Meghosszabbította a 2015. szeptemberi röszkei tömegzavargás résztvevőjeként terrorcselekmény miatt elítélt Ahmed H. idegenrendészeti őrizetét november 14-ig a Nyírbátori Járásbíróság, így a szír férfi egyelőre Magyarországon marad. Az utóbbi hónapokban a magyar hatóságok felvették a kapcsolatot minden olyan állammal, amelyhez az elítéltnek valamilyen kötődése van, mint például Ciprus, Németország, Szíria, Szerbia, Anglia és Horvátország, de eddig egyik ország sem járult hozzá az elítélt átvételéhez.
Resán Dalma, a Nyíregyházi Törvényszék sajtószóvivője az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében azt írta: augusztus 27-én a magyar hatóságok ismét megkeresték a ciprusi hatóságokat a külföldi állampolgár visszavétele érdekében, de válasz még nem érkezett a megkeresésre. A kedden meghozott döntés szerint a bíróság megállapította, hogy a kiutasítás végrehajtásához szükséges okmányok beszerzése a külföldi hatóságok eljárása miatt húzódik el. Az utóbbi hónapokban a magyar hatóságok felvették a kapcsolatot minden olyan állammal, amelyhez az elítéltnek valamilyen kötődése van, mint például Ciprus, Németország, Szíria, Szerbia, Anglia és Horvátország, de eddig egyik ország sem járult hozzá az elítélt átvételéhez, Ahmed Hamed pedig megtagadta annak az okmányigénylő adatlapnak a kitöltését, ami úti okmánnyal történő ellátásához szükséges lenne – közölte Resán Dalma.
A szír férfit a Szegedi Törvényszék egy esztendeje terrorcselekmény és határzár tiltott átlépése miatt öt év börtönbüntetésre ítélte és tíz évre kiutasította Magyarország területéről. A szabadságvesztésbe beszámították Ahmed Hamed letartóztatásban töltött, csaknem három éves idejét. Idén januárban a férfit – negyven hónap letöltése után – feltételes szabadságra bocsátották, azonban ténylegesen nem szabadult, mert a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal a kiutasítás végrehajtása miatt elrendelte az idegenrendészeti őrizetét, amit a bíróság azóta rendszeresen meghosszabbít. Ahmed Hamed négy éve a rendőrség által lezárt röszkei határátkelőhely szerb oldalán összegyűlt több száz fős tömeg tagjaként a Magyarország területére történő szabad bejutás érdekében mikrofonba beszélve, folyamatosan, több alkalommal a határ megnyitását követelte a lezárt határ védelmét ellátó rendőröktől. Erőszakra, követelőzésre semmi szüksége nem lett volna a férfinak, aki ciprusi útlevele birtokában, annak felmutatása mellett jogszerűen beléphetett volna Magyarország és az Európai Unió területére. A zavargások idején vezéralakként folytatott tevékenysége azért kapta a legsúlyosabb terrorcselekmény minősítést, mert Ahmed Hamed nemcsak kiabált és hangosbemondón keresztül zsarolt, fenyegetőzött, irányította a tömeget, hanem fizikálisan is bántalmazta, kövekkel, üvegekkel dobálta meg a határt védő rendőröket; a történtekkor húsz rendőr és tizenöt újságíró is megsérült. A nyomozáskor több konkrét adat is előkerült arról, hogy Ahmed Hamed nem békés szándékkal érkezett az országba. A vádiratban is szerepelt, hogy fegyveres kiképzést kapott, és amikor letartóztatták, több európai ország által kiállított útlevél is volt a zsebében, a telefonján pedig olyan tartalmakat találtak, amelyek szintén azt igazolják, hogy szélsőséges nézeteket vall. Adatok vannak arról is, hogy Budapesten, a Keletinél többször találkozott Salah Abdeslammal, a párizsi robbantóval.
Forrás: MTI/PS; Fotó: Police.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS