Az ünnepi szezon közeledtével az webáruházak egyre zsúfoltabbá válnak, de ezzel párhuzamosan megnő az online csalások kockázata is. A következőkben áttekintjük, hogyan vehetjük észre és kerülhetjük el a karácsonyi csalásokat, különösen azokat, amelyek az online vásárlások kapcsán merülhetnek fel. Annak ellenére, hogy Magyarországon még nem annyira elterjedt az online vásárlás, mint tőlünk nyugatabbra, a csalók azonban minden követ megmozgatnak, hogy az év végi rohanásban kifosszanak minket. A mai részben a szezonális csalásokról és azok elkerüléséről lesz szó. Nézzétek meg a teljes videót!
Az ünnepi szezonban számos kiváló ajánlat és akció mellett fontos tudatosnak maradni az online biztonság terén. Ma felfedezzük, melyek a legelterjedtebb karácsonyi csalások és kik azok a karácsonyi csalók, illetve hogyan lehetünk óvatosabbak és miként kerülhetjük el a korábban említett átveréseket.
Az online csalások terjedése karácsonykor
Karácsonykor sokan az online piactereken próbálják megtalálni a szeretteiknek szánt legjobb ajándékot. Érdemes azonban tudni, hogy ebben az időszakban megszaporodnak az online csalások is. Az elkövetők kihasználják az emberek fokozott vásárlási aktivitását és a nagyobb forgalmat az internetes piactereken.
Sokan különböző online áruházakból rendelnek ajándékokat, és itt rejlik a veszély. Különféle helyekről érkező csomagok esetében nőhet a csalások esélye. Érdemes megbizonyosodni arról, hogy a kiválasztott webáruház megbízható és ismert, és mindig ellenőrizzük az online véleményeket is. Scamadviser.com kimondottan erre szakosodott. Kiszűri a megbízhatatlan oldalakat. Elég csak rákeresni a webáruház nevére, az algoritmus pedig megmondja, hogy mennyire megbízható az adott webshop.
Figyelmeztető SMS-ek
Egy gyakori csalásforma az SMS-ben érkező értesítés, amely azt állítja, hogy hibásan adtuk meg a banki adatainkat vagy a szállítási címünket. Az üzenet arra kéri a címzettet, hogy kattintson egy linkre és erősítse meg az adatokat. Nagyon fontos, hogy soha ne kattintsunk gyanús linkekre, és inkább egyedül nézzünk utána az esetleges problémáknak. Hívjuk fel a futárszolgálatot, a postát vagy érdeklődjünk a webáruháznál.
A csalók sokszor lemásolják a különböző futárszolgálatok weboldalait, ezzel is megtévesztve a gyanútlan vásárlót. Az, aki egyszerre 4-5 csomagra számít, hajlamos bedőlni egy jól felépített weboldalnak, ami csak a bankkártyája hátulján lévő háromjegyű kódot szeretné elkérni, hogy véglegesítse a vásárlást.
Fizetendő vám
Csalók gyakran küldenek értesítést arról, hogy vámot kell fizetniük a csomagért, és egy linken keresztül kérik az amúgy minimális összeg befizetését. Ne dőljünk be minden ilyen értesítésnek, és mindig ellenőrizzük a csomagszámot a hivatalos weboldalon. Ha pedig valóban vámot kell fizetnünk, azt a postán úgyis közlik velünk. Nincs olyan csomag, amit két nap múlva visszaküldenek, mert mi elfelejtettük befizetni a 472 forintos vámot.
Mit tehetünk?
Mindig ellenőrizzük megrendeléseinket, és ha kétségeink vannak, közvetlenül lépjünk kapcsolatba az üzlettel vagy a szállítóval. A karácsonyi vásárlások során különösen fontos óvatosnak lennünk, de ez nem azt jelenti, hogy máskor ne próbálnák meg kicsalni a pénzünket. Adóév végén szintén gyakoriak az adó-visszatérítésről szóló sms-ek. Ilyenkor egy hihetően alacsony, de csábítóan magas összegű adó-visszatérítéssel kecsegtetve kérik el a banki adatainkat. A csalók világszinten évente közel félmilliárd dollárt keresnek rajtunk. Tegyünk róla, hogy ne növeljük ennek arányát.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS