A Karácsony Gergely-féle fővárosi baloldal mantrájával ellentétben a Városligetben szabadidejüket eltöltő emberek többsége elégedett a Liget Budapest Projekt keretében megvalósult felújítással. Stábunk a Magyar Zene Háza átadásának apropóján járt a Városligetben, ahol ugyan nem országosan reprezentatív közvélemény-kutatást végeztünk, mégis azt tapasztaltuk, hogy a megszólított emberek szinte mindegyike pozitívan értékelte az új épületek megjelenését, valamint a park megújítását. Az új intézmény megnyitóján Orbán Viktor miniszterelnök tartott beszédet.
Különösen keserű nap virradhatott ma a magyar baloldalra, amely képes volt egy városi közpark funkcióinak megújulása körül is polgárháborús állapotokat teremteni. Karácsony Gergely főpolgármester, aki az egyszázalékos törpepárt, a Párbeszéd társelnökeként politológus végzettsége ellenére már autodidakta ökológus is lett, elkeseredett Facebook-bejegyzésben fakadt ki a Magyar Zene Háza átadása miatt:
Így a kultúra napján különösen fontos emlékeztetni magunkat arra, hogy ennek az épületnek a létrejötte nem a kultúra, hanem a barbár erőszak jegyében történt.
Nyitóbeszédében Orbán Viktor is emlékeztette a hallgatóságot, hogy a fővárosi baloldal ott gáncsolta a Liget-projektet, ahol tudta, ezért azt javasolta,
áprilisban húzzuk el a nótájukat.
Mindezt pedig annak ellenére tette a baloldal, hogy a Városliget kulturális funkcióinak fejlesztése nem új keletű elképzelés volt, hanem egy, az előző századfordulón megszakadt folyamat. Karácsony Gergelyék végül választási ígéreteiknek megfelelően a 2019-es önkormányzati választás után, a főváros vezetését átvéve megfúrták a projektet, és megakadályozták az új Nemzeti Galéria, a Városligeti Színház és a Magyar Innováció Házának megépítését. Mai közösségimédiás bejegyzése alapján a főpolgármester újabban már a jelenkor legjobb építészeit is leteremtette, mivel arra hívta fel a figyelmet, hogy a Magyar Zene Háza nem túl szép:
A kultúra több mint a zene vagy az építészet, a kultúra méltányosság és odafigyelés. És ha Magyarországnak nem egy erőszakos és barbár, hanem ebben az értelemben vett kulturált kormánya lenne, akkor ennyi támogatással egy másik helyszínen talán egy sokkal szebb Zene Háza épülhetett volna.
Karácsony Gergely e szavai annak tükrében válnak kifejezetten nevetségessé, hogy a Magyar Zene Házát Fudzsimoto Szou japán sztárépítész tervezte, akinek az elképzelése már a tervezés fázisában számos nemzetközi építészeti szakmai elismerést besöpört. A Magyar Zene Háza projektje 2019-ben elnyerte az Európa legjobb középülete díját, 2020-ban a világ legjobb zenei célú ingatlanfejlesztési díját, tavaly év elején pedig a CNN sorolta a világ nyolc legjobban várt épülete közé.
A Liget Budapest Projektnek köszönhetően megvalósult épületek közül egyébiránt az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ Európa legjobb középület-fejlesztésének díját nyerte el az International Property Awardson, a Néprajzi Múzeumot pedig 2018-ban megválasztották a világ legjobb középületének. Meglehet, hogy ezek az építészszakmai elismerések a világ legjobb projektjei közé repítették a Városliget megújulásának kivitelezését, a magyar baloldal tetszését mégsem sikerült elnyerniük, azonban úgy tűnik, hogy a parkot használó emberek többségének tetszik a megújulás.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS