
Hosszas és sikeres akklimatizálódás után magyar idő szerint tegnap este megindította a csúcstámadást Suhajda Szilárd a földkereség legmagasabb hegyén, a Mount Everesten. A magyar mászó GPS-jeladója egy ideje nem küldött jelet, így nem tudni, hogy sikeres volt-e a csúcstámadás, és Suhajda Szilárd lefelé tart-e a négyes táborba.
A magyar hegymászó a Kyocera Everest Expedíció 2023 képviseletében március 23-án utazott el Nepálba, abból a célból, hogy első magyar állampolgárként megmássza a Föld legmagasabb csúcsát, a 8848 méteres Csomolungmát (közismertebb nevén: Mount Everestet). A sikeres akklimatizáció után Suhajda Szilárd magyar idő szerint tegnap este indult neki a 7900 méteres magasságban lévő négyes alaptáborból a csúcsnak.
Magyar idő szerint ma hajnalban még műholdas telefonon beszélt a feleségével, akinek jó általános állapotáról számolt be, ez pedig reményt adott arra, hogy sikerül véghezvinnie sporttörténelmi tettét. Ma délelőtt körülbelül 8700 méteres magasságból még érkezett jel a hegymászó GPS-jeladójáról, ami azt mutatta, hogy Suhajda Szilárd rendben halad felfelé az Everest csúcsára.
Azóta újabb, a mászó helyzetét egyértelműsítő jel sajnos nem érkezett Suhajda jeladójáról, így nem lehet tudni, hogy sikeres volt-e a csúcstámadás és hogy rendben elindult-e a csúcsról lefelé, vissza a négyes alaptáborba. Az aggodalom jogos, de azt is tudni kell, hogy olykor órákon át nem jön jel, amikor pedig mégis, akkor az lehet akár késleltetett küldésű jel is, és persze meghibásodhatott, vagy akár le is merülhetett a készülék.
Bízzunk abban, hogy Suhajda Szilárd mihamarabb bejelentkezik és örömmel kiáltja világgá a fantasztikus hírt, miszerint első magyar állampolgárként, oxigén és serpák segítsége nélkül meghódította a földkerekség legmagasabb csúcsát!
Vezető kép: Suhajda Szilárd hivatalos Facebook-oldala
Tivadar
2023-05-25 at 16:12
„Ma délelőtt körülbelül 8700 méteres magasságból még érkezett jel a hegymászó GPS-jeladójáról, ami azt mutatta, hogy Suhajda Szilárd rendben halad felfelé az Everest csúcsára.” Ekkor ott már kora délután volt, és ha olvasmányaimból jól emlékszem, akkor ebben az időben már visszafelé kellett volna jönnie. Íratlan szabály ott fent a hegyen, hogy 13-14 óra körül mindenképpen vissza kell fordulnod, akár elérted a csúcsot, akár nem, különben az életeddel játszol. Ha nem érsz vissza sötétedés előtt a IV. táborba és a halálzónában kell bivakolnod, vagy sötétben lebotorkálnod, akkor a túlélési esélyeid nem túl jók. Persze a mászó ítélőképességét megzavarja az oxigénhiányos környezet és a fáradtság. Ezért jobb legalább ketten nekivágni a mászásnak, hátha egyiküknek legalább marad annyi józan ítélőképessége, hogy visszafordítsa a társát is. Ezzel együtt nem tudom elítélni a hegymászókat, megértem, hogy úgy érzik, valami ellenállhatatlan erő vonzza őket a csúcsra. Ha mindig mindenki csak a fotelból tenne nagy dolgokat, akkor lehet, hogy még most is egy barlang előtt ücsörögnénk, és bogyókat mag bogarakat és dögöt ennénk. Tisztelet a bátraknak! Bizakodjunk a csodában, mert más már nem nagyon segíthet.
Orientál
2023-05-25 at 11:17
Amikor az utolsó szakasz megmászására elindult már akkor sem votak optimisták a figyelmeztető időjárási előrejelzések. Ebben a témában a remény a biztos ,hogy előkerülhet élve. Így legyen.
Oláh Csaba
2023-05-25 at 10:36
Jég és ég cimü szakkönyv szerint, írja Tarr Ferenc: “odafönt, oxigénpalack nélkül (a serpákat leszámítva!!!) 7000 méter
felett jön az ítélöképesség megbomlása s a Vég”.
Ha tehát “odafönt” nem kell oxigénpalack a serpáknak, akkor
mi van odafönt??? Ott is van egy kevés oxigén a levegöben!!!
Csakhogy arról nem beszél a magyar tudomány. A serpák pedig
hallgatnak róla, hogy odafönt miféle technikát használnak
“odafönt” a magasban ahol csak kevés oxigén van a levegöben.
Akik hösök akarnak lenni, azoknak elmondhatom a kiindulási
technikámat (címem a szerkesztöségben), miáltal sikerült ki-védenem az angina pectoriszt és a szívinfarktust 10 évvel ezelött.Tapasztalatom szerint az emberi szív egy perc alatt
képes átállni >kevés oxigén használatra< akár több órát át,
minden sérülés nélkül (pl.földrengéskor, hólavina alatt stb)
Feketemacska
2023-05-25 at 10:11
Szerintem még tegnap megsérült a bal bokája és a bal térde, hanyatt esett és jobb oldalon közvetlenül a nyaki gerinc mellett megzúzódott, amitől éles, szúró fájdalmas minden mozdulati kísérlete. A Csomolungma sikeres megmászásához természet-alázat (és “nem földi hatalom”-tól) engedély megkérése szükséges. Csak ha ezt megkapja valaki, akkor érdemes megmászni (és nem meghódítani!!!) a csúcsot. A túlzott elbizakodottság az egyénen kívüli dolgok alábecsülését jelenti, ami semmi jóra nem vezet.
Rajzos
2023-05-25 at 09:33
Miért jó odamenni? Attól több lesz valaki? Az ilyen embereknek a két füle között jelentős “bajuk” van! Erős is gyengének bizonyult a természettel! Egy férfinek nem hím kell alája ,ha nem nő s ez tény!
Reális
2023-05-25 at 09:32
Szerintem ő 8750 méteren már örökre elszenderült… Vagy ő volt az, aki kiàltott (az egyik hegymászó hallàsa szerint), aki lecsúszott… Sajnálom, de én már csak azt a hír várom, hogy hol van a teste, nem pedig azt, hogy leért. Adrenalin függők, és szerintem végtelenül önző emberek lehetnek. Nagyon sajnálom a gyermekeiket, nem szabadna vàllalniuk… Ha 2-3 hónapra ott tudja hagyni úgy, hogy bármikor benne van a pakliban, hogy nem tér vissza, akkor meg plàne.
TS
2023-05-25 at 09:05
érzőszív, szerintem már korábban válaszoltam erre.
érzőszív
2023-05-25 at 08:47
Azt nem értem, hogy miért nehezíti az amúgy is rendkívül kockázatos mászást olyan lemondásokkal, ami által a szervezete nem kapja meg a szükséges oxigént az erőkifejtéshez? Miért gondolja azt, hogy a szervezete biológiai működését felülírhatja?
Miért nagyobb hőstett oxigén palack nélkül megmászni egy kilencezres csúcsot, mint azzal? Kinek és mit akar ezzel bizonyítani? Ki volt az az életében, aki nem ismerte el, és ezt ezzel szeretné kompenzálni, hogy bebizonyítja a világnak is akár, hogy mennyire nagy hős? A fiát felnevelnie sokkal nagyobb hőstett lenne.
Miért kell ennyi anyagi és fizikai áldozatot hozni azért, hogy elmondhassa magáról valaki, hogy hatalmas szerencsével esetleg megmászta a Csomolungmát?
TS
2023-05-25 at 08:29
Az embereknek folyamatosan meg kell próbálni átlépni a korlátait. Vannak ennek olyan módjai, amelyek nem veszélyesek, vannak, amelyek nagyon. Sokan választják ez utóbbiakat, de ez része az emberi kultúrának.
Ha valaki a Mount Everest megmászásával mutat példát a nehézségek legyőzésére, az rendben van. Ha meghal, akkor pedig figyelmeztet arra, hogy vannak korlátaink. Így ember az ember. Ha nem így volna, senki nem focizna, rögbizne, lovagolna, kajakozna (Kolonics Gyuri! R.I.P.) stb.
dr. Kolompár Genitália
2023-05-25 at 08:10
Baba Yaga
Javaslom a hasonló kihívásokat keresőknek az éhes tigris ketrecében való szalonnázást, az üres medencébe trambulinról fejesugrást, valamint az atlanti óceán átúszását.
Aki a saját testének természet adta lehetőségeit (a hegymászáshoz nem észre, hanem oxigénre van szükség) igyekszik túllépni, az soha nem fogja megtudni, hogy milyen hülye volt. Ezért van a család, akinek erre fel kell hívni a figyelmet. Számomra a légzőkészülék nélküli “csúcstámadó” hegymászók a fényevőkkel egy szinten vannak.
Ha egy kicsit belemegyünk a biológiába, akkor rögzítenünk kell, hogy a hegymászók többsége nem etióp hosszútávfutó, hanem lényegesen magasabb, izmosabb ember. E fizikai adottságból adódóan az erejük meg van ahhoz. hogy másszanak, csakhogy minél nagyobb az izomzat tömege annál több oxigént igényel. A szervezet oxigén igényét nem lehet befolyásolni, legfeljebb a mászási technikát lehet olyan mértékben fejleszteni, hogy minél kevesebb oxigénre legyen a sejteknek szüksége. De egy idő után nincs kontroll, még mielőtt tudatosulna a delikvensben, hogy túllépte a határt, az agy gyenge vérellátása miatt elájul, és vége.. Ezeket a tényeket nem kívánják figyelembe venni azok a szerencsétlenek, akik akár az életüket is feláldozzák, hogy többnek tekinthessék magukat más embereknél. Ez van akinek szimpatikus? Legyen. De úgy gondolom a normális emberek lényegesen többen vannak.
Béla
2023-05-25 at 07:57
Sajnálnám ha baja esnék, de még jobban sajnálom a családját, kisgyerekét akiket ezért a teljesen felesleges baromságért magukra hagyott. Inkább fordítaná a felesleges idejét, pénzét mondjuk nélkülöző kisgyerekek támogatására. Annak lenne értelme.
Baba Yaga
2023-05-25 at 07:48
Mi van!? Ez a sok rosszindulatú megjegyzés helyett én azt mondom, imádkozom Szlárdért és a családjáért!!! Büszke vagyok rá, hogy ennyire bátor és mekkora sportember! Üzenem mindazoknak akik úgy gondolják, hogy nem kell ilyet(vagy hasonlót, veszélyeset) csinálni, hogy az ilyen bátor, felkészült, céltudatos emberek viszik előre az emberiséget!
Hajrá Szilárd!!!
csakafidesz
2023-05-25 at 07:15
Nem kell felmászni a Mount Everestre. Nepálban ott van Buddha szülőhelye, azt kell látogatni, nem a Himaláját.
Amarna
2023-05-25 at 07:05
Ellenzek mindent ami HALÁLT OKOZHAT
Útálom és baromságnak tartom ezt a fajta ún.megmérettetést.
LELKETLENNEK tartom azt az embert aki önző és NEM GONDOL A CSALÁDJÁRA !!!!!
dr. Kolompár Genitália
2023-05-25 at 05:54
moliere
Most nem értek veled egyet. Ha az hír lehet, hogy elindul egy szerencsétlen egó bajnok öngyilkolni magát, akkor hír lehet az is, hogy ebben hol tart.
Egy ilyen veszélyes, teljesen őrült és felesleges őrületben a családtagok is felelősek, ezért én inkább azoknak a tízezreknek az aggódó családtagjait sajnálom, akiket az ukrán cirkuszban mindkét oldalon erőszakkal besoroztak.
moliere
2023-05-25 at 00:58
Itt mennyi hülye van! Már hányszor kell szólni, hogy a PS legyen észnél, és ilyen cikket, amitől egy hozzátartozó vagy jóbarát eleve rosszul van, ne lehessen kommentelni?
szigeti
2023-05-24 at 23:50
A család helyében azért nem lennék nyugodt.
Norbi
2023-05-24 at 22:19
Már biztos hazafelé tart valahol és mivel nem sikerült az élete értelme, földhöz vágta a GPS-t.
Lzsè
2023-05-24 at 22:11
Ohh te fijju.csabai fijuu! Gyere le onnèt,kűggyè jelet oszt ne menny többè oly magasra he,te fijjjju
Nóvan vaz sat. Nóvan vaz torcsörd.
2023-05-24 at 22:04
Értjük a hegymászók mottóját, hogy: “Miért másztok hegyet? Hát mert ott van.”
De azért a Himalája inkább jó, ha ott van.
Mi meg itt.