Az amerikai gazdaság a recesszió közelébe jutott, ami idővel az egész nyugati világot magával fogja rántani. Ugyanakkor az amerikai vezetők bajban vannak az igazmondással: csak nehezen, mismásolva ismerik el, milyen nagy is baj. Kivéve Elon Muskot, a világ leggazdagabb emberét, aki szerint a recesszió másfél évig fog tartani, és ennek fő oka, hogy az USA kormánya egybillió – ezer milliárd – dollárral többet nyomtatott, mint amennyire fedezete van.
Az ukrajnai háború és a késlekedő zöld átállás miatt is emelkedő olajárak hozzájárulnak a gazdaságban hamarosan kialakuló hurrikánhoz
– jelentette ki Jamie Dimon, a JPMorgan Chase & Co. vezetője. Dimon szerint
nem tudni, hogy a vihar kisebb vagy nagyobb lesz-e, de mindenesetre a hurrikán már úton van, és felénk tart.
A szakmai körökben nevesnek számító közgazdász úgy tűnik, túlmehetett a szólásszabadság határain, mert néhány nap múlva már módosította az álláspontját, és úgy vélekedett, hogy a recesszió esélye csupán harminc százalék. Ebből a közjátékból az látszik, hogy vannak olyan pénzügyi körök, amelyeknek a recesszió tudatosítása a közvéleményben egyszerűen nem érdeke.
Ennél egyértelműbb volt David Malpass, a Világbank elnöke, aki úgy nyilatkozott: nem könnyű elképzelni, miként fogjuk elkerülni a recessziót. Szerinte a kínai koronavírus-lezárások is fokozzák a lassulással kapcsolatos aggodalmakat. Malpass hozzátette:
Az energiaárak emelkedése önmagában is elegendő egy recesszió előidézéséhez.
Elon Musk, a világ leggazdagabb embere, a Tesla és a SpaceX tulajdonosa azonban nem kertelt, kijelentette, hogy Amerika már most recesszióban van, és várhatóan ez jó sokáig így lesz. Úgy vélte, hogy a válság akár egy-másfél évig is eltarthat. A válság ugyanakkor akár jó hatással is lehet, mert az ilyen dolgok egyszer elmúlnak, majd következik a fellendülés. Musk szintén az inflációt hibáztatta, de érdekes módon nem az oroszokat vagy a kínaiakat okolta, hanem az amerikai kormányt. Ahogy fogalmazott:
a kormány egybillió dollárral többet nyomtatott, mint amennyire fedezete van.
Kincstári optimizmus és a beismert tévedés
Az amerikai pénzügyminiszter, Janet Yellen, aki korábban a FED elnöke is volt, önkritikus hangot ütött meg, ugyanis tévedett az infláció várható pályáját illetően:
Váratlan és nagy megrázkódtatások érték a gazdaságot, amelyek megemelték az energia- és élelmiszerárakat, valamint megmutatták az ellátási szűk keresztmetszeteket, amelyek súlyosan érintették gazdaságunkat, ezeket korábban még nem értettük teljesen, de most már felismerjük.
Egy interjúban feltették a kérdést a pénzügyminiszternek, rosszabb lehet-e a helyzet rövid távon. Yellen hosszas gondolkodás után végül azt mondta: nem zárhatjuk ki a további sokkhatásokat. A cikk szerzője ezzel kapcsolatban ezt mondta a kommentárjában:
ez egy nagyon ravasz módja annak, hogy kimondja, valószínűleg rosszabbodni fog a helyzet, mielőtt javulna.
„Biden ura a helyzetnek”
Tehát ma már mindenki kezd tisztában lenni azzal, hogy a pénznyomtatás, az energiaárak emelkedése és a kínai termelés akadozása válsághoz fog vezetni a nyugati gazdaságokban. Erről talán egy ember nem tud még, maga Biden elnök, de az ő esetében a hajlott kora és szenilitása miatt kérdéses, miről van fogalma és miről nincs. Mi pedig „megnyugodhatunk”, a szabad világ jó kezekben van.
Fotó: MTI/EPA/Consolidated News Photos pool/Stefani Reynolds
Facebook
Twitter
YouTube
RSS