
Az első negyedéves adatok szerint Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2023-ban 0,9 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakától, míg negyedéves összehasonlításban 0,3 százalékos csökkenést mutat – írja az Index. Azonban a kormány továbbra is optimista, és úgy véli, hogy az 1,5 százalékos gazdasági növekedési célkitűzés elérhető, a GDP csökkenése pedig csak ideiglenes.
A legutóbbi adatok nagyjából összhangban vannak a korábban közzétett előzetes számokkal; az egyetlen eltérés a negyedéves csökkenés mértékében van. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az előzetes jelentésben közölt 0,2 százalékos csökkenést a mai jelentésben kissé nagyobb mértékűre, 0,3 százalékra korrigálta.
A friss adatok nem okoztak nagy meglepetést, hiszen a nemzetgazdasági ágazatok többségében gyenge teljesítményt regisztráltak az év első három hónapjában. Az ipari termelés mintegy 3 százalékkal, a kiskereskedelmi forgalom pedig 3,5 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest, míg a beruházások és a fogyasztás is negatív trendet mutatott. Februárban pedig kiderült, hogy beköszöntött a nem várt vendég a gazdaságban, a recesszió, hiszen akkor már két egymást követő negyedévben csökkent a magyar GDP, így már akkor elértük a technikai recessziót.
Jobb adatokat várnak az elemzők
A gazdasági teljesítmény csökkenéséhez legnagyobb mértékben az ipar járult hozzá. A visszaesést mérsékelte a mezőgazdaság és a szolgáltatások jó teljesítménye. A szolgáltatások növekedéséhez főként az egészségügy járult hozzá, megközelítve a koronavírus-járvány előtti szintet. A gazdasági elemzők azonban a következő negyedévtől jobb adatokat várnak.
A szakértők szerint az infláció csökkenése elősegítheti a fogyasztás növekedését, miközben a monetáris politika enyhítése élénkítheti a beruházásokat. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium az első becslés adataira úgy reagált, hogy tartható a 1,5 százalékos gazdasági növekedés. Várakozásaik szerint a gazdasági teljesítmény mérséklődése ezen a szinten elérte mélypontját; a célzott intézkedéseknek köszönhetően a második negyedévben már kedvezőbb növekedési folyamatok lesznek megfigyelhetők.
Az ipari termelés növekedését pedig a korábbi beruházások segíthetik elő, amely a kínálati oldalra hatva az infláció fékezésében is segít – erre Larry Randall Wray sztárközgazdász is rámutatott korábban az Indexnek adott exkluzív interjúban.
Kormányzati programokkal pörgetik a GDP-t
A jelenlegi feszes költségvetési környezetben fontos kérdés, hogy mit tehet egy kormány a gazdasági növekedés beindításáért. Érdemes összegezni a kormányzati intézkedéseket, amelyek az elmúlt időszakban vagy akár már korábban az útjukra indultak, és a tényleges recesszió elkerülését szolgálják:
- Széchenyi Kártya Program;
- Baross Gábor Újraiparosítási Program;
- kamatstop;
- Gyármentő Garancia- és Hitelprogram;
- KKV Energiaköltség és Beruházás Támogatási Program.
Forrás: Index; Fotó: MTVA/Bizományosi/Faludi Imre
Bela
2023-06-01 at 23:02
Oriental: Miben hazudik? Ez KSH adat.
Vesszőparipa: Akkor várjuk a te általad kidolgozott metrikát. De teljesen mindegy mert nincs semmilyen mutató ami 0% GDP növekedésnél és 20%+ százalékos inflációnál fejlődést mutat ki, abba bele nyugodhatsz.
Ungarn über alles !
2023-06-01 at 18:06
valamelyest hihető a GDP csökkenés, de olyan dolgokra áldozott áldozott a kormány ami beruházásokban-munkahelyekben-közlekedésben-szakképzésben a holnapok növekedését hozza !
ellenben a hazaárulók ugatásával, akik a legnagyobb jövedelmeket is elpocsékolják a húgy-agyuk járása szerint
Orientál
2023-06-01 at 14:42
Index.hu de szemétkedő módon hazudozik ,mert ellent mond annak , hogy idén több ezer munkahely teremtő beruházásokat jelentette be hazánkban Szíjjártó Miniszter Úr.
lhotx
2023-06-01 at 14:11
Hát… Kívánom, sose legyen már az Index-háztájiban ennél nagyobb ünnep!
Vesszőparipa
2023-06-01 at 13:13
A közgazdászok a GDP-vel meg a többi hárombetűs makromutatójukkal kitörölhetik a hátsójukat. Ezek a számmisztikai adatok nem mutatják meg hogy érzem magam, ténylegesen mennyivel lett könnyebb a pénztárcám, és úgy általában jobban élek-e mint azelőtt. De még egy ország gazdaságáról sem fest reális képet, mert egy csomó hiba és hanyagság van beleépítve.
Ébresztő
2023-06-01 at 11:44
Tipikus jelenség azokban az országokban, ahol a mohó multik alacsonyan tartják a fizetéseket, még a növekvő infláció idején is.
Így aztán, ők is rosszabbul járnak. Csökken a fogyasztás.Az állam bevétele se nő a jövedelemadóból befolyt kevés bevétel miatt. Az államadósság meg bizonyára csak nőni fog.
EZ A MULTIK HATALMÁNAK A KÖVETKEZMÉNYE.
A Globalizmus jövője hosszabb távon a bukás, anyagi és erkölcsi szempontból is.