Pesti Srácok

Illés Boglárka: ideje lenne a békéről beszélni

null

Az európai vezetőknek szembe kell nézniük azzal, hogy az orosz-ukrán háborúval összefüggő stratégia kudarcot vallott, és ideje lenne a békéről beszélni - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkára az a M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában.

Illés Boglárka szerint "a baj nem nagy, hanem óriási", mintegy ezer napja zajlik a háború, de az európai vezetők nem akarnak változtatni a stratégiájukon, annak ellenére, hogy a szankciók nem működnek, hiszen azokat elkerülik, a konfliktus eszkalálódik.

- fűzte hozzá.

PestiSracok facebook image

Az államtitkár úgy fogalmazott: az ő generációja korábban nem gondolta volna, hogy azt, amit a szüleinek, nagyszüleinek át kellett élnie a 20. században, a magyarok megtapasztalhatják a 21. században, jelezve, a szomszédban dúló háború a magyarokat közvetlenül érinti, "vannak olyan magyarok, akik az életüket vesztették a csatatéren, és ez pótolhatatlan veszteség az egész nemzet számára".

Illés Boglárka a műsorvezető azon kérdésére, hogy miként ítélik meg az európai vezetők a NATO és Oroszország közötti feszültséget, azt válaszolta, tapasztalatuk szerint - úgy tűnik -, mintha próbálnák a vörös vonalakat átlépni abban a hiszemben, hogy az nem is vörös vonal.

- hangoztatta.

Közölte, az eszkaláció veszélye folyamatosan fennáll azzal is, hogy a csatatéren nincs győztes, ott csak vesztesek vannak.

- közölte.

Illés Boglárka a műsorvezető felvetésére, miszerint a NATO főtitkára egy interjúban egyértelműen megfogalmazta: nem szeretnék, ha európai kiképzők mennének Ukrajnába, úgy reagált, bíznak abban, hogy a főtitkár tartja a szavát, és megtartja azon vállalásokat, amelyekben a magyar kormányfővel is megállapodott.

- mondta az államtitkár, aki nagyon fontosnak nevezte, hogy kiálljanak a béke mellett.

Illés Boglárka szólt arról is, hogy megalakult a Béke Barátai nevű ENSZ-országcsoport, amelyet támadtak az európai uniós külügyi tanács ülésén, de "nem merték olyan személyeskedésbe átvinni", amelyhez korábban hozzászokhattak. Valószínűleg azért, mert a megalakulásán megfigyelőként nemcsak Magyarország, hanem Franciaország és Svájc is részt vett - tette hozzá.

- jelentette ki.

Illés Boglárka kitért arra is, úgy próbálják napirendre venni a 15. szankciós csomagot, hogy még mindig semmilyen tanulmányt nem lehetett arról látni, milyen hatással vannak a szankciók az európai emberek mindennapjaira.

- közölte.

Az államtitkár fontosnak nevezte, hogy "konstruktív tartózkodás mellett" tudtak dönteni arról: önkéntességen alapuljon Ukrajna támogatása az európai békekeretből.

- mutatott rá.

Illés Boglárka a közel-keleti helyzetről szólva kiemelte, "nemcsak mi, hanem mások is a tűzszünet irányába próbálják terelni a feleket, és az eszkalációt próbálják csökkenteni", és jelezte, abban bíznak, hogy a konfliktus nem fog kiszélesedni.

- fogalmazott.

Hangsúlyozta, ez nem csak Izraelre vonatkozik, ha ez a világ bármely pontján előfordulna, akkor az álláspontjuk egyértelmű és világos ebben a kérdésben.

Az államtitkár szólt arról, hogy folyamatos kapcsolatban vannak minden magyar állampolgárral, aki a térségben tartózkodik. Egyúttal köszönetet mondott azoknak az országoknak, köztük Szlovákiának és Szerbiának, amelyek segítettek magyarok kimenekítésében.