A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) folytat vizsgálatot a balliberális budapesti városvezetés BKV-botránya ügyében – derült ki a PestiSrácok.hu birtokába került rendőrségi határozatból. Ismert, néhány hete került nyilvánosságra, hogy egy baloldali oligarchához, Tüttő Kata főpolgármester-helyettes volt élettársához, Leisztinger Tamáshoz köthető offshore-gyanús cég nyert októberben a BKV pályázatán. Az ügyben Tényi István tett feljelentést a Budapesti Rendőr-főkapitányságon (BRFK), ám őket saját kérésükre kizárták az eljárásból, mivel az elfogultság látszatát is el szerették volna kerülni, hiszen a főpolgármestert is érinti a feljelentés.
A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) feljelentés-kiegészítés keretében folytat vizsgálatot a balliberális Budapesti városvezetés BKV-botránya ügyében – olvasható a PestiSrácok.hu birtokába került rendőrségi határozatban. Ahogy arról korábban beszámoltunk, Tényi István azért tett feljelentést, mert kiderült, a Karácsony Gergely vezette főváros egy olyan cégtől akart buszokat bérelni, amely egyáltalán nem rendelkezik járművekkel, a pályázat kiírásakor még nem is létezett, illetve offshore-hátterű, a tulajdonosok mögött pedig a szocialista oligarcha Leisztinger Tamás tűnt fel.
A CR-Facilities Vagyongazdálkodó Zrt. egészen pontosan 2020. május 11-én alakult. A 17 milliós jegyzett tőkéhez 8,5 milliót tett hozzá a Cratis Ingatlanbefektető, így ő a többségi tulajdonos. A Cratist egy ciprusi székhelyű offshore cég, az Agrina Holdings birtokolja, tisztségviselői között pedig Leisztinger emberei is szerepelnek. A vállalatot hét nappal azelőtt jegyezte be a cégbíróság, hogy lejárt volna a BKV tenderének határideje. A megbízás keretösszege összesen 342 millió forint
– olvasható a feljelentésben. Leisztinger egyébként korábban Karácsony helyettesének, az MSZP-s Tüttő Katának volt az élettársa, aki a BKV-ért felel.
Megírtuk azt is, hogy a témával a PestiTV is foglalkozott, a stáb egyik érintett cégnél sem talált– nemhogy buszokat – de még embereket sem. A Budapesti Közlekedési Zrt. még áprilisban írt ki közbeszerzési eljárást használt dízel üzemű, alacsonypadlós, csuklós buszok bérlésére. A dokumentum szerint a BKV hat darab, legfeljebb tizenkét éves, légkondicionált EURO négyes környezetvédelmi besorolásnál nem rosszabb osztályú autóbuszt bérelne tizenkét hónapra. Később a főpolgármester írt egy Facebook-posztot, amelyben arról értekezett, hogy a BKV nem köti meg a szerződést az offshore céggel. A kijelentéssel az volt a legfőbb probléma, hogy azt már október 30-án megkötötték. A BKV később a nagy felháborodás hatására felmondta a szerződést.
A Nemzeti Nyomozó Iroda vizsgálódik
Tényi István feljelentése szerint ugyanakkor az ügyben – bizonyítottság esetén – felmerülhet a hamis magánokirat felhasználásának gyanúja. Álláspontja szerint vizsgálni kell, hogy a közbeszerzési eljárás során leadott referenciákban foglaltak fedik-e a valóságot. A feljelentés a BRFK-hoz került, ám, ahogy várható volt, ők kérték a kizárásukat, aminek az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) helyt adott. Ennek oka, hogy a határozat szerint Budapest rendőrfőkapitánya, Terdik Tamás rendőr dandártábornok a feljelentésben szereplő személlyel, Karácsony Gergellyel napi munkakapcsolatban van, így az elfogultság látszatát is el akarták kerülni. Az eljárást a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) kapta meg, amely jelenleg feljelentés-kiegészítés keretében vizsgálódik. Ez annyit jelent, hogy a hatóság még konkrétan nem nyomoz, de a feljelentést nem is utasította el, a rendőrségnek összesen harminc napja van arra, hogy döntsön az eljárás megindításáról, vagy a feljelentés elutasításáról.
Sajátos tárgyalási módszerek
Legutóbbi cikkünkben azt is megemlítettük, hogy a botrányban érintett vállalkozó-oligarchának, Leisztinger Tamásnak nem ez az első zűrös ügye. Évekkel ezelőtt sajátos „tárgyalási technikájáról” lehetett olvasni: egy újbudai ingatlanügy kapcsán többen Leisztingerre vallottak, hogy megfenyegette őket, bajuk lehet, ha nem adják el a vállalkozásukat. Leisztinger a vallomások szerint azt közölte egyikükkel: “Mit csináljak veled? Lelövesselek, vagy agyonveresselek?” Majd hozzátette: “ő az állam, ő rendelkezik mindenről és mindenkiről, és nem tűri, hogy bárki az ő üzletébe belerondítson. És ezt vegyék fenyegetésnek”. A vallomásokban felbukkant annak a Wieszt Jánosnak a neve is, aki állítólag közvetített a felek között, és akit azóta már korrupció miatt egy másik ügyben négy évre jogerősen elítélt a bíróság (Wieszt azóta már szabadult a börtönből). Az MSZP volt újbudai frakcióvezetőjéről pechére videófelvételt készítettek, ahogy egy üzletembertől csúszópénzt vett át. Végül nyomozás indult zsarolás, majd önbíráskodás gyanújával, ám bizonyítottság hiányában 2013 nyarán megszüntették az eljárást.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS