Karácsony Gergely mindenkinek, mindent megígért. Nem fogta vissza magát, mondván, ha blöff, akkor legyen nagy. Elővett mindent, ami csak eszébe jutott: 50 százalékos rezsicsökkentés, a szegénység leküzdése, a fideszes elit vagyonának elkobzása. Eközben csak azt felejtette el megemlíteni, hogy az általa vezetett Zuglói Önkormányzat helyzete pénzügyileg igencsak megroggyant. Karácsony ígéret cunamija kapcsán beszélgettünk Boros Imre közgazdásszal, az első Orbán-kormány miniszterével.
Karácsony Gergely az MSZP-Párbeszéd közös miniszterelnök-jelöltje a fideszes elitet vagyonelkobzással fenyegette meg. Ez a rákosista módszer miért került elő?
A baloldal erőszakos, szélsőséges szárnya szívesen használja a vagyonelkobzás kifejezést, elég csak az 1947-ben elindult államosításokra gondolni. Karácsony Gergely miniszterelnök-jelölt nyilván az erre a szélsőbalos ideológiákra fogékony rétegeknek kívánt üzenni. Az elkobzás szó már maga érdekes, mert kifejez egyfajta szándékot, valamiféle célt. Ilyen esetben aligha számít a törvényesség, vagy a jogállamiság. Az ítélet előre kimondják. A törvényes eljárás az lenne, ha az illetékes joghatóság valahol törvénytelenséget észlel, akkor megfelelő formában eljár, és a bíróság a végén majd eldönti, hogy mi a helyzet egy adott ügyben.
Az MSZP-Párbeszéd felére csökkentené a rezsit. Ezt az ötletet mennyire lehet komolyan venni?
Érdemes megnézni, kinek a nevében beszél Karácsony Gergely? Nyilván nem a saját pártja, hanem az MSZP nevében. Annak idején emlékszünk arra, hogy a szocialisták megígérték: nem lesz gázár emelés. És az akkori MSZP-s arcok hozzátették még azt is, hogy lassan mondják, hogy Orbán Viktor is megértse. Ehhez képest mi lett? A kormányzásuk során vagy tízszer emelték a gázárakat, és összességében megháromszorozódtak a fűtési költségek. Most is van egy ígéretük, nevezetesen az, hogy lesz gázár csökkentés. Jelenleg ugye nincsenek kormányzati pozícióban, és viszonylag kicsi rá az esély, hogy oda kerülnének. De ha mégis, akkor majd elmondják, hogy miért is nem lesz gázár csökkentés? De érdemes megemlíteni Karácsony Gergely helyzetét. Ő azért vállalta el ezt a jelöltséget, hogy felkészítse magát a 19-ben esedékes főpolgármesteri választásokra ellenzéki jelöltként. Az MSZP-nek meg azért jó, mert ők valójában nem reménykednek győzelemben. A nagy öregek pont az esélytelenségük miatt nem kívánják magukat kitenni választási leégésnek, és egy ilyen vereséggel búcsút mondani a politikának.
A szociális demokrácia a baloldali fogalomakrobatika új alkotása. Mit jelent ez, vagy pontosabban jelent ez bármit is?
Ez sima frázis pufogtatás, egy konkrét tartalom nélküli kifejezés. A baloldaliak mindig élen jártak az ilyen hangzatos kifejezések kreálásában, amit utána diadalittasan körbe ugrálnak. A „szociális demokrácia” szóösszetételből a demokráciát még lehet érteni, de a szociális kifejezés jelentése rejtély. Úgy tűik, hogy a tőlük megszokott tartalom nélküli bemondás, és nehéz megmondani mit is takar. Általában az ilyesmi dolgok megbuknak, ha megnézzük a konkrét számokat és százalékokat.
Úgy tűnik, hogy a szociális demokrácia fogalmába beleértendő a családi pótlék duplájára emelése.
A szociális ígéret cunamiba tartozhat bele az is, hogy Karácsony Gergely megduplázná a családi pótlékot. Ez egyébként kedvenc témája a szocialistáknak és más baloldali szereplőknek, hogy családi támogatást közvetlenül odaadják olyan rétegeknek, ahol az talán nem hasznosul megfelelően. A jobboldal ezzel szemben a munkán alapuló támogatást részesíti előnyben, aminek fő formája az adókedvezmény. Így a családok a megkeresett pénzből részesülnek. De ebben a kérdésben a jobb- és a baloldal sohasem fog egyetérteni, ez a két oldal közti mély filozófiai különbségből fakad.
A 13. havi nyugdíj bevezetésére ismét letették a nagy esküt. Persze azt elfelejtették megemlíteni, hogy éppen a szocialisták törölték el.
Másik nagy bemondása Karácsonynak a 13. havi nyugdíj bevezetése. Ezzel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy éppen a szocialista Bajnai-kormány törölte el az IMF nyomására a 13. havi nyugdíjat, és nem csak azt, hanem a 13. havi munkabért is. Ez az ígéret komoly inflációs kockázatokat rejt és a fedezetét sem nagyon látni. Sokkal stabilabb az a megoldás, amit jelenlegi polgári kormány tesz. Az elmúlt nyolc évben évről évre nőtt a nyugdíjak reálértéke, vagy az inflációval lett kipótolva, és így megőrizte a vásárlóértékét. Azokban az években, amikor az ország dolgai jól alakultak, akkor a polgári kormány prémiumot fizetett a nyugdíjasoknak. Ez a rendszer kiszámítható és nem jár azzal, hogy esetleges gyengébb években csökkenteni kelljen a nyugdíjakat. Megállapítható, hogy a Karácsony Gergely által meghirdetett program ügyesen van megszerkesztve, és helyenként jól manipulál, ám hiányoznak belőle konkrétumok. Tulajdonképpen mondhatnak bármit, mert nem sok esélyük van kormányzati pozícióba kerülni.
Vezető kép: Hováth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS