Meglőtték hétfő délben Hennagyij Kernesz harkivi polgármestert – jelentette a Unian ukrán hírügynökség a kelet-ukrajnai nagyváros tanácsának sajtószolgálatára hivatkozva. Ugyancsak mai hír, hogy a rendőrkapitányság után a városi tanács épületét is elfoglalták szakadár fegyveresek hétfőn a Donyeck megyei Kosztyantinyivkában. Ezen kívül országos népszavazás megtartását javasolta a régiók hatásköreinek kiszélesítéséről az ügyvivő ukrán államfőnek Szerhij Taruta, Donyeck megye kormányzója és Olekszandr Lukjancsenko, Donyeck városának polgármestere.
A hátulról lelőtt polgármestert kórházba szállították, az orvosok az életéért küzdenek, műtétet hajtanak rajta végre. A bűncselekmény körülményeiről a politikus környezete annyit árult el, hogy Kernesz biciklizett, amikor a támadás érte. A rendőrség megkezdte a helyszínelést.
Az ukrán nemzeti rádió- és televízió (NTU) vezetőjének Zurab Alaszanyijának a tudomása szerint a polgármester ellen egy forrásnál követték el a merényletet, ahová Kernesz régi szokása szerint fürödni járt.
A harkivi városvezető korábban oroszbarát álláspontjáról volt ismert, de az utóbbi időben politikai oldalt váltott, és inkább az új kijevi kormányhoz hű nyilatkozatokat tett.
Újabb Donyeck megyei városban foglalták el fegyveresek a rendőrkapitányságot
A rendőrkapitányság után a városi tanács épületét is elfoglalták szakadár fegyveresek hétfőn a Donyeck megyei Kosztyantinyivkában – közölte a megyei kormányzat egy szóvivője. Az épületfoglalással újabb kelet-ukrajnai városra terjesztették ki az oroszbarát fegyveres akciókat.
“Azt gondolom, hogy a szokásos követelésekről lesz szó, ahogy más városokban már láttuk: a népszavazás és egy föderatív (szövetségi állami) kormányzást akarnak” – mondta el Ilja Szuzdaliev, a Kosztyantinyivkát is magában foglaló Donyeck megye szóvivője.
Helyszíni médiajelentések szerint mintegy 15-20, automata gépkarabélyokkal felfegyverzett szeparatista hajtotta végre a két épület elfoglalását.
A város parancsnoka, akit helyben “Békefenntartó” néven ismernek, közölte: népszavazás megrendezését követelik a terület státusáról. A 80 ezres lakosságú Kosztyantinyivka Donyecktől mintegy 70 kilométerre északra található.
Luhanszkban is kikiáltották szakadárok a “népi köztársaságot”
Donyeck megyéhez hasonlóan a kelet-ukrajnai Luhanszkban is kikiáltották vasárnap a “népi köztársaságot” azok a szakadárok, akik megszállva tartják az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) helyi részlegének épületét – írja a Szevodnya című ukrán lap hírportálja.
A lap helyszíni beszámolója szerint néhány százan rendeztek demonstrációt vasárnap az ország legkeletibb megyéjének székhelyén. “Az állami függetlenség kikiáltásáról szóló jegyzőkönyv” és a “Nyilatkozat a luhanszki népi köztársaság szuverenitásáról” című dokumentumot két ismeretlen nő olvasta fel az egybegyűltek előtt.
A tüntetésen szó volt arról, hogy a helyi szeparatisták a donyeckiekhez hasonlóan népszavazást kezdeményeznének a terület “luhanszki népi köztársaság” néven való függetlenné válásáról Ukrajnától. A megmozduláson nem vett részt a megye szakadárok által önkényesen megválasztott polgármestere, Valerij Bolotov. Moszkva-barát szakadárok április 6-án foglalták el a luhanszki SZBU épületét, és azóta is megszállva tartják.
Országos népszavazást kezdeményeztek donyecki vezetők az államfőnél
Országos népszavazás megtartását javasolta a régiók hatásköreinek kiszélesítéséről az ügyvivő ukrán államfőnek Szerhij Taruta, Donyeck megye kormányzója és Olekszandr Lukjancsenko, Donyeck városának polgármestere – közölte hétfőn a kelet-ukrajnai megye állami közigazgatási hivatala.
A város legitim polgármestere és az Olekszandr Turcsinov ügyvivő elnök által kinevezett megyei kormányzó azt indítványozták, hogy a május 25-re kiírt elnökválasztással egy időben rendezzék meg a referendumot.
Taruta szerint a régiók önrendelkezésének kibővítésével együtt önkormányzati rendőrségek létrehozását is népszavazásra kellene bocsátani. A kormányzó szerint az összukrajnai népszavazás egyesítené az országot a reformok és az európai normák bevezetése mellett.
Szükségesnek nevezte, hogy a referendumot az elnökválasztással egy napon tartsák meg, és ismertette Turcsinov ideiglenes államfővel azokat a törvényi kezdeményezéseket is, amelyek alapján ez jogszerűen megvalósítható. Lukjancsenko polgármester meggyőződését fejezte ki, hogy a referendum hozzájárulna a szociális és politikai feszültségek enyhítéséhez a délkelet-ukrajnai térségben.
Közben a Szevodnya című ukrán napilap hétfői számában arról számolt be, hogy Kijevben új rendőrségi alakulatot, úgynevezett különleges járőrszolgálatot hoznak létre, akiket fekete színű egyenruhájukról lehet majd felismerni. A szolgálati fegyverük Makarov pisztoly, illetve Kalasnyikov automata gépkarabély lesz.
Az új egységekbe bárki jelentkezhet, beleértve volt rendőröket, tartalékos tiszteket, biztonsági őröket és a Majdan-tünetések aktivistáit is. Az alkalmazás feltétele, hogy a jelentekző 45 évesnél fiatalabb és büntetlen előéletű legyen. Az új alakulat létrehozására – amely a tervek szerint 400 fős lesz – rendőrségi források szerint a rendfenntartóknál tapasztalható emberhiány és a kelet-ukrajnai feszültség miatt van szükség.
A járőrök gyorsított, egy hónapos jogi és fegyverhasználati kiképzésben részesülnek, feladatuk elsősorban fontosabb objektumok őrzése lesz. A lap úgy értesült, hogy már 150-en jelentkeztek a különleges járőrszolgálatba.
mti / hirado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS