Donald Trump amerikai elnök visszavonta a G7-csúcs résztvevőinek közös zárónyilatkozatának támogatását, amit Justin Trudeau kanadai kormányfő „hamis állításaival” indokolt. A keddi amerikai – észak-koreai csúcs miatt Szingapúrba tartó Trump mindezt a Twitteren jelentette ki.
A kanadai kormányfő arról beszélt, hogy „sértőnek találja” az amerikai vámtarifákat, melyeket Washington mások mellett Kanadára vetett ki. Fogadkozott, hogy július 1-től Ottawa megtorló intézkedéseket hoz az Egyesült Államokkal szemben.
A kanadaiak udvarias és méltányos emberek, de nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni
– fogalmazott Trudeau. Trump azonban nehezményezte, hogy – szavai szerint – míg a csúcson Trudeau „nyájas és szelíd”, a sajtótájékoztatóján „nagyon tisztességtelen és gyenge” volt. Az amerikai elnök állítása szerint Kanada óriási vámtarifákkal sújtja az amerikai földműveseket, munkásokat és cégeket, ezért is vonta vissza a zárónyilatkozat támogatását, kormánya pedig „az amerikai piacot ellepő” kanadai gépjárművek ellen fontolgat tarifákat.
A kanadai kormányfői hivatal a Twitteren reagált az amerikai államfő megnyilvánulására. Közölte: Trudeau nem mondott semmi olyat a sajtótájékoztatón, amit a csúcs alatt nem közölt egyaránt négyszemközt és nyilvánosan Trumppal. Trudeau sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy közölte az amerikai elnökkel, július 1-től életbe léptetik megtorló tarifáikat az Egyesült Államokkal szemben. Hozzátette: Trump erre azt mondta, hogy szerinte az hiba lenne. A személyeskedésig fajult diplomáciai vitát követően az EU-s országok jelezték: ragaszkodnak a zárónyilatkozathoz.
Chuck Schumer, a demokrata párti szenátorok frakcióvezetője, valamint Nancy Pelosi, a demokraták képviselőházi frakcióvezetője az esettel kapcsolatban oroszpártisággal, G7-szövetségesei elidegenítésével, valamint az amerikai nemzetbiztonságra veszélyes kínai cég megerősítésével vádolta Trumpot. Az amerikai elnök a G7 csúcson ugyanis javasolta, hogy a 2014 óta nem meghívott Oroszországnak ismét részt kellene vennie a csúcstalálkozón, amit az európai tagok elutasítottak. A kínai ZTE távközlési vállalatot korábban alapvető tevékenységeinek beszüntetésére kényszerítette Washington azzal, hogy megtiltotta az amerikai vállalatoknak a kínai cég felé történő alkatrész-szállításokat és szolgáltatásokat, amiért az nem teljesítette az Irán és Észak-Korea ellen elrendelt szankciók megsértése miatt még 2017 márciusában kötött megállapodás egyes feltételeit. A demokrata párti bírálat alapja, hogy az Egyesült Államok csütörtökön végül megállapodott a ZTE-vel.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS