazán büszkék a belvárosi polgárok, mikor visszakapják ezeket az utcákat, tereket felújítva. Úgy fogalmazott,
fontos, hogy ezeket a sikereket az emberekkel közösen tudtuk elérni. Szeretnénk megmutatni az idelátogatóknak is, legyen az külföldi vagy belföldi turista, hogy igen, ez a kerület egy nagyon jó hely, egy nagyon jó közösség.
Nem könnyítik meg Karácsonyék a belvárosiak életét
Szentgyörgyvölgyi Péter elmondta, hogy a belvárosi és a fővárosi önkormányzat kapcsolata meglehetősen hektikus.
Bizonyos szakmai kérdésekben tudunk együttműködni. Vannak olyan kérdések természetesen, ahol nem egyeznek az álláspontok. Itt nyilván ezek a beszélgetések nem túl előremutatóak.
-fogalmazott a belvárosi polgármester. Hozzátette, nem szabad a városvezetést belekeverni a városüzemeltetésbe, valamint nagy mértékben el kell választani a politikától, hiszen a városnak működnie kell.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS