“Három évi pereskedés után, felszámolási eljárás után sem láttunk egyetlenegy forintot sem, mert nem volt miből. Minden pénz eltűnt, miközben Bródy Gábor utolsó cége, a Jégszínház Kft. több, mint 1 milliárd forint tartozást halmozott fel. És most ez az ember várja azt, hogy képviselőnek megszavazzák és közpénz közelébe engedjék” – így elevenítette fel a belváros-lipótvárosi ellenzéki képviselőjelölt és támogatói által a jelek szerint már feledésbe merült jégrevü-tao botrányt az egyik károsult. Ráadásul a Jégszínház Kft. nem az első cége volt Bródynak, az MSZP kultúrpolitikusának, a belvárosi ellenzéki polgármester-jelölt, Tüttő Kata melletti képviselőjelöltnek, amit bedöntött. Még NAV-vizsgálat is folyt ellene; egykori üzlettársa – nem véletlenül – még az országból is elmenekült. Majoros Gábor fénytechnikusnak 1,5 millió forintja bánja, hogy összeakadt Bródyval; ahogy több kollégája, ő is hónapokon át dolgozott ingyen, miközben az igazgató úr új Audival járt és luxuséletet élt. A belvárost Bródy képével kitapétázott ellenzéki pártok persze úgy tesznek, mintha mindez meg sem történt volna. Bródynak még az MSZP honlapján elérhető életrajzában sem szerepel egyetlen szó sem az éveken át országszerte turnéztatott jégshow-król. Nem véletlenül. Majoros Gábor fénytechnikus és károsult társai drámáját hallgatva mosolyogtató csak igazán Karácsony Gergely V. kerületi jelöltbemutatása, aki úgy fogalmazott: “Ők az ország becsületéért is indulnak ebben a választási küzdelemben”.
A történet több, mint tíz évvel ezelőtt kezdődött, gyakorlatilag azután, hogy Bródy 2003-ban belépett az MSZP-be. Pártja – amelynek jelenleg is kulturális és közművelődési tagozati elnöke – honlapján óvatosan csak annyi szerepel, hogy televíziós múltja után kulturális területen tevékenykedett, többek között kulturális vállalkozások ügyvezetője is volt. Ezekről a vállalkozásokról – az EUROICE Kft.-től a Show and Theater Kft.-n, az AQUA Média Kft.-n át a Jégszínház Kft.-ig – korábban feltáró riportban számoltunk be. A tao-pénzekben úszkáló vállalkozások a baloldali kormányok idején, 2005-től egészen 2010-ig gyártották, szervezték az utazó showműsorokat. Amikor az egyiket bedöntötték, már kész volt a következő.
Mi az egészből akkor csak annyit érzékeltünk, hogy egyik hónapban még az egyik cégnévre kellett kiállítanunk a számlát, majd a következő hónapban szóltak, hogy változás van, másik cégnévre számlázzunk
– kezdte a furcsaságokat sorolni Majoros Gábor, aki egész csapatával dolgozott alvállalkozóként Bródynak. Mint mondta, fizetési nehézségekre folyamatosan hivatkozott, illetve mindenkinek – a korcsolyázóktól a jelmezeket készítő varrónőig – ki kellett váltania a vállalkozói igazolványt, mert csak számlára voltak hajlandók fizetni. Már ameddig fizettek.
2009-ben értünk el arra a pontra, hogy hónapokon át csak ígéret volt, pénz nem. Én konkrétan három hónapon át nem kaptam meg a megbízási díjamat, ami a csapatom pénzét is tartalmazta. Amikor a harmadik számlámat sem fizették ki, besokalltam és eldöntöttem, hogy felállunk. A Savoya Parkban készültünk éppen előadásra, kezdés előtt voltunk úgy fél órával. Végeztünk az előkészületekkel, megálltam a színpad közepén és közöltem Bródyval, hogy akkor vagy kifizet, mert nem tudok fizetni az embereimnek, vagy nem lesz előadás
– idézte fel a kenyértörés napját Majoros Gábor.
Állítja, hogy Bródy pökhendin annyit vetett oda, hogy “Mit akarsz, nyomtassak pénzt? Nincs?!”
Közöltem vele, hogy akkor szépen üljön be az új Audijába, menjen haza, üljön le a bőr kanapéjára a giga-mega lapos tévéje elé és gondolja végig, hogy a négy felnit adja el a kocsijáról vagy több tucat szpotlámpáját, mert bőven van mit, amiből kifizethet, de mi befejeztük. A válasza annyi volt, hogy pereljem be. Fogtam a cuccom és otthagytam
– folytatta a történetet a fénytechnikus.
Így is tett. Azt mondja, kétszer másfél évbe telt, mire vége lett az eljárásnak, amit első és másodfokon is megnyert; persze az ügyvédi költséget is neki kellett állnia, zsebből. A bíróság fizetésre kötelezte Bródy cégét, de semmi sem történt. Nem is történhetett: a Jégszínház Kft. ekkor már felszámolás alatt állt.
A felszámolási eljárásban ugye megint fizetnem kellett, hogy egyáltalán felkerüljek a követelők listájára. Amikor megláttam, kiknek, mennyi pénzzel tartozik, nem akartam hinni a szememnek. Akkor ott már láttam, hogy egy forintot nem fogok kapni
– mesélte. Körülbelül félszáz követelő között a lista második felébe került. Olyan követelők után, mint például az V. kerületi önkormányzat, az Elmű, a NAV és a Főtaxi. A végösszeg az összes követelő felé 1 milliárd 100 ezer forint volt, de a felszámoló gyakorlatilag csak üres kasszát talált. 2015-ben zárult le a felszámolás, a károsultak nem kapták meg a járandóságukat.
Bródy cégei közül egyébként többet felszámoltak vagy töröltek, elsősorban fizetésképtelenség miatt. Ez történt a Jégszínház Kft.-vel, az EUROICE Kft.-vel, de végrehajtás – a felszámolás előszobája – van folyamatban a Show and Theater Kft.-vel és az AQUA Média Kft.-vel szemben is. Bródy valamennyi cégben ügyvezetőként és tulajdonosként is érintett volt, így a Jégszínház Kft.-ben is. A cég szép kis negatív listával rendelkezik, hiszen több, a NAV által kezdeményezett végrehajtás is folyamatban volt vele szemben, majd 2011-ben kezdődött el a felszámolása fizetésképtelenség miatt.
Bródy Gáborról akkor évekig nem lehetett hallani, aztán egy-két éve kezdett megint aktívabban mozgolódni a politikában. Egy utcai akciójának, fórumának Majoros Gábor is a tudomására jutott.
Odamentem az MSZP-székházhoz, és a párttársai, barátai előtt vontam kérdőre, hogy mikor áll szándékában kifizetni. Csak hümmögött. Képes volt az éveken át tartó pert is letagadni: azt mondta, nem emlékszik rá. A minap egy ismerősöm hívott fel, hogy tele van a budapesti belváros a plakátjaival és képviselőségre aspirál. Ez megint feltépte a sebeket többünkben is, ezért írtam ki a Facebookra, hogy ki is Bródy Gábor valójában
– mondta a becsapott vállalkozó.
Az ügyben megkerestük az MSZP-t, Karácsony Gergelyt és Tüttő Katát is írásban. Azt kérdeztük, tudnak-e Bródy gazdasági ügyleteiről, az általa okozott milliárdos károkról, becsapott emberekről, és alkalmasnak tartanak-e egy ilyen embert közéleti tevékenységre, képviselői munkára. Amint válaszolnak, cikkünket frissítjük.
Vezető kép: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS