Nem értjük, hogy a segélyezés miként csökkenthetné a munkanélküliséget – jelentette ki lapunknak Hende Csaba, Szombathely országgyűlési képviselője. Az Orbán-kormány 2010 óta más úton jár: azt támogatja, akik munkahelyeket teremtenek, illetve őriznek meg. Ezek a magyar vállalkozók, és természetesen a multik is ide tartoznak. Interjú Hende Csabával.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Ön egy kis ünnepség keretében, csütörtökön nyújtotta át azt a 365 ezer eurót, amely a Pandan Kft. műszaki fejlesztését és új gépek beszerzését támogatja. Megvilágítaná az ügy hátterét?
A Pandan Kft. egy harminc éve alapított családi vállalkozás, amelyet Kupi Kálmán vállalkozó vezet. A cég egy igazi sikertörténet: jelenleg 73 alkalmazottjuk van és az árbevételük meghaladja a 3 milliárd forintot. A cég döntően műanyag csomagolóeszközöket gyárt. Itt olyan, mindenki által ismert műanyag tálcákra kell gondolni, amelyekben szeletelt élelmiszereket forgalmaznak. Ebben a szegmensben az egyik legnagyobb magyar gyártó, de a Kőröstej révén az egész Közel-Keleten megtalálhatók a termékeik. A Halloumi sajtot, amelyet a Kőröstej arab tulajdonosa az egész régióban árul, éppen ilyen, Szombathelyen készült fóliákban szállítják. A mostani 365 000 euró egy precíziós gép beszerzését támogatja, amely 50 százaléka a beruházásnak. Az összeg másik felét a cégnek önerőből kell hozzátennie.
Az állami támogatás uniós keretből kerül kifizetésre, vagy hazai pénzekből?
A beruházás célja az, hogy a koronavírus-válságból megerősödve jöjjön ki a cég. Ez a magyar kormány politikájának lényege, és ebben az Országgyűlés többsége teljes mértékben támogatja a kormányt. A dolog lényege az, hogy az Európai Unió megengedte azt a magyar államnak, hogy a bürokratikus formaságokat félretéve nyújtson segítséget a munkahelyteremtő cégeknek. Ennek a felső határa egyébként 800 000 euró. A Pandan Kft. kötelezte magát, hogy minden munkahelyet meg fog tartani, és így az érintett családoknak továbbra is biztos lesz a megélhetése. De hangsúlyozom: ez nem uniós pénz, hanem a magyar költségvetésé. A magyar kormány már két hónapja kérte, hogy 800 000 euró felett is nyújthasson támogatásokat a válság hatásának enyhítésére, de az uniónak 45 nap kevés volt arra, hogy döntést tudjon hozni a témában. Ez azért súlyosan kiábrándító.
Tehát azért jelentek meg Ön és a miniszter ezen az ünnepségen, hogy szimbolikusan kifejezzék a kormány álláspontját?
A baloldal folyton azt követeli, hogy a munkanélkülieket támogassuk, fizessünk több segélyt, növeljük meg a folyósítás időtartamát. De a polgári oldal ezt nem így látja. Nem értjük, hogy a segélyezés miként csökkenthetné a munkanélküliséget. Az Orbán-kormány 2010 óta más úton jár: azt támogatja, akik munkahelyeket teremtenek, illetve őriznek meg. Ezek a magyar vállalkozók és természetesen a multik is ide tartoznak. A mostani példa is ezt fejezi ki. A Pandan 73 dolgozójának mi nem segélyt akarunk adni, hanem munkát szeretnék biztosítani.
Már szóba került a koronavírus-válság, de megkérdezném, hogy Szombathelyen, illetve Vas megyében hogy vészelték át az elmúlt hónapokat?
Vasban igen szerencsésen alakultak a dolgok, csupáncsak 17 megbetegedés történt, és ami még jobb hír, hogy egyetlen halálos áldozat sem volt. Ezért köszönet illeti az embereket, akik fegyelmezetten betartották a távolságtartásra és higiéniára vonatkozó szabályokat. Köszönettel tartozunk az egészségügyi dolgozók szakértelmének, akik azt a kevés esetet úgy el tudták szigetelni, hogy a vírus nem terjedt tovább. A honvédség is megérdemli a köszönetet, hiszen az ő munkájuk nélkül nem lett volna lehetséges a hatékony fellépés. Ám könnyen lehet, hogy a járványnak még lesznek újabb hullámai. Azonban mára már az egészségügyi rendszerünk felkészült, a kórházak szerte az országban fel lettek szerelve gépekkel, és ma már egy nagyobb rohamot is kezelni tudna az ország. A járványügyi veszélyhelyzet már megszűnt, de a készültség továbbra is fennmarad. Ha változik a helyzet, akkor bármikor gyorsan és hatékonyan fel tudunk lépni. Reményeim szerint egy esetleges második járványt ugyanúgy meg tudunk állítani, mint ahogy az elsőt is megfogtuk.
Vas megye két húzóágazata a turizmus és az autóipar. Miként áll most a helyzet? Hogyan sikerült a válságot átvészelniük?
Gazdasági szempontból a kép még nem tiszta. Még azt sem tudjuk, hogy a globális válság miként fog alakulni. Egy távoli esemény a pillangóeffektus révén bármikor érezhető problémákat okozhat akár Szombathelyen is. A mi vezérelvünk a bátorság, azokat támogatjuk, akik ilyenkor is megpróbálnak gyorsítani. Vagyis okozhat még meglepetéseket, ha a járvány második vagy akárhányadik hulláma eléri Magyarországot.
Néhány konkrétumot mondana a turizmusról?
Egy klasszikust idézve: a turizmusnak “kampó” lett. Vas megyében működik a sárvári és a büki termálfürdő-komplexum és élményvilág. Ezek érthetően a nullához közeli szintre csökkentek. Reméljük, hogy a visszaépülés a lehető leggyorsabb lesz, de e tekintetben annyira azért nem lehetünk optimisták. Sajnos a külföldi vendégek száma pszichológiai okokból még sokáig alacsony lesz. Igaz, hogy a magyarok se akarnak mostanság annyira külföldre menni.
Az autóipar szerte a világon nagyon megsínylette a válságot – gondolom, Szombathely és környéke sem kivétel.
Az ipar helyzete szintén nehéz. De vannak pozitív példák is. A Schaeffler Group új gyárat épít Szombathelyen 20 milliárd forint értékben. A cég korábban egy hatalmas kuplungüzemet létesített, most pedig egy teljesen automatizált, elektromosautó-alkatrészeket készítő üzemet fejleszt a városban. A válság ellenére gőzerővel folyik az építkezés. Ebből a beruházásból a város is szépen fog profitálni, hiszen előzetes kalkulációk szerint Szombathely városa évi 1-2 milliárd forint plusz bevételhez fog jutni az új gyár által fizetett adóból. Igaz, hogy viszonylag csekély számú munkahely fog létrejönni, de azok mind magasan képzett szakemberek és mérnökök lesznek jó fizetéssel. De a régió egészét nézve elmondható, hogy a munkanélküliség még kezelhető méretű. Reméljük, hogy ez a helyzet a következő hónapokban javulni fog. A kormány azt vállalta, hogy a három hónapos munkahely keresési járadék után minden embernek munkalehetőséget biztosít, valamilyen munkát mindenki kapni fog. Ez a válasza arra, hogy miért nem fizetünk hosszabb ideig munkanélküli segélyt. Azért, mert az ország segélyből nem tud épülni, munkából viszont igen.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS