Pesti Srácok

Romák lincseltek meg egy apát; vér és felelősség Novo Mestóban – két miniszter lemondott Szlovéniában

Romák lincseltek meg egy apát; vér és felelősség Novo Mestóban – két miniszter lemondott Szlovéniában
Fotó: JURE MAKOVEC/AFP

Óriási a felháborodás Szlovéniában. Romák lincseltek meg egy apát Novo Mestóban. A belügy- és az igazságügyi miniszter is lemondott a tarthatatlan romahelyzet miatt, a miniszterelnök elfogadta a lemondásukat.

Óriási a felháborodás Szlovéniában. Romák lincseltek meg egy apát Novo Mestóban. A belügy- és az igazságügyi miniszter is lemondott a tarthatatlan romahelyzet miatt, a miniszterelnök elfogadta  a lemondásukat.

Romák lincseltek meg egy apát Novo Mestoban (Forrás: Nove Mesto önkormányzata)

Vasárnap este lemondott Andreja Katič igazságügyi és Boštjan Poklukar belügyminiszter, miután hajnalban brutális lincselés rázta meg a délkelet-szlovéniai Novo Mesto városát. Egy apa életét vesztette, amikor fiát próbálta megvédeni egy szórakozóhely előtt történt támadásban.

A Delo napilap szerint romák egy csoportja verte halálra a férfit a város központjában. A fiú korábban konfliktusba keveredett a támadókkal, apja ezért indult utána az éjszaka közepén. Amikor megérkezett, ő lett a célpont.

Gregor Macedonij polgármester elmondta, hogy ugyanaz a csoport már korábban is randalírozott azon az éjszakán, a rendőrségnek is közbe kellett avatkoznia.

A városban vasárnap csendes megemlékezést és demonstrációt tartottak. A résztvevők nemcsak a gyilkosság miatt tiltakoztak, hanem a régió romló közbiztonsága és a hatóságok tehetetlensége ellen is.

A kormánytagok, az országos rendőrfőkapitány és az igazságszolgáltatás vezetői válságtanácskozást tartottak Ljubljanában. A megbeszélés végén mindkét miniszter felajánlotta lemondását, Robert Golob miniszterelnök pedig azonnal elfogadta azt.

Katič és Poklukar közleményben ítélték el a történteket, részvétüket fejezték ki az áldozat családjának, és „objektív felelősséget” vállaltak a tragédia miatt.

„Egy megfenyegetett fiú az éjszaka segítségül hívta az apját, aki, mikor megérkezett, halálos támadás áldozata lett. Szomorúak és dühösek vagyunk, de a rendőrségnek és az igazságszolgáltatásnak higgadtan, függetlenül kell dolgoznia” – írta Katič.

A rendőrség eddig egy 21 éves roma férfit vett őrizetbe, de a hatóságok több elkövető felelősségét is vizsgálják. A tragédia után Szlovénia közvéleménye rendet és elszámoltatást követel.

A Delo ugyanakkor kiemeli, van pozitív példa az országban a romák békés asszimilációjára.

"Míg a feszültségek és az erőszakos incidensek aggodalomra adnak okot az ország délkeleti részén, az északkeleti régió évtizedek óta építi az együttélést és a sikeres integrációt. Olvasson el polgármesterek nyilatkozatait, a társadalmi juttatások elemzését, a rendszerszintű kihívásokat és a jó gyakorlatok példáit, amelyek bemutatják, hogyan teremthet tartós békés együttélést a roma közösséggel a kitartás, a cselekvés és a párbeszéd." - írja a napilap.

 

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!