A Fővárosi Közgyűlés 2023. januárjában fogadott el egy stratégiát, amely a családon belüli erőszak megelőzéséről és az áldozatok védelméről szól, Karácsony Gergely mégsem reagált semmit arra, hogy az egyébként a fővárosban élő ex-igazságügyi minisztert a férje bántalmazta éveken át. Nemcsak Karácsony Gergely passzivitása sokatmondó az ügyben, hanem a nőjogi szervezeteké is, hiszen úgy siklanak el a történtek felett, mintha Varga Judit nem egy bántalmazott nő lenne. Úgy tűnik sajnos, hogy nekik nem mindegy milyen politikai oldalon áll az, aki elszenvedője a kapcsolati erőszaknak, mert csak azt lehet felfogásuk szerint védeni, aki velük van. A viselkedésük és hallgatásuk legalábbis erről árulkodik. Pedig a szavak szintjén pontosan leírják azt, amin Varga keresztül ment és a reakciója is ugyanaz, mint a legtöbb áldozatnak, Tüttő Kata, alpolgármester mégis azt hiszi, ha valaki igazságügyi miniszter, akkor magát kell megvédenie, ha pedig ezt nem teszi, az ijesztő.
Bár az egész ország Varga Judit és férjének házassági problémáitól hangos, a nőjogi szervezetek és a jóemberek élén álló főpolgármester és brancsa mégis hallgat az ügyben. Pedig lenne miről beszélni, hiszen épp egy olyan férfi akar a magyar politikai pályára beférkőzni, aki az eddigi hírek szerint nemcsak egy gerinctelen áruló, de egy hitvány férj is. Magyar Péterről maga Varga Judit is kitett egy posztot, hogy hogyan alázta meg őt éveken át, milyen verbális és fizikai bántalmazást kellett átélnie és milyen megalázó volt a helyzet, amiről még a munkatársai is tudtak. S bár Karácsony Gergelyt általában az országos politikai érdekli és arról van mindig véleménye, most mégis hallgat ez ügyben. Pedig még stratégiát is alkottak a fővárosban a családon belüli erőszak megelőzésére és az áldozatok védelmére. Lássuk, mit is tartalmaz az elfogadott dokumentum.
A szavak szintjén értik csak a családon belüli erőszakot
Az embert jó érzések fogják el, ha azt látja mennyi ötlete van a fővárosnak arra, hogy megvédje azokat, akiket családon belül ér a bántalmazás. Nézzük először, hogy mit értenek egyáltalán erőszak alatt.
Erőszak szó alatt minden olyan hatalmi visszaélést értünk, amely érzelmi, testi, verbális, szexuális, gazdasági vagy szociális kényszer révén próbálja befolyásolni, korlátozni vagy megtörni mások akaratát. Erőszaknak tehát a másik feletti uralkodásra, illetve mások ellenőrzésére irányuló szisztematikus viselkedést tekintjük, míg az agresszív viselkedés célja mindig az adott körülménytől függ.
Varga Judit tehát az ő szótáruk szerint is erőszak áldozata volt, ráadásul legjobb tudomásunk szerint budapesti lakos. Akkor miért hallgatnak? Kitérnek arra is, hogy
a társadalom nőkkel szembeni attitűdjével összefüggésben lévő probléma a családon belüli erőszak elkövetőit nem megfelelő mértékben büntető, áldozatait pedig áldozatként nem elismerő, őket gyakran (újra)traumatizáló joggyakorlat.
Tüttő Kata szerint az ex-igazságügyi miniszternek magát kellett volna megvédeni
Úgy tűnik a főpolgármester és alpolgármestere sem ismeri el áldozatként Varga Juditot. Pedig dolguk lenne az érzékenyítés, legalábbis aszerint, amit írtak, mivel az így szól:
Jelen stratégia egyértelmű szerepet jelöl ki a főváros számára a társadalom, elsősorban a főváros lakosságának tájékoztatásában és érzékenyítésében, kiemelt célcsoportként kezelve az áldozatokat, valamint a gyerekeket és a fiatalokat.
Ehhez képest Tüttő Kata, alpolgármester azt mondja, hogy Varga Juditnak magát kellett volna megvédeni.
Pedig a szavak szintjén értik, hogy ezt miért nem tette meg, hiszen leírták, hogy
A bántalmazó kapcsolatban élők többnyire szégyellik a bántalmazást, az áldozatok gyakran önmagukat hibáztatják az őket érő erőszak miatt, ezért sokszor a velük kapcsolatba kerülő személyeknek, szakembernek kell felismernie a bántalmazásra utaló jeleket, mert az áldozatok maguktól nem feltétlenül fognak erről beszélni, segítséget kérni.
Ám ennél is tovább mennek, hiszen ők is tudják, hogy
A családon belüli erőszak korai azonosításával összefüggő súlyos és széles körben megfigyelhető probléma az erőszak elbagatellizálása, melynek során az áldozat szavahihetőségét a jelzőrendszer tagjai kétségbe vonják, az általuk átélt erőszakot lekicsinylik, relativizálják, vagy az őket ért erőszakért az áldozatokat hibáztatják.
Abból pedig, hogy a baloldali törzsközönség vicces emojival illette Varga Judit beismerő posztját arról, hogy erőszak áldozata, sokat elmond arról az álszentségről, ami ezt a tábort jellemzi.
Magyarországon ennek ellenére sok áldozat számol be arról, hogy segítségkérés esetén áldozathibáztató, sokszor ellenséges és megalázó reakciókkal találkoznak, és ezt erősítik meg a jelzőrendszer intézményeiben dolgozó személyek és az áldozatokkal dolgozó civil szervezetek, szakértők is
-írják, miközben ők maguk is bagatellizálják az ügyet. Pedig azt írják, hogy
A családon belüli erőszak témáját feldolgozó hatékony és korszerű képzés alapvetése, hogy a hozzátartozók közötti erőszakra az egész társadalmat érintő problémaként tekint, amelynek a megoldásában az egész társadalomnak szerepet kell vállalnia.
Akkor legyenek szívesek és szólaljanak meg a témában és ha olyan jó embernek tartják magukat, akkor politikai nézet ide vagy oda, fejezzék ki együttérzésüket Varga Judittal, hogy ő is érezze Budapest vezetése komolyan gondolja, hogy valamit tenni kíván az olyan helyzetekben, mint amiben a volt miniszter is volt.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS