Hétfőn tízezer ember és háromezer traktor fog tiltakozni Olaf Scholz szivárványkoalíciója ellen (Videó)

Mint lapunk is megírta, a német gazdák nem tágítanak, és folytatják az országos demonstrációt a koalíciós kormány megszorításai, valamint az ukrán gabonadömping ellen tiltakozva. A tüntetők traktorokkal és egyéb mezőgazdasági járművekkel zárták le az ország több útját és autópályáját. Hétfőn mintegy háromezer traktor, kétezer teherautó és tízezer ember tölti meg várhatóan a berlini Brandenburgi kapu körüli utcákat a kormány elleni egyhetes tüntetéssorozatot lezáró nagygyűlésre. A demonstrációkkal nyomást gyakorolnak Olaf Scholz kancellár koalíciójára, hogy rendezze a költségvetési zűrzavart – írja a Reuters.
A nagyobb útlezárások a nyugati városokban, többek között Hamburgban, Kölnben, Brémában, Nürnbergben és Münchenben zajlottak, a tüntetéseken mintegy kétezer traktor vett részt. A városokon kívül Németország gyorsforgalmi útjait és autópályáit is célba vették a tüntetők.
A gazdák ki fognak halni

– mondta Karl-Wilhelm Kempner német gazdálkodó vasárnap, amikor Kölnben felszállt egy buszra, amely a tüntetésre tartott. Hozzátette:
a lakosságnak meg kell értenie, hogy sokkal több élelmiszert kell importáljanak, ha nem állítják vissza a támogatásokat.
A múlt heti tüntetések és vasutassztrájkok okozta zavargások a koalíciós pártoknak ártottak a közvélemény-kutatásokban, és új magasságokba repítették a jobboldali Alternatíva Németországért (AfD) pártot. A traktorok egy részét AfD-plakátok díszítették, amelyeken az állt: "A mi gazdáink az elsők" és "Németországnak új választásokra van szüksége". A járművek mellett AfD-mellényt viselő tüntetőket is lehetett látni – írja a CNN. A közösségi médiában, az AfD hivatalos Facebook-oldalán a tüntetésekről készült képeket tettek közzé újra, és a tüntetőkkel szolidaritást vállaló üzeneteket írtak.
Az ilyen demokratikus tiltakozások támogatása a közlekedésilámpa-őrület ellen továbbra is szívügyünk lesz
– áll az egyik bejegyzésben.
Veletek maradunk az úton, hogy végre az adókedvezményeket, a mezőgazdaságunk támogatását és saját polgáraink érdekeit szolgáló politika szülessen. A közlekedési lámpa hamarosan teljesen egyedül fog állni
– írják. A "közlekedési lámpa" Scholz koalíciós kormányára utal, a Szociáldemokrata Párt (SPD), a Szabad Demokrata Párt (FDP) és a Zöldek színeire, amelyekből áll.
Hogyan reagált a német kormányzat?
Olaf Scholz eközben egész héten nem szólalt fel az országos tüntetéseken. Miközben a kancellár csütörtökön Cottbus városában részt vett a Deutsche Bahn – Németország fő vasúttársasága – új karbantartó telephelyének ünnepélyes átadásán, dühös tüntetőkkel találkozott. Azonban nem volt hajlandó szóba állni velük, és az eseményen elmondott beszédében sem szólt közvetlenül a zavargásokról – ez a lépés további felháborodást váltott ki a gazdák körében, akik úgy vélik, hogy a szövetségi kormány nem hallatja a hangjukat. Olaf Scholz kancellár egy korábbi videobeszédében így fogalmazott:
A haragot szándékosan szítják. Ezek szélsőségesek, akik megvetnek minden kompromisszumot és megmérgeznek minden demokratikus vitát.
Cem Özdemir, a Zöldek mezőgazdasági minisztere szélsőjobboldali személyekre figyelmeztetett, akik kormánybuktató fantáziáikban a demokrácia elrohadását akarják látni.
Christian Lindner szabad demokrata pénzügyminiszter a tiltakozó gazdákat egyenesen a társadalom iránti felelősségükre emlékeztette:
Forduljatok vissza, eltévedtetek!
Saskia Esken, a Szociáldemokrata Párt (SPD) vezetője pedig rendkívül veszélyesnek nevezte a CDU ellenzékének kritikáját a kormánykoalíció munkájáról. Az üzenet: aki kritizál minket, az rosszul viselkedik vagy szélsőségesek irányítják. Boris Rhein kereszténydemokrata hesseni kormányfő teljesen felháborítónak tartja Scholz reakcióját a koalíció kritikusaira:
A tüntetések egy demokráciában fontos eszközei a rossz politikával szembeni védekezésnek.
Armin Schuster szászországi belügyminiszter pedig kijelentette:
A berlini szövetségi kormánynak nagyon komolyan kellene vennie a gazdák gyűléseit, és nem kellene állítólagos beszivárgási vitákkal elterelniük a figyelmet a lényegről. A polgárok a gyűléseken aggodalmaikat és igényeiket fogalmazzák meg. Infláció, az energiaköltségek meredek emelkedése és a rossz kormányzás okozta további terhek – ez az, ami az embereket az utcára viszi, és ez tükröződik a kormány csapnivalóan rossz közvélemény-kutatási adataiban is. A drasztikus irányváltás a legfontosabb üzenet a szövetségi kormány számára.
A rendőrség tegnap már mintegy 240 traktort és ötven teherautót számolt össze a demonstráció helyszínén. Lindner pénzügyminiszter a gyűlésen beszédet kíván intézni a résztvevőkhöz. Előzetesen azonban lehűtötte azokat a várakozásokat, hogy a támogatáscsökkentésről teljesen lemondanak. A gazdák képviselői meghívást kaptak arra, hogy ma a Bundestagban a kormánypárti frakciók vezetőivel tárgyaljanak.
Forrás: Reuters, CNN, Magyar Nemzet; Fotó: MTI/EPA/Ronald Wittek