A belügyi szervekkel való együttműködést segíti Balajti László és az egészségügyi feladatok elosztásának koordinálásán, valamint az eljárási rendek kialakításán dolgozott Kollár Lajos professzor. Kásler Miklósnak a baloldali médiumok által támadott tanácsadói készséggel beszámoltak szakértői munkájukról – írja a Magyar Nemzet.
Az elmúlt napokban több támadás is érte Kásler Miklós minisztert, mert tanácsadóként alkalmazza az Emberi Erőforrások Minisztériumában (Emmi) Kollár Lajos érsebész professzort és Balajti Lászlót, az Alkotmányvédelmi Hivatal volt vezetőjét. A HVG utóbbinak a megbízási díját is megírta, azt sugallva: nem tudni, mit csinál és miért van szükség a munkájára.
Az adminisztráció átvizsgálása és gördülékenyebbé tétele, valamint az esetleges működési anomáliák kiküszöbölése a feladatom. A védekezés első pillanatától látható volt, hogy bizonyos problémák akadályozhatják az eredményes fellépést, mivel az egészségügyi ágazat mellett a rendvédelmi szervek is részt vesznek a védekezésben
– nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Balajti László, miután a lap megkereste az érintetteket. A szakértő hozzátette: az említett szervek közötti kommunikációs nehézségek megszüntetése és kiküszöbölése rendkívül fontos.
Más a működési struktúrája a Belügyminisztériumnak, ahol én szocializálódtam, mint az Emminek. Nem lehet összehasonlítani olyan szerveket, amelyeknél kvázi katonás jelleg van, egy olyan intézménnyel, ahol döntően orvosok dolgoznak
– fogalmazott az Alkotmányvédelmi Hivatal korábbi főigazgatója.
Balajti úr tudására, szervezőkészségére és kapcsolatrendszerére nagy szükség van, sokkal tudja segíteni a munkánkat
– erősítette meg Kollár Lajos is, kifejtve, hogy az egészségügyi államtitkárság tevékenysége kilencven százalékban szakmai munka, de sok olyan közigazgatási, rendészeti feladat is van egy vészhelyzet idején, amelyekre az Emmi nincsen felkészülve, ezért volt szükség külső szakértő bevonására. Balajti László nyíltan beszélt a lapnak a javadalmazásáról.
Bruttó 1,2 millió forint a megbízási díjam, ami ugyanakkor semmilyen más költségtérítést nem tartalmaz. Naponta több, mint kétszáz kilométert autózom, be van kapcsolva a telefonom napi 24 órában, és rengeteg hívást bonyolítok. Reggel ötkor kelek, estig bent vagyok az irodában. A járvány miatt a hét minden napján, szombaton és vasárnap is dolgoztam. Semmivel sem dolgozom kevesebbet, mint amikor a kétezer fős titkosszolgálatokat irányítottam
– sorolta az Emmi szakértője, hozzátéve, hogy nem mint az Alkotmányvédelmi Hivatal volt vezetője kapta a megbízást, hanem mint olyan ember, aki 25 évet töltött el a rendvédelemben, és ismeri annak nyelvezetét és szereplőit. Kollár Lajos orvosprofesszor tavaly januárban került tanácsadóként az Emmibe, eredetileg azzal a feladattal, hogy az egészségügy szerkezeti átalakításának munkáját segítse, amihez megfelelő szakmai felkészültséget jelent, hogy korábban a Pécsi Egyetem Klinikai Központ főigazgatója volt. A járvány kitörése óta rendszeresen részt vesz Kásler Miklós értekezletein, és a tárcavezető azzal bízta meg, hogy segítse koordinálni a feladatok elosztását, vegyen részt az eljárási rendek kialakításában. Mivel a járvány lecsengőben van, a szakértők feladata is megváltozott.
Most értékeljük az eddigi munkánkat és a még meglévő problémákat, hogy egy esetleges második járványhullám idejére felkészüljünk, meghatározzuk, mi az, amit el lehet hagyni a rendszerből, mert korábban esetleg fölöslegesen foglalkoztunk vele
– ismertette Balajti László, és hozzátette:
A munkámat addig végzem, amíg arra a miniszter úr igényt tart. Ha a jövő héten azt mondja, hogy szerinte befejeztük a megfelelő összegzést, és nem lát olyan feladatot, amit el kellene látnom, minden további nélkül megköszönheti a munkámat.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS