A Legfelsőbb Tanács és a Miniszteri Kabinet megvitatta azt a kérdést, ami a vállalkozások alkalmazottainak felmentését irányozná elő egy bizonyos havi összeg ellenében – közölte Dmitro Natahula parlamenti képviselő a Jedini Novini televíziós műsorban, amit aztán a Kárpáti Igaz Szó szemlézett. Az uniós csatlakozás részeként Ukrajnának több korrupciót visszaszorító intézkedést is be kéne vezetnie. Azonban úgy tűnik, most lehetővé tennék, hogy egyes kiváltságos ukránok elkerülhessék a besorozást, míg a többség továbbra is köteles lenne a fronton harcolni.
Natahula képviselő szerint ez a megközelítés lehetővé teszi a hadsereg támogatásának megszervezését, külső tényezőktől és partnerek támogatásától függetlenül, és annak véleményének adott hangot, hogy évente 500 milliárd hrivnyát is össze tudnának gyűjteni. A parlamenti képviselő hangsúlyozta: ez egy olyan erőforrás, amely lehetővé teszi Ukrajnának, hogy magabiztosabb legyen, és finanszírozni tudja a mozgósítási folyamatokat, kifizesse a katonákat. Jaroszlav Zseleznyak parlamenti képviselő ugyanakkor annak a véleményének adott hangot, hogy az az elképzelés, miszerint 500 milliárd hrivnyát tudnának így beszedni az emberektől, tízszeres túlzás.
Nem hiszem, hogy ezt az ötletet a társadalom és a parlament is támogatná. […] Soha nem fogjuk tudni elmagyarázni és lenyomni a torkukon azoknak az embereknek, akiknek objektív okokból nincs lehetőségük ilyen összeget kifizetni
– mondta Zseleznyak, hozzátéve, hogy ezt soha nem fogják tudni elfogadtatni egy olyan katona anyjával, akinek a fia már a fronton van, vagy most fogják mozgósítani, míg a másikat felmentik az összeg ellenében. Rendkívül aggasztó lépés lenne az ukrán kormány részéről, ha elfogadnák ezt a javaslatot. Továbbá az ország uniós csatlakozásának egyik feltétele, hogy lépéseket tegyen a vezetés az Ukrajnában folyó korrupció ellen.
Nincs ingyen a támogatás
Ismeretes: az Európai Bizottság bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős biztosa korábban elmondta, hogy Ukrajnának le kell tennie az asztalra egy nemzeti reformtervet. Ebben minden területet azonosítania kell, ahol az Európai Unió úgy állapította meg, hogy elmaradásban van.
Ott szerepel a kisebbségi ügy is, de szerepel például a korrupció elleni küzdelem, a szervezett bűnözés felszámolása és számtalan más terület is, ahol jelentős további feladatok vannak
– hangsúlyozta Várhelyi Olivér. Ha ezeken a területeken Ukrajna nem fog, vagy nem hajlandó lépéseket tenni, akkor egész egyszerűen elesnek az uniós pénzektől.
Negyvenmillió dollár nulla gránátért
A közelmúltban az egyik legnagyobb korrupciós ügy során 40 millió dollárt (több mint 14 milliárd forint) sikkasztottak el, amelyről az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) rántotta le a leplet. A csalásban egy ukrán fegyvergyártó cég, a Lviv Arsenal, valamint a védelmi minisztérium alkalmazottai vettek részt. Az történt ugyanis, hogy Kijev megrendelt százezer aknavető gránátot, ám a vállalat egy darabot sem szállított le. Az ügyben nagy vizsgálat indult, öt ember ellen emeltek vádat: köztük van a cég vezérigazgatója, valamint a minisztérium egyik beszerzésért felelős főosztályvezetője. A szálak egészen 2022 novemberéig nyúlnak vissza: a fegyvergyártó cég ekkor kapta meg a másfél milliárd hrivnyát a védelmi minisztériumtól. Az üzletet az azóta menesztett Olekszij Reznyikov védelmi miniszter hagyta jóvá, aki állítása szerint elutalta a vételárat, azonban a hadsereg egy darab lőszert se kapott a vásárlásból.
We are not surprised…
This is just the tip of the iceberg exposing the corrupt Zelenskyy war SCAM.
No more money to Ukraine. America FIRST!https://t.co/svEQsEpoes
— Matt Rosendale (@RepRosendale) January 30, 2024
Forrás: Index, Magyar Nemzet; Fotó: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat
Facebook
Twitter
YouTube
RSS