Amíg nálunk a gyermekek a Jézuskát vagy az angyalkát várják, a pravoszláv egyház követői a Gyedmarózt, addig az angolszász kultúrában „Santa Claust”. Szent Miklós püspöklila kabátjából még a múlt században a Coca-Cola reklámszakemberei alkották meg a piros „mikulásruházatot”, mert az jobban illett az üdítőgyár profiljához. A gyermek december 25-én izgatottan rohannak a karácsonyfákhoz, hogy az éjjel mit hozott be a kéményen Santa Claus.
Aranyos szokás, hogy 67 éve az amerikai hadsereg központi légvédelmi parancsnoksága, a NORAD (North American Aerospace Defense Command) katonái és radarkezelői képernyőiken követik a Mikulás útját a világban. A Colorado Springsben található NORAD-ban a légierő önkéntesei átlagban 100 ezer telefonhívást kapnak gyerkőcöktől, akik tudni szeretnék, hogy Santa Claus mikor lesz például Michigan vagy Hawaii felett, és mikorra számolhatnak az ajándékokkal. Az internet korában már a NORAD weboldalán is nyomon lehet követni a Mikulás útvonalát. Amikor ezeket a sorokat írtam, akkor még az Északi-sarkon volt, csomagolta az ajándékokat, és ellenőrizte az időjárást, hogy rénszarvasszános repülésre alkalmas-e.
A szeretni való akció 1955-ben kezdődött, amikor karácsony előtt egy nappal megcsörrent az ügyeletes tiszt, Harry Shoup őrnagy telefonja és egy gyermekhang megkérdezte, hogy „te a Mikulás vagy?” Az őrnagy először azt hitte, valaki viccel vele, de rádöbbent, hogy a kisfiú ezt komolyan kérdi, így belement a játékba és igent mondott. A kissrác érdeklődött, hogy miként tudja a világ összes gyerekének egy éjszaka alatt kivinni az ajándékokat. A tiszt azt felelte, hogy pont ez a karácsony egyik csodája. Harry Shoup rájött, hogy milyen sok örömet lehetne okozni a gyermekeknek, ha telefonálhatnának a Mikulással. A következő évben már önkéntesek fogadták a kicsik hívását. Persze elmondják, hogy legyenek jók, feküdjenek le időben, mivel Santa este kilenc és éjfél között érkezik az USA fölé és csak az alvó gyermekekhez jön nagy titokban a kéményen keresztül.
Sok gyerek egy tányérka sütivel és egy pohár tejjel várja Santát a karácsonyfa mellett, hogy ezzel köszönjék meg az ajándékokat. A szülőknek, nagyszülőknek hála, a sütiből csak morzsák maradnak, és elfogy a tej is. Az apróságok pedig boldogok, hogy vendégül láthatták Santát.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS